Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Yumurtanın Besin Değerleri

 Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Yumurtanın Besin Değerleri

Diyetlerin olmazsa olmazı yumurtanın faydaları nelerdir? Protein zengini yumurta, diyetisyenler tarafından en çok önerilen besinlerden biridir. Sağlık açısından faydalı olmasının yanı sıra çok lezzetlidir de. Peki yumurtanın faydaları ve besin değerleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

yumurtanın faydaları

Yumurtanın besin değerleri nelerdir?

Yumurta dendiğinde akla ilk olarak protein gelir. Proteinin yanı sıra bol miktarda vitamin ve mineral de içermektedir. İşte yumurtanın besin değerleri ve işlevleri.

Protein: Yumurtada bulunan protein vücut tarafından oldukça kolay bir şekilde emilir. Proteinin cilt, saç, organlar ve kaslara faydası vardır. Aynı zamanda antikor, enzim ve hormon üretimi için de gereklidir.

Demir: Yumurtadaki demir de vücut tarafından kolay bir şekilde emilir. Demir, hücrelere oksijenin taşınmasında ve dolayısıyla kansızlığın önlenmesinde etkilidir.

A vitamini: Göz ve cilt sağlığı için son derece gereklidir.

D vitamini: Diş ve kemik sağlığını korumada D vitamini son derece önemlidir. Aynı zamanda bağışıklığı da kuvvetlendirir.

E vitamini: Hastalıklara karşı vücudun direnç sağlaması için gerekli bir antioksidandır.

B12 vitamini: Yumurtada bulunan B12 vitamini, kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.

Folat: Yumurtanın içeriğinde bol miktarda folat bulunur. Folat, vücutta yeni hücrelerin üretilmesi ve korunması için gereklidir. Aynı zamanda hamileler için de son derece önemlidir.

Selenyum: Yumurtada bulunan selenyum, E vitamini ile birlikte çalışarak vücut dokularının parçalanmasını önler.

Zeaksantin ve lutein: Yaşa bağlı oluşan görme bozukluklarını ve katarak gibi göz hastalıklarını önler.

Kolin: Yumurtada bulunan kolin, beyin gelişimi ve fonksiyonları için önemlidir.

yumurtanın faydaları

Yumurtanın faydaları nelerdir?

  • Yumurtada bulunan kolin adlı kimyasal bileşik, beyin hücrelerini korur. Düzenli olarak yumurta tüketerek beynin çok daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yaşa bağlı olarak gelişen Alzheimer hastalığını önlemek için de son derece etkilidir.
  • Yumurtanın besin değeri, göz sağlığını korumada da oldukça etkilidir. Gözlerin sağlıklı olması ve görüşün keskinleşmesi için düzenli olarak yumurta tüketmekte fayda vardır. Yumurtada bulunan zeaksantin ve lutein antioksidanları, özellikle yaşa bağlı olarak gelişen katarakt gibi göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Yumurta iyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Günde bir adet yumurta tüketerek kolesterolün dengelenmesi mümkündür. Kolesterolün dengelenmesi sayesinde kalp hastalıkları, felç gibi riskler azalır.
  • Yumurtanın faydaları arasında en bilineni protein kaynağı olmasıdır. Bu sayede vücutta doku oluşumu ve onarımını sağlar. Kas kütlesi oluşturma açısından yumurtanın rolü büyüktür. Bu nedenle düzenli olarak spor yapanların bol bol yumurta tüketmesinde fayda vardır.
  • Yumurtanın faydaları arasında D vitamini zengini olması da yer alır. Bu sayede kemik sağlığını korur ve kemikleri güçlendirir.
  • Yumurta, vücut için olduğu kadar cilt için de son derece faydalıdır. Cildin çok daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.

yumurtanın faydaları

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!