Östrojen Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

 Östrojen Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı beslenirken beslenme programınıza östrojen arttıran yiyecekler de ekleyebilirsiniz. Vücudumuz için en önemli hormonlardan biri olan östrojen, yiyecekler yoluyla da alınabilir. Hücrelerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan hormonlar, aynı zamanda birçok fonksiyonu da destekler. Bu açıdan östrojen arttıran yiyecekler tüketmek son derece önemlidir. Peki östrojen arttıran yiyecekler hangileridir?

Östrojen nedir?

Östrojen, kadınlık hormonu olarak bilinir. Erkeklerde de az da olsa bulunur. Hamilelikte cinsiyetin şekillenmesinde önemli bir rolü vardır. En yoğun miktarda, ergenlik döneminde salgılanmaktadır. Yumurtalıklar tarafından salgılandığı için regl dönemine doğrudan etkisi vardır. Östrojen eksikliği durumunda kadınsal rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bunu önlemek için östrojen hormonunun salgılanmasını destekleyen yiyecekler tüketmek oldukça önemlidir.

İşte östrojen arttıran yiyecekler listesi!

östrojen arttıran yiyecekler

Tofu

Vegan beslenmeyle özdeşleşmiş olan tofu, östrojen hormonunun salımını arttıran yiyecekler arasındadır. Östrojen eksikliği durumu yaşandığında soya fasulyesinden elde edilen tofu tüketilebilir.

Sebzeli Çırpılmış Tofu Tarifi Nasıl Yapılır?

Susam

Kadın sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunan susam da östrojen arttıran yiyecekler arasında yer alır. Hormonları dengelediği için menopoz döneminde görülen rahatsızlıkları da ortadan kaldırır.

Susamın Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

östrojen arttıran yiyecekler

Maydanoz

Maydanoz, regl döneminde yaşanan düzensizlikleri giderir. Kadınsal hormonlar üzerinde doğrudan etkisi vardır. Östrojen arttıran yiyecekler arasında yer almasının yanı sıra menopoz döneminin de rahat geçmesini sağlamaktadır.

Maydanoz zayıflatır mı? Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi

Vücudunuzdaki östrojen seviyelerini yükseltmek istiyorsanız civanperçemi bitkisini de tüketebilirsiniz. Aktardan alacağınız kuru civan perçemi otunu kaynatarak çay şeklinde tüketebilirsiniz. Ancak bu tür bitkisel çayları tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 

Hurma  Hurma, özellikle kadın sağlığı konusunda son derece faydalı olan besinlerden biridir. Hurma, östrojenin artmasını sağladığı için kadınların tüketmesinde fayda vardır. Hurma aynı zamanda doğurganlığı da arttırmasıyla bilinir.

Hurma

Hurma, özellikle kadın sağlığı konusunda son derece faydalı olan besinlerden biridir. Hurma, östrojenin artmasını sağladığı için kadınların tüketmesinde fayda vardır. Hurma aynı zamanda doğurganlığı da arttırmasıyla bilinir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurmanın Besin Değerleri

Brokoli

Üreme konusunda etkili bir sebze olan brokoli, folik asit bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde hamilelik döneminde hem anneye hem bebeğe iyi gelir. Östrojen seviyesini de arttırdığı için kadınsal sağlık için son derece faydalıdır.

Diyetlerin Olmazsa Olmazı Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu

Keten tohumunun içeriğinde fitoöstrojen bulunur. Bu açıdan östrojen hormonunun salgılanmasını destekleyici etkisi vardır.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Zayıflatır Mı?

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!