Sıvı Diyeti Nedir? Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

 Sıvı Diyeti Nedir? Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve denediğiniz diyetlerde başarılı olamadıysanız kendi vücudunuz için en doğru diyet çeşidini aramaya devam etmenizde fayda vardır. İdeal kiloya ulaşmak ve fazla kilolardan arınmak için son zamanlarda popüler hale gelen sıvı diyeti ile ilgili bilgi edinmeye ne dersiniz? Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için sabırlı olmak ve zamanını beklemek oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda hızlı bir incelme ve hafifleme sağlanmak istenebilir. Düğün öncesi, davet öncesi, tatil öncesi ya da herhangi bir nedenden dolayı hızlı bir şekilde kilo vermek ve hafiflemek istiyorsanız sıvı diyeti ile bunu sağlamak mümkündür.

sivi diyeti 2

Peki sıvı diyeti nedir?

Son yıllarda sık sık söz edilen sıvı diyeti besinleri sıvı hale getirerek tüketme yöntemini içeriyor. Sıvı ağırlıklı beslenmek ve besleyiciliği yüksek katı besinleri sıvı hale getirerek tüketmek bu diyetin temelidir. Ancak sıvı diyeti ile ilgili unutulmaması gereken detay, uzun süre yapılmaması gereken bir diyet türü olduğudur. Uzman diyetisyenlerin de önerdiği gibi sıvı diyeti en fazla 3 gün yapılmalıdır. Sıvı diyeti, vücudu toksinlerden ve ödemden arındırmak, inatçı kiloların şoka uğramasını sağlamak ve vücudu dinlendirmek için uygulanır. Ayda 1 kere sıvı diyeti uygulayarak hafiflemeniz mümkündür. Ancak bunun dışındaki zamanlarda normal beslenmenize devam etmeniz gerekir.

Herhangi bir nedenle sağlıksız ya da fazla kalorili beslendiyseniz ve vücudunuzu bir süre dinlendirmek istiyorsanız sıvı diyeti yapabilirsiniz. Kısa süreli ve sağlıklı bir diyet türü olan sıvı beslenme diyeti doğru yapıldığında oldukça iyi sonuçlar verir.

Sıvı diyeti nasıl yapılır?

 • Sıvı diyeti yaparken besinleri sıvı şekilde tüketmek gerekir. Sıvı hale getirilecek besinlerin ise mutlaka düşük kalorili olması gerekmektedir.
 • Diyet boyunca hazırlanacak içecekler taze olarak hazırlanmalıdır. Önceden hazırlanan sıvı içeceklerin etkisi yetersiz olacaktır. Tüketeceğiniz sebze ya da meyve suyunu hemen tüketmek üzere hazırlamanızda fayda vardır. Uzun süre bekleyen besinler bir süre sonra besin değerini kaybeder. Bu açıdan her öğün öncesi hazırlamak çok daha doğrudur.
 • Sıvı diyeti yaparken kahve içmek serbesttir. Ancak krema, süt ve şeker olmaması gerekir. Sade türk kahvesi ya da sade filtre kahve tüketebilirsiniz.
 • Sıvı diyetinin asıl amacı vücudu arındırmak olduğu için hazırladığınız sıvı içeceklerin içinde yağ, şeker ve tuz olmamalıdır.
 • Diyet yaptığınız süre boyunca paketli gıdalar, hazır yiyecekler ve ekmek tüketmemelisiniz.
 • Taze sebze ve meyveleri süt ya da yoğurt ile birlikte robottan geçirerek tüketebilirsiniz.
 • Sebze ve meyve gibi katı gıdaları sıvı şekilde tüketerek sindirimi de kolaylaştırmış olursunuz.
 • Dilerseniz sebze ve meyveleri aynı anda sıvı hale getirebilirsiniz. Ispanak, çilek, yeşil elma gibi bir karışım oldukça sağlıklıdır.
 • Yalnızca meyvelerden oluşan bir içecek hazırlayacaksanız bal, şeker ya da pekmez gibi tatlandırıcılar kullanmamalısınız. Meyvenin şekeri yeterli olacaktır.
 • Sıvı diyeti en fazla 3 gün yapılmalıdır. Daha uzun süre sıvı beslenme diyeti yaparsanız sindirim sisteminin dengesini bozabilirsiniz. En iyi etkiyi görmek için 3 gün yapmanız yeterlidir.
 • 3 gün boyunca sıvı beslenmek sizin için zor olacaksa tek bir öğüne katı gıda ekleyebilirsiniz. Ancak seçeceğiniz katı gıda az kalorili, yağsız olmalıdır. Haşlanmış sebze gibi bir öğün tercih edebilirsiniz.
 • Sıvı diyeti yaparken en iyi etkiyi almak için yürüyüş, koşu ya da hafif egzersizler yapmakta fayda vardır.
 • Herhangi bir hastalığa sahipseniz ya da ilaç kullanıyorsanız bu diyeti yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sıvı diyeti listesi örneği

Sadece Sıvı Diyeti

Kahvaltıdan önce

1 bardak limonlu su

Kahvaltı

Portakal, nar, kavun ve nane ile hazırlanmış smoothie

Ara öğün

Bir bardak elma suyu

Öğle

Cacık ve 1 bardak tavuk suyu

Ara öğün

1 bardak ayran veya 1 fincan çay

Akşam yemeği:

Blenderden geçirilmiş mantar çorbası veya kabak çorbası

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!