Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı?

 Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı kahvaltı, diyette ve sağlıklı yaşamda oldukça önemlidir. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu söylenir. Kahvaltı yapılarak başlanan günler kendimizi daha enerjik hissederiz. Ancak kahvaltıda tüketilen besinler oldukça önemlidir. Bir kahvaltı sofrasında protein, vitamin ve minerallerden zengin besinler yer almalıdır. Karbonhidrat da vücut için gereklidir. Ancak kahvaltı öğününde yulaf gibi sağlıklı karbonhidrat kaynağı tüketilebilir. Kahvaltıda protein kaynaklarını yanı sıra antioksidan ve vitamin açısından zengin meyvelerin de tüketilmesi gerekir.

İşte sağlıklı kahvaltı yapmak için öneriler!

sağlıklı kahvaltı

Kahvaltınızın sağlıklı olması için hangi besinleri tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Kahvaltı öğününde protein almak son derece önemlidir. Protein dendiğinde akla ilk olarak et ürünleri gelse de yumurta veya süt ürünleri de protein kaynaklarıdır. Şarküteri gıdaları yerine bol bol yumurta ve peynir tüketebilirsiniz. Süt ürünleri tüketirken şeker ilavesi içeren ürünlerden kaçınmanızda fayda vardır. Organik sayılabilecek süt ve süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Aynı şekilde bitkisel sütler de sağlık açısından son derece faydalıdır. Kahvaltılarda görmeye alışık olmasak da meyve mutlaka sabahları tüketilmelidir. Meyve suyu olarak tüketmek yerine taze bir şekilde tüketmeniz çok daha doğru olacaktır. Çünkü taze meyve tükettiğinizde meyvenin liflerinden de faydalanmış olursunuz. Kahvaltıda karbonhidrat kaynağının da olması gerekir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz. En sağlıklı karbonhidrat kaynaklarından biri de yulaftır. Bol meyveli, sütlü bir yulaf lapası da sağlıklı kahvaltı kategorisine girer.

Sağlıklı kahvaltı hangi yiyecekleri içermemelidir?

Tüketilmesi gereken besinlerden bahsettikten sonra kahvaltı sofrasında olmaması gereken yiyeceklerden de bahsetmek gerekir. İlk olarak hamur işleri kesinlikle kahvaltı öğününde yer almamalıdır. Börek, kurabiye, poğaça gibi hamur işleri kahvaltılarda sıklıkla tüketilse de sağlık açısından zararlıdır. Aynı zamanda hamur işleri hızla kilo almanıza sebep olur. Trans yağ ve şeker miktarı fazla olan hamur işlerini yalnızca kahvaltı değil tüm öğünlerinizden uzak tutmalısınız.

Kahvaltılarda önerilen gevrekler de aslında sağlıksızdır. İçerisinde çok fazla şeker bulunan kahvaltılık gevrekler yerine yulaf lapası tüketebilirsiniz. Kahvaltıda et tüketmek için sosis, salam gibi şarküteri ürünlerine yöneliyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Bu tür et ürünleri çok fazla katkı maddesi içerir. Bir de kızartarak yapıldığı için çok daha fazla kalori almanıza sebep olur.

muzlu yulaflı pancake

Sağlıklı kahvaltılık önerileri

Kahvaltıda ne yiyeceğinizi tam olarak bilemiyorsanız sizin için sağlıklı kahvaltı önerileri derledik.

  • Sütle haşlanmış yulafın üstüne bir tatlı kaşığı bal, dilediğiniz taze meyveler, fındık, badem atarak tüketebilirsiniz.
  • Taze meyveleri bir kase yoğurda atarak yiyebilirsiniz.
  • Avokadolu yumurta, yeşil çay, taze yeşillikler ve peynir en sağlıklı kahvaltı çeşitlerinden biridir.
  • Domates, salatalık, haşlanmış yumurta, peynir, zeytin ile sağlıklı bir Türk kahvaltısının yerini hiçbir şey tutamaz.

Birçok kişi kilo verme sürecinde kahvaltıyı atlamayı tercih eder. Ancak kahvaltı tüketmeden başlanılan bir gün enerji açısından eksik olur. Aralıklı oruç yapıyorsanız kahvaltınızı daha geç bir vakitte yapabilirsiniz. Öğlen saatlerinde kahvaltı yapıyor olsanız bile yine doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı yapmaktan vazgeçmemeniz gerekir. Kilo vermek için de kahvaltı son derece önemlidir. Özellikle egzersiz yapıyorsanız sabah uyandığınızda enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Enerji ihtiyacınızı en sağlıklı besinlerden almak için güçlü bir kahvaltı yapmanız gerekir. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek siz de sağlıklı bir kahvaltı alışkanlığı kazanabilirsiniz. Bunun için her kahvaltıda yumurta tüketmek, siyah çay yerine yeşil çay içmek, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih etmek, yeşillikleri eksik etmemek ve yavaş yavaş ve bolca çiğneyerek yiyecekleri tüketmek edinebileceğiniz en sağlıklı alışkanlıklardan bazılarıdır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!