Düşük Karbonhidrat Diyeti Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 Düşük Karbonhidrat Diyeti Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kilo vermek için düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız faydaları ve zararları listesine mutlaka göz atın. Son zamanlarda popüler hale gelen diyet yöntemlerinden biri olan düşük karbonhidratlı diyet, kilo vermenizi sağlarken olası zararlarının da farkında olmak gerekir. Eğer siz de bu diyeti yapmaya karar verdiyseniz öncesinde bilgilenmek amacıyla bu yazıyı okuyabilirsiniz. O halde hazırsanız başlayalım!

düşük karbonhidrat diyeti

Düşük karbonhidrat diyeti faydaları nelerdir?

Kilo vermeyi sağlama

Bu diyet, az kalori almanızı sağladığı için kilo vermenizi veya kilonuzu korumanızı sağlayacaktır. Karbonhidratın kısıtlandığı bir diyet programı olduğu için metabolizmanın hızlanmasında önemli rol oynar. Uzun süre tok kalmak ve iştahın azalması sayesinde daha az yemek yemeye başlarsınız. Dolayısıyla hızlı bir şekilde kilo verme gerçekleşir.

Kan şekerini dengeleme

Düşük karbonhidrat içeren diyeti yaparken kan şekerinin daha sabit kaldığını gözlemleyebilirsiniz. Bu da bu diyet programının kan şekeri dalgalanmalarını ve diyabet riskini azalttığını gösteren bir özelliktir.

Yağ yakılmasını arttırma

Karbonhidrat alımının azalması sayesinde vücut hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlar. Bu açıdan yağ yakımını arttırmak için yapılabilecek en iyi diyet programlarından biridir.

Enerjiyi arttırma

Bu diyet programı karbonhidratların hızlı bir şekilde enerji düşüşüne sebep olmasının önüne geçer. Bu sayede daha enerjik hissedilir ve egzersiz performansı da artmış olur.

düşük karbonhidrat diyeti

Düşük karbonhidrat diyeti zararları nelerdir?

Kısa süreli etkiler

Düşük karbonhidrat diyeti yaparken ilk zamanlarda hızlı bir şekilde kilo verilir. Ancak bir süre sonra kilo verme hızı durabilir. Tek tip beslenme zamanla metabolizmanın yavaşlamasına neden olur.

Dengesiz beslenme

Karbonhidrat açısından fakir bir beslenme programı uygulandığında lif bakımından zengin yiyecekleri de daha az tüketme eğiliminde olabiliriz. Bu da kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda bazı vitamin ve minerallerde eksiklik de meydana gelebilir.

Psikolojiye etkisi

Karbonhidrat, insanların en çok tüketmeye meyilli olduğu besin gruplarından biridir. Dolayısıyla bu besin grubunu tüketmemeye yönelik yapılan diyet psikolojiyi olumsuz etkileyebilir.

Sonuç

Bu diyet gibi bir diyet programını uygulamadan önce mutlaka bir beslenme uzmanına danışmakta fayda vardır. Bu şekilde daha sağlıklı bir kilo verme sürecine girebilirsiniz. Aynı zamanda kişiye özel olarak hazırlanan bir diyet programı ile daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir:

Yararlı ve Zararlı Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!