Direnç Kilosu Nasıl Kırılır? Direnç Kilosu Kırma Yöntemleri

 Direnç Kilosu Nasıl Kırılır? Direnç Kilosu Kırma Yöntemleri

Diyet yaparken en sık karşılaşılan sorunlardan biri de direnç kilosu kırmaktır. Diyetiniz devam ederken ve kilo veriyorken bir süre sonra aynı kiloda kalırsınız. İşte bu durum direnç kilosu olarak adlandırılır. Hedef kilonuza ulaşmaya çalışırken ne yaparsanız yapın kilo verememek motivasyonunuzu düşürebilir. Ancak diyet ve kilo verme sürecinde zaman zaman duraklama dönemi yaşamak son derece normaldir. Bu tür bir sürece girdiyseniz direnç kilosunu kırmak için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Peki nedir bu yöntemler? Hadi birlikte inceleyelim.

İşte direnç kilosu kırma yöntemleri!

Daha az kafein tüketmek

Egzersiz yapmadan önce ya da güne başlarken kafein tüketmek size iyi geliyor olsa da aslında çok fazla kafein tüketimi diyet sürecinde faydalı değildir. Kafein tüketiminin artması, vücutta stres oluşturabilir. Vücudunuz strese girdiğinde ise yağ depolamaya eğimli hale gelir. Yani bu süreçte az miktarda kafein tüketerek kafeinin faydalarını görebilirsiniz. Ancak fazla miktarda tüketmek kilo verme sürecinizin duraklamasına neden olabilir. Bunun yerine bitkisel çaylar tüketebilirsiniz.

Aralıklı oruç

Direnç kilosunu kırmak için var olan diyet yönteminizi değiştirerek vücudunuzu şaşırtabilirsiniz. Bunun için son zamanların en popüler kilo verme yöntemlerinden biri olan aralıklı oruç yöntemini deneyebilirsiniz. Birçok uzmanın da söylediği gibi aralıklı oruç, yağ yakmak için oldukça etkilidir. Aynı zamanda kas kütlesi kaybını da önlediği için doktorlar tarafından da tavsiye edilir. Eğer kilo vermeniz durma noktasına geldiyse 16:8 aralıklı oruç yöntemini kullanarak yeniden yağ yakmaya başlayabilirsiniz.

direnç kilosu

Egzersizi arttırmak veya değiştirmek

Eğer her zaman aynı egzersizi yapıyorsanız da vücudunuz buna alışmış olabilir. Vücudunuzu şaşırtmak ve yağ kaybını desteklemek için egzersiz yoğunluğunu ya da egzersiz tipini değiştirebilirsiniz. Örneğin yürüyüş yaparak kilo vermeye çalışıyorsanız ve bir süre kilo verdikten sonra kilo verme hızınız düştüyse daha yüksek tempolu ya da daha uzun süre yürümeyi deneyebilirsiniz. Yürümek yerine koşuya başlayabilir ya da bisiklet sürebilirsiniz. Bu şekilde değişiklikler yaparak direnç kilolarının gitmesini sağlamanız mümkündür.

Protein tüketimini arttırın.

Protein tüketiminin metabolizma hızını arttırdığı ve dolasıyla kilo vermeyi de kolaylaştırdığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu açıdan eğer diyetinizde az miktarda protein varsa kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Protein oranını arttırarak daha dengeli bir diyet programına geçebilirsiniz.

direnç kilosu

Karbonhidratı azaltın.

Diyet planınızda basit karbonhidratlar varsa ya da diyetinizi bozup sık sık basit karbonhidrat tüketme eğilimi gösteriyorsanız kilo vermeniz durabilir. Bu açıdan diyet programınıza kompleks karbonhidratlar ekleyerek iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz. Aynı zamanda kompleks karbonhidrat tüketerek daha uzun süre tok kalmayı başarabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Sindirimi Kolay Yiyecekler Nelerdir?

1 Ay İçinde 5 Kilo Verme Stratejileri

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!