Maydanoz zayıflatır mı? Maydanozun Faydaları Nelerdir?

 Maydanoz zayıflatır mı? Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz zayıflatır mı sorusu diyet yapanların ya da yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Maydanoz, özellikle detoks sularında ve smoothielerde sıklıkla kullanılır. Diyet yapanların bolca tükettiği maydanoz, düşük kalorili olması sebebiyle uzmanlar tarafından da önerilir. Yalnızca diyet yapanların değil sağlıklı beslenmek isteyenlerin de bolca tükettiği sebzeler arasında yer almalıdır. Peki maydanoz zayıflatır mı? Maydanozun besin değerleri nedir? İşte bu soruların cevaplarını sizin için derledik.

Maydanoz kaç kalori?

Diyetlerde tüketilmesi önerilen maydanoz tıpkı diğer yeşil sebzeler gibi oldukça düşük kalorilidir. 100 gram maydanoz yaklaşık olarak 36 kalori içerir.

Maydanozun besin değerleri nedir?

Sağlığa oldukça faydalı olan maydanozun 30 gramı için besin değerleri şu şekildedir:

 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gramdan az
 • Lif: 1 gram
 • A Vitamini: günlük alımın %108’i
 • C Vitamini: günlük alımın % 53’ü
 • K Vitamini: günlük alımın % 547’si
 • Folat: günlük alımın % 11’i
 • Potasyum: günlük alımın % 4’ü

maydanoz zayıflatır mı

Maydanoz zayıflatır mı?

Maydanoz, vücuttaki ödemin atılmasını sağlaması sebebiyle detoks yapmak isteyenler için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda lif içerdiği için uzun süre tok kalmayı sağlar. Düşük kalorili beslenmek isteyenler için oldukça idealdir. Maydanoz bu özelliği sayesinde zayıflamanıza yardımcı olur. Ancak tek başına kilo verdirme özelliği yoktur. Maydanoz kürü, maydanoz suyu gibi bazı yöntemler yalnızca vücuttaki ödemin atılmasını sağlar. Ve bu yöntemleri uzun süre yapmak bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Maydanozu sağlıklı ve düşük kalorili beslenirken tüketebileceğiniz sağlıklı bir yiyecek olarak görmenizde fayda vardır. Maydanozun etkilerinden faydalanmak için diyet listenize ekleyebilirsiniz. Maydanoz zayıflatır mı sorusundan sonra faydalarına geçmeye ne dersiniz?

maydanoz zayıflatır mı

Maydanozun faydaları nelerdir?

 • Maydanoz, K vitamini bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde kemik sağlığını iyileştirir ve kanın pıhtılaşmasını sağlar. 30 gram maydanoz, günlük olarak ihtiyaç duyulan K vitamininin tamamını karşılamaktadır.
 • Maydanoz, güçlü antioksidanlar içermektedir. Bu sayede bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda A ve C vitamini de içerdiği için vücut direncini arttırmada son derece etkilidir. 30 gram maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının yarısını, A vitamini ihtiyacının ise tamamını karşılar.
 • Antioksidan bileşenler, vücudu yoran serbest radikallere karşı savaşır. Antioksidanların vücudu serbest radikallere karşı koruması için sağlıklı beslenmek önem taşır. Maydanozda da karotenoidler, flavonoidler ve C vitamini vardır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için diyabet, kalp hastalıkları, kanser gibi hastalıkları önler.
 • Maydanozun içeriğinde beta-karoten, zeaksantin ve lutein vardır. Bu içeriği sayesinde göz sağlığını korur. Yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluklarını büyük ölçüde önler.

maydanoz zayıflatır mı

Maydanoz nasıl tüketilir?

Maydanozu taze olarak, kurutulmuş olarak ya da çay şeklinde tüketmek mümkündür. Maydanozun en sık kullanım biçimi taze olarak salatalara eklenmesidir. Salataların yanı sıra yemeklerde ve kahvaltılarda da tüketilebilir. Maydanozu kaynar su ile demleyerek çay şeklinde de tüketebilirsiniz.

Zeytinyağlı Maydanoz Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

zeytinyagli maydanoz salatasi 2

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!