Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Zayıflatır Mı?

 Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Zayıflatır Mı?

Keten tohumu faydaları özellikle zayıflamak isteyenler için önemli bir konudur. Keten tohumu, zayıflamak isteyenlerin yanı sıra sağlıklı beslenmek isteyenler için de önemli bir besin kaynağıdır. Keten tohumu, besin değeri bakımından oldukça değerlidir. Bu özelliği sayesinde vegan ve vejetaryen beslenenlerin de tüketebileceği besinlerden biridir. O halde vakit kaybetmeden keten tohumu faydaları ile ilgili daha net bilgi edinmeye ne dersiniz?

keten tohumu faydaları

Keten tohumu nedir?

Keten tohumu, Akdeniz ikliminde yetişen bir bitkidir. Susama benzeyen bir görünümü olan keten tohumu, koyu kahverengidir. Keten tohumunun en önemli özelliği, Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri bakımından zengin olmasıdır. Bunların yanı sıra vitamin, mineral, aminoasitler ve protein bakımından da oldukça zengindir. Yapılan araştırmalara göre lignan ve çözünmez lif içerdiği için kansere karşı da koruma sağlar.

Keten tohumu faydaları nelerdir?

  • Keten tohumu sindirim sistemini düzenler. Bağırsaklara iyi gelir ve sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını destekler. Bunun yanı sıra iltihap oluşmasını da engeller. Bu özelliği sayesinde hemoroid hastalarına da iyi gelmektedir.
  • Sağlıklı yağlar bakımından zengin olduğu için vücuttaki zararlı yağları yok eder. Bu sayede zayıflamayı hızlandırmaktadır. Ayrıca tokluk hissi verdiği için diyet yapmayı da kolay hale getirmektedir.
  • B12 vitamini bakımından zengin olduğu için zihinsel aktivitelere iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca unutkanlık gibi sorunlara da iyi gelmektedir.
  • Omega-3 yağ asidi barındırdığı için iç organları ve cildi olumlu yönde etkiler.
  • Antioksidan bileşenler bakımından zengin olduğu için yaşlanma belirtilerini geciktirdiği bilinmektedir. Ayrıca kadınlarda oluşan menopozun sebep olduğu rahatsızlıkları da azaltmaktadır.
  • Keten tohumu düzenli olarak tüketildiğinde cildi güzelleştirir. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
  • Keten tohumu, kan şekerini ve kan basıncını dengeler. Bu özelliği ile tansiyon ve diyabet hastalarına da iyi gelmektedir.
  • Düzenli tüketildiğinde iyi kolesterol seviyesini arttırır ve metabolizmayı hızlandırır.
  • Boğaz, ağız ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Omega-3 yağ asidi içerdiği için saçları da güzelleştirir. Saçların daha hızlı uzamasını ve parlak görünmesini sağlar.

keten tohumu faydaları

Keten tohumu zayıflatır mı?

Keten tohumu bitkisel protein kaynağıdır. Aynı zamanda diyet lifi de içerir. Vitamin ve mineraller bakımından da zengin olduğu için diyet yaparken tüketilmesi önerilmektedir. Lif bakımından zengin olduğu için uzun süre tok tutar. Bu sebeple diyet yapmayı kolay hale getirir. Öğünler arasında açlık krizi yaşanmasının önüne geçer. Lif içerdiği için insülin seviyesini dengede tutar. Bu sebeple tatlı krizi gibi durumlar da yaşanmaz. Kan şekerini dengeleyici özelliği olduğu için diyabet hastalarının da diyet yapmasını kolaylaştırır. Bel çevresindeki yağların yakılması için de destekleyicidir.

Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeyi de kolay hale getirir. Özellikle diyet yaparken oluşan kabızlığı önlemede de son derece etkilidir.

Keten tohumu nasıl tüketilir?

Keten tohumu kaynatılarak çay şekliden içilebilir. Toz haline getirilerek unlu tariflerde kullanılabilir. Keten tohumu günde bir tatlı kaşığı şeklinde yutulabilir. Keten tohumunun en yaygın kullanım şekli haşlanarak salatalarda kullanılmasıdır. Bu şekilde diyet tariflerde rahatlıkla kullanılabilir.

 

 

 

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!