Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır mı? Hindistan Cevizi Yağının 6 Faydası

 Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır mı? Hindistan Cevizi Yağının 6 Faydası

Hindistan cevizi yağı zayıflatır mı? Kilo vermek için Hindistan cevizi yağı kullanılır mı? Eğer siz de bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, son zamanlarda hem bakım hem de mutfak alanlarında popüler hale geldi. Özellikle cilt ve saç bakımında ünlense de kilo vermeye olan katkısı da çok konuşulur oldu. Hindistan cevizi yağı tüm dünyada kullanılan şifa kaynağı bir yağdır. Özellikle metabolizmayı hızlandırdığı bilinen Hindistan cevizi yağını diyetlerde kullananlar da oldukça fazladır. Özellikle karın bölgesindeki yağları eritmek için kullanıldığı bilinen Hindistan cevizi yağı ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

hindistan cevizi yağı zayıflatır mı

Hindistan cevizi yağı zayıflatır mı?

Peki hindistan cevizi yağı zayıflatır mı? Hindistan cevizi yağı, sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar ve böylece metabolizmayı da hızlandırır. Hindistan cevizi yağının enerji verme özelliği de vardır. Bu yağı özellikle kahve ile karıştırıp spordan önce içmek egzersiz performansını arttırır. Yemeklerden önce bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmek de iştah kontrolü sağlar. Hindistan cevizi yağı zayıflatır mı sorusundan sonra faydalarına yakından bakmaya ne dersiniz?

Peki Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

  • Doymuş yağ asitleri açısından zengindir.

Hindistan cevizi yağında, MCFA denilen orta zincirli doymuş yağ asitleri bulunmaktadır. Bunlar sindirim sistemi ve karaciğerin işleyişine yardımcı olur. Aynı zamanda beyin, kaslar ve böbreklere enerji sağlar. Kan şekerini de dengede tutmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

  • Göbek yağlarını eritmeyi kolaylaştırır.

Göbek yağları her kilodan insan için bir sorun olarak görülür. Göbekte yağlanma bazı sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilir. Bu açıdan göbek yağlarını eritmek için bazı yöntemler tercih edilebilir.  Yapılan araştırmalara göre diyet ve sporu Hindistan cevizi yağı ile desteklemek göbek bölgesindeki yağların daha kolay yakışmasını sağlıyor. Aynı şekilde enerji de verdiği için göbek bölgesine yönelik egzersizleri yapmayı da kolay hale getirir.

  • Metabolizmayı hızlandırır.

Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Metabolizmanın hızlanmasının yanı sıra dinlenme halindeyken de kalori ve yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda sindirimi de rahatlattığı için metabolizmanın hızlı çalışmasını destekler.

hindistan cevizi yağı zayıflatır mı

  • İştahı kontrol altına alır.

Vücudunuzun harcadığından daha az kalori aldığınızda kilo kaybı gerçekleşir. Bu nedenle kalori hesabı yapmak ve düşük kalorili beslenmek önemlidir. İşte Hindistan cevizi yağı iştahı kontrol altına aldığı için düşük kalorili beslenmek kolay hale gelir. Hindistan cevizi yağı tükettiğinizde daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

  • Kan şekerini dengeler.

Diyet yaparken sık sık kan şekeri dengesizliği yaşıyorsanız bu açlık krizlerine sebebiyet verebilir. Şekerli ve karbonhidratlı beslendiğinizde kan şekerini ani yükseliş ve düşüş gösterir. Hindistan cevizi yağı insülin dengesizliği yaratmadan enerji verir. Bu nedenle kan şekerinin ani dalgalanmalarını kontrol altına alır. Aynı şekilde yemeklerde Hindistan cevizi yağı kullanılırsa yemeklerim glisemik indeksi de düşer. Böylece kan şekerini ciddi şekilde etkilemez. Karbonhidratlar daha yavaş sindirilir.

  • Hormonları dengeler.

Hormonlarımızın dengeli olması kilomuzla doğru orantılıdır. Özellikle obezite gibi kiloya bağlı hastalıklar hormonal dengesizlik sebebiyle oluşur. Hindistan cevizi yağı sindirimi rahatlatır, enerjiyi arttırır, stresi azaltır ve hormonların dengelenmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak hindistan cevizi yağı zayıflatır mı sorusuna verilebilecek en iyi yanıt, “zayıflamayı kolaylaştırır” olacaktır. Eğer diyet ve egzersiz yapıyor ve bölgesel olarak da incelmeyi hedefliyorsanız sağlıklı beslenme alışkanlıklarınıza hindistan cevizi yağını katarak bu süreci hızlandırabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!