Tatlı Patates Zayıflatır Mı? Tatlı Patates Nasıl Tüketilir?

 Tatlı Patates Zayıflatır Mı? Tatlı Patates Nasıl Tüketilir?

Tatlı patates zayıflatır mı sorusu son dönemde kilo vermek isteyenler için merak konusu haline geldi. Normal patates çok lezzetli olsa da diyet yaparken sınırlı miktarda tüketilmesi önerilir. Bu açıdan patatese daha sağlıklı bir alternatif bulmak önem taşır. Kolayca pişirebilen ve lezzetli tarifler ortaya çıkaran tatlı patates ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? İşte tatlı patates zayıflatır mı sorusunun cevabı tatlı patatesle ilgili diğer bilgiler!

tatlı patates zayıflatır mı

Tatlı patates zayıflatır mı?

Tatlı patatesin kilo vermeye olan katkısının en önemli sebeplerinden biri düşük kalorili olmasıdır. 100 gram tatlı patateste 86 kalori bulunmaktadır. Diyet yaparken ne kadar kalori aldığınıza dikkat ediyorsanız tatlı patates tüketmek sizin için daha önemli hale gelebilir. Normal patates yerine tatlı patates tüketerek daha az kalori almış olursunuz.

Diyetlerde lif bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesi önerilir. Çünkü lifli gıdalar hem uzun süre tok tutar hem de sindirimi düzenleyerek şişkinliği önler. İşte tatlı patates de lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Tatlı patatesten alacağınız lifler yağ emilimine engel olarak kilo almanızı engeller. Aynı zamanda bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasını sağladığı için de bağırsak hareketlerini destekler. Sindirimi kolaylaştırdığı için metabolizmayı da hızlandırır ve böylece daha kolay kilo verilmesini sağlar.

Tatlı patatesin en önemli faydalarından biri glisemik endeksi düşürmesidir. Kan şekerini dengelediği için diyabet hastalığı olanlara da önerilmektedir. Kan şekerinin ani dengesizliklerini önlediği için diyet yaparken oldukça önemli bir görevi yerine getirmiş olur. Açlık krizi yaşamadan daha kolay diyet yapabilirsiniz. Ancak bu konuda en önemli kısımlardan biri tatlı patatesi nasıl pişirdiğinizdir. Eğer fırında pişirirseniz aynı etkiyi alamayabilirsiniz. Bunun yerine haşlanmış olarak tercih etmek daha faydalıdır.

Tatlı patates yüksek miktarda su içerir. Bu sayede vücudun dehidrasyon yaşamasını engeller. Su içermesi sayesinde metabolizmayı da hızlandırır. Tatlı patates tükettiğinizde hücrelerinize sıvı akışı hızlanmış olur. Bu da vücutta yağ depolanmasının engellenmesi anlamına gelir. Ayrıca su içerdiği için doygunluk hissi vererek fazla yemek yemenin de önüne geçer.

Tatlı patates antioksidan maddeler bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde vücudu serbest radikallerden korur. Düzenli olarak tatlı patates tüketildiğinde antioksidan maddeler sayesinde stres azalır ve kilo vermek kolaylaşır.

Tatlı patates her ne kadar kilo verme konusunda yardımcı olsa da fazla miktarda tüketilmemesi gereken besinlerden biridir. Tatlı patatesin karbonhidrat içeriyor olması çoğu kişinin kafasını karıştırır. Ancak tatlı patatesten alınacak karbonhidrat, yararlıdır ve doğru miktarda alınırsa kilo almaya sebep olmaz. Doğru pişirme teknikleri ve yeterli miktarda tüketirseniz tatlı patatesin zayıflamaya olan etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Tatlı patates nasıl tüketilir?

Tatlı patates püresi

Normal patateste olduğu gibi tatlı patateste de püre en iyi tercihlerden biridir. Haşladıktan sonra püre haline getirerek tüketebilirsiniz. Eğer besin değerini arttırmak istiyorsanız haşlanmış sebzeler de katarak karıştırabilirsiniz. Ya da sebze yemeklerinin yanında tüketebilirsiniz.

Tatlı patates smoothie

Evde yapılan smoothieler hem ödem atmak hem de sağlıklı ara öğün yapmak için oldukça faydalıdır. Tatlı patates, muz ve chia tohumu ile son derece sağlıklı, protein kaynağı ve doyurucu bir smoothie yapabilirsiniz. Dilerseniz farklı sebze ve meyvelerle zenginleştirebilirsiniz.

Fırında tatlı patates

Eğer akşam yemeğinde güzel bir tatlı patates kızartması yapmak istiyorsanız fırında pişirebilirsiniz. Tıpkı fırında patates gibi aynı tarifi tatlı patates için de uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı ve baharatlarla zenginleştirdikten sonra fırında kızarana dek pişirmeniz yeterlidir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!