Keratin İçeren Besinler Nelerdir? Keratin Zengini Yiyecekler

 Keratin İçeren Besinler Nelerdir? Keratin Zengini Yiyecekler

Vücudumuz için gerekli proteinlerden biri olan keratin içeren besinler listesini sizin için derledik. Keratin, özellikle tırnak, cilt ve saçlar için oldukça gereklidir. Keratini yiyecekler yoluyla almak mümkündür. Ancak takviye olarak da doktor kontrolünde alınabilir. Keratin, tırnakları güçlendirir, saçların ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Peki keratin içeren besinler hangileridir? O halde hazırsanız sizin için derlediğimiz besinler listesine birlikte göz atalım.

keratin içeren besinler

Hızlı Kilo Verdiren Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

İşte keratin içeren besinler!

Yumurta

Yumurta, vücudun keratin üretmesini tetiklemek için tüketilebilecek besinlerden biridir. Biotin bakımından zengin olduğu için keratin sentezini sağlar. Yumurta protein de içerdiği için keratin üretiminde oldukça etkilidir.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Yumurtanın Besin Değerleri

Soğan

Soğan, içeriğinde bir tür keratin bileşeni barındırır. Aynı zamanda folat bakımından da zengin olduğu için keratin üretimini destekler.

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğan Kaç Kalori?

Somon balığı

Protein, omega yağ asitleri ve biotin bakımından zengin olan somon balığı, saç, tırnak ve cilt için son derece faydalıdır. Keratin üretimini arttırma özelliği de vardır.

Hardal Soslu Somon Tarifi Nasıl Yapılır?

keratin içeren besinler

Tatlı patates

Keratin içeren besinler arasında tatlı patates de vardır. İçeriğinde provitamin A karotenaidleri vardır. Vücut bunu A vitaminine dönüştürerek kullanır. Potasyum, manganez, C ve B6 vitamini de içerdiği için keratin üretimini destekler.

Tatlı Patates Zayıflatır Mı? Tatlı Patates Nasıl Tüketilir?

Ay çekirdeği

Protein ve biotin kaynağı ay çekirdeği, keratin üretimini desteklemek konusunda oldukça etkili olan besinlerden biridir. Aynı zam bakır, E vitamini ve selenyum da içermektedir.

Ay Çekirdeği Faydaları Nelerdir? Ay Çekirdeği Kaç Kalori?

Mango

Mango, A, C vitamini ve folat bakımından zengindir. Keratin sentezini destekleme özelliği de vardır.

Tropik Salata Tarifi Nasıl Yapılır?

Sarımsak

C vitamini, B6 vitamini ve manganez zengini sarımsak da cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalı besinlerden biridir. İçeriğinde bulunan N,aseltilsistein maddesi vücut tarafından keratine dönüştürülür.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Neye İyi Gelir?

keratin içeren besinler

Kale lahanası

Kale lahanası da keratin içeren yiyecekler arasında yer almaktadır. Provitamin A içerdiği için keratin senzetini arttırır. C vitamini bakımından da zengin olması sayesinde cildin kolajen üretimini desteklemektedir.

Lahananın Faydaları Nelerdir? Lahananın Besin Değerleri

Brokoli

Keratin içeren yiyecekler arasında brokoli de yer alır. Lif ve C vitamini bakımından da zengindir.

Diyetlerin Olmazsa Olmazı Brokolinin Faydaları Nelerdir?

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!