Beyne Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

 Beyne Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Vücudumuzun en önemli organı olan beyne zararlı yiyecekler listesini sizin için derledik. Tüketilen zararlı yiyecekler beyin üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bunama, unutkanlık, ruh hali sorunları, beyin sağlığının kötü etkilemesi sonucu ortaya çıkar. İşte beyin sağlığına zararlı olan yiyecekleri hayatımızdan çıkararak bu kötü etkileri de en aza indirebiliriz. Sizin için derlediğimiz beyne zararlı yiyecekler listesine göz atın ve bu yiyecekleri hayatınızdan çıkarın.

Peki beyne zararlı yiyecekler nelerdir?

Şekerli içecekler

Meyve suları, enerji içecekleri, gazlı içecekler gibi birçok içecekler yüksek oradan şeker içerir. Bunlar şişmanlığa sebep olmasının yanında diyabet ve kalp hastalığına yakalanma riskini de arttırmaktadır. Şekerli içeceklerin yüksek oranda tüketilmesi beyin sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Yapılan araştırmalara göre şekerli içecek tüketimi Alzheimer hastalığı riskini arttırmaktadır.

Rafine Şeker Zararlı Mıdır? Rafine Şeker Zararları

Rafine karbonhidratlar

Beyaz un, şeker gibi besinlerle yapılan işlenmiş gıdaların glisemik indeksi oldukça yüksektir. Bu da vücut tarafından hızlıca sindirilerek kan şekerinin dalgalanmasına neden olması anlamına gelir. Yüksek oranda rafine karbonhidrat tüketiminin hafızayı zayıflattığı yönünde birçok çalışma vardır.

Yararlı ve Zararlı Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

beyne zararlı yiyecekler

Trans yağ içeren yiyecekler

Trans yap, doymamış yağ türlerinden biridir. Süt ya da et ürünlerinde doğal olarak bulunur. Ancak işlemden geçilerek üretilmiş olan trans yağlar insan sağlığı açısından zararlıdır. Trans yap içeren yiyecekleri fazla tüketmek beyin fonksiyonlarının gerilemesine neden olur. Bu da Alzheimer hastalığı riskini arttırır.

Sağlıklı Yağlı Yiyecekler Nelerdir?

İşlenmiş yiyecekler

Beyne zararlı yiyecekler arasında işlenmiş yiyecekler de yer almaktadır. Bu yiyecekler yüksek kalorili olmalarının yanı sıra besin değeri oldukça düşük yiyeceklerdendir. Dolayısıyla beyin sağlığı için son derece zararlıdır.

Sağlıklı Beslenmede Antioksidan İçeren Yiyecekler

beyne zararlı yiyecekler

Aspartam

Bir tatlandırıcı olan aspartam, şekersiz ürünlerde kullanılır. Diyet sürecinde şekersiz ürünler tüketmek isteyen kişiler aspartam tüketmiş olur. Aspartamın içeriğinde metabol, fenilalanin ve aspartik asit vardır. Bu da beyin için oldukça zararlı olan bileşenlerdir. Sürekli aspartam içerikli yiyecek tüketmek strese ve kaygı bozukluğuna da neden olur.

Tatlandırıcı Kullanımı Zararlı Mıdır?

Alkol

Aşırı alkol tüketimi beyin sağlığı için son derece zararlıdır. Alkol bağımlılarında B1 vitamini eksikliği görülür. Bu da hafıza kaybı, göz bozukluğu, zihinsel bulanıklık gibi birçok rahatsızlığa sebebiyet verir.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!