Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır? Aralıklı Oruç Diyeti ile Kilo Verme

 Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır? Aralıklı Oruç Diyeti ile Kilo Verme

Intermittent Fasting olarak da adlandırılan aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır ve nasıl kilo verdirir? Son yıllarda ön plana çıkan diyetlerden biri olan aralıklı oruç, birçok kişinin kilo vermek için kullandığı yöntemlerden biridir. Aslında bir diyet programı olmasa da kilo vermeye olan etkilerinden dolayı gündeme gelmiştir. Sağlıklı yaşamak ve bazı hastalıkların semptomlarını azaltmak amacıyla tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre belli bir süre aç kalmak vücudumuz için olumlu etkilere sahiptir. Peki intermittent fasting yani aralıklı oruç nasıl yapılır ve aslında nedir?

aralıklı oruç diyeti

İlginizi çekebilir: Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Hızlı Kilo Verdirir?

Aralıklı oruç diyeti nedir?

Aralıklı oruç, dini ya da başka sebeplerle oruç tutmayı kapsamaz. Bu diyette asıl amaç belirlenen saatlerde aç kalmak ve yine belirli saatlerde beslenmektir. Başlangıçta çoğunlukla 16 saat açlık ve 8 saat tokluk şeklinde yapılır. Açlık süreci boyunca su, sade kahve, şekersiz bitki çayı, sade maden suyu tüketilebilir. Tokluk süresi boyunca da mümkün olduğunca sağlıklı besinler tüketmek önemlidir. Açlık süresinin büyük bir kısmı uykuda geçtiği için genellikle fazla zorluk yaşanmaz. Akşam yemeğinden sonra açlık döngüsüne başlarsanız sabaha kadar vücudun metabolizma dengesi sağlanmaya başlar. Vücut bu açlık süreci boyunca kendi kendini onarmaya başlar. Yağ metabolizması ile detoks sistemi düzene girdiğinde ise kilo kaybı gerçekleşmeye başlar.

Sık sık yemek yenmesi, vücudun sıklıkla glikojen üretmesine neden olur. Vücut enerji ihtiyacını bu glikojeni kullanarak karşılar. Bu nedenle enerji ihtiyacını yağdan karşılamadığı için yağ yakımı gerçekleşmez. Aralıklı oruç yaparken oruç süreci boyunca glikojen kaynakları tükenir ve böylece vücut enerji olarak yağları yakmaya başlar. Düzenli olarak yapılan aralıklı oruç sayesinde yağ yakımı devam ettiği için hızla kilo verilir. Peki aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır?

aralıklı oruç diyeti

İlginizi çekebilir: Sıvı Diyeti Nedir? Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır?

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikle farklı versiyonlarına göz atmalısınız. Aralıklı oruç yaparken farklı saat aralıkları kullanılabilir. Aralıklı orucun farklı çeşitleri şöyledir:

12:12

12 saat aç, 12 saat tok kalınan bir versiyondur. Yeni başlayanlar için genellikle bu saat aralıkları tavsiye edilir. Normalde fazla öğün tüketiyorsanız keskin bir geçiş olmaması için 12 saatlik tokluk penceresi tercih edebilirsiniz. Birkaç hafta sonra tokluk süresini azaltabilirsiniz.

16:8

En çok tercih edilen aralıklı oruç çeşidi 16:8’dir. 16 saat açlık, 8 saat tokluk süresi olarak belirlenir. 16 saat açlık süreci boyunca vücudun yağ yakma hızı da artar.

aralıklı oruç diyeti

İlginizi çekebilir: Mikrobiyota Diyeti Nedir? Sağlıklı Mikrobiyota Nasıl Elde Edilir?

5:2

Bu yöntemde 2 gün boyunca açlık döngüsü yapılır. Diğer 5 gün normal şekilde beslenmeye devam edilir. 2 günlük açlık döngüsünde katı gıdalar yerine sıvı gıdalar tercih edilir. Ancak bu zorlayıcı bir versiyon olduğu için herkese tavsiye edilmez.

24

Kendi belirleyeceğiniz bir günde 24 saat boyunca aç kalarak bu yöntemi gerçekleştirebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!