Likopen Nedir? Likopen İçeren Besinler Nelerdir?

 Likopen Nedir? Likopen İçeren Besinler Nelerdir?

Kırmızı meyve ve sebzelerin içinde bulunan likopen nedir ve likopen içeren besinler hangileridir? Meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren bir madde olan likopen, insan sağlığı açısından da son derece faydalıdır. Biz de sizin için likopen içeren besinler listesi derledik.

Likopen nedir?

Likopen, önemli bir antioksidandır. Kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan bir pigmenttir. Karoten familyasına ait olduğu bilinmektedir. Genellikle likopen dendiğinde akla ilk olarak domates gelir. Ancak domatesin yanı sıra kırmızı renkli birçok sebze ve meyvede de likopen vardır.

likopen içeren besinler

Peki likopen içeren besinler hangileridir?

Domates

Likopen içeren besinler dendiğinde akla ilk olarak domates gelir. Domates likopen gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu nedenle özellikle kalp ve damar hastalıklarına yakalanmamak için domates tüketmek oldukça önemlidir.

Domates Kaç Kalori? Domatesin Faydaları Nelerdir?

Karpuz

Yüksek oranda su içeren bir meyve olan karpuz da likopen bakımından zengindir. Domatese göre daha az oranda içerse de insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Karpuzun Faydaları Nelerdir? Karpuzun Besin Değerleri

Kuşburnu

Likopen oranı yüksek olan besinlerden biri de kuşburnudur. Özellikle enfeksiyon oluşmasını engeller ve enfeksiyon sebebiyle oluşan hasarları en aza indirir. Kuşburnu aynı zamanda kan şekerini ve kan basıncını dengeleme özelliğine de sahiptir.

Greyfurt

Antioksidanlar açısından zengin olması ile bilinen greyfurt aynı zamanda lif kaynağıdır. Likopen ve C vitamini de içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi vardır. Bunun yanı sıra yağ yakımını hızlandırdığı için diyetlerde de tüketilmesi önerilir.

likopen içeren besinler

Yağ Yakıcı Greyfurt Faydaları Nelerdir?

Çilek

Kırmızı meyvelerden biri olan çilek de likopen içeren meyveler arasında yer alır. Likopenin yanı sıra birçok antioksidan bileşen de içerdiği için vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruma sağlar.

Çileğin Faydaları Nedir? Çileğin Besin Değerleri Nelerdir?

Nar

Antioksidan kaynağı olmasıyla ön plana çıkan nar, yüksek oranda likopen içerir. Yoğun bir kırmızı renge sahip olmasının nedeni içeriğindeki likopendir. Bu nedenle sağlık açısından oldukça faydalıdır. Nar aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

Nar Faydaları Nelerdir? Nar Kaç Kalori?

Kırmızıbiber

Kırmızı sebzeler arasında yer alan kırmızıbiber, bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda metabolizma hızını da arttırdığı için diyet yaparken kırmızı biber tüketilmesinde fayda vardır. Bu şekilde daha hızlı yağ yakımı gerçekleşir.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!