Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Hızlı Kilo Verdirir?

 Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Hızlı Kilo Verdirir?

Düşük karbonhidrat diyeti ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için bilimsel olarak saptanmış bazı teknikleri uygulamak gerekir. Nasıl hızlı kilo verilir konusunda hala tam olarak bilgi sahibi değilseniz bu bilimsel teknikleri uygulayarak işe başlayabilirsiniz.

Hayatınızda yapacağınız bu değişikliklerle haftada bir ya da iki kilo kaybetmeniz mümkündür. Şok diyetler veya size uygun olmayan diyet programları gün içinde aç ve enerjisiz kalmanıza sebep olur. Bu da diyete bağlı kalmanızı engeller. Ancak her diyet aç kalmanıza sebep olmaz. Düşük karbonhidrat diyeti yaparak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu diyet diğer diyetlere göre biraz daha sürdürülebilirdir.

düşük karbonhidrat diyeti

Peki düşük karbonhidrat diyeti nedir?

Rafine karbonhidratları azaltın

Hızlı bir şekilde kilo vermek için öncelikle şeker, nişasta ve rafine karbonhidrat içeren yiyecekleri tüketmeyi bırakmanız gerekir. Düşük karbonhidrat diyetinin asıl amacı budur. Rafine karbonhidrat içeren yiyecekler yerine tam tahıl grubunda yer alan yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bu şekilde daha az acıkır ve böylece daha az kalori almış olursunuz. Düşük karbonhidrat içeren beslenme programı sayesinde vücudunuz enerji olarak karbonhidrat değil yağları yakar. Bu yararsız karbonhidratlar yerine tam tahıl içeren yiyecekler tüketirseniz içeriğinde bulunan lifler sayesinde daha yavaş sindirim gerçekleşir. Böylece uzun süre tok kalabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre düşük karbonhidrat diyeti ile iştah azalır ve böylece daha az kalori alımı gerçekleşir. Bu diyeti uygularken şeker, nişasta ve rafine karbonhidrat içeren besinleri hayatınızdan çıkarmayı deneyin. Böylece insülin seviyeniz düşer ve hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarsınız.

Protein, yağ ve sebze yiyin

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ya da sağlıklı beslenmek için beslenme düzeninizde bir protein kaynağı, bir yağ kaynağı, sebze ve tam tahıllar bulunmalıdır. Et, tavuk, deniz ürünleri gibi protein içeren besinler tüketerek kas kütlerinizi koruyabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre yeterli protein alımı ile iştah kontrol altına alınabilir ve vücut kitle endeksi iyileştirilebilir. Özellikle diyet ile birlikte spor yapıyorsanız kaslarınızın kendi kendini onarması ve vücudunuzun daha hızlı şekillenmesi için proteine ihtiyacınız vardır. Protein ağırlıklı beslenerek daha az kalori almanız da mümkündür. Çünkü protein içeren yiyecekleri sizi daha uzun süre tok tutar.

1200 kalorilik haftalık diyet listesi

Astrolog Can Aydoğmuş Aristo Diyetiyle Nasıl 44 Kilo Verdi?

Sağlıklı protein kaynakları şunlardır.

Et: Sığır eti, tavuk, hindi, kuzu eti

Balık ve deniz ürünleri: somon, alabalık ve karides

Yumurta

Bitki bazlı proteinler: Fasulye, baklagiller, kinoa, tempeh ve tofu

Sebze tüketerek çok daha sağlıklı olabilirsiniz. Çünkü sebzeler oldukça zengin vitamin ve mineral kaynağıdır.

Düşük karbonhidratlı ve yeşil yapraklı sebzeler: Brokoli, karnabahar, ıspanak, domates, lahana, brüksel lahanası, pazı, marul, salatalık

Beslenme düzeninizde yağları da bulundurmaktan kaçınmayın. Yağlar kilo aldırmaz aksine daha sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. Elbette sağlıklı yağları tercih etmekte fayda vardır. Zeytinyağı, avokado yağı gibi yağlar sağlıklıdır. Tereyağı da sağlıklı yağlardan sayılır ancak doymuş yağ içerdiği için miktarına dikkat etmek gerekir.

Vücudunu hareket ettir

Düşük karbonhidrat diyeti yaparken hızlı kilo verebilmek için hareketli bir yaşam tarzına da geçiş yapmanız gerekir. Özellikle protein ağırlıklı beslendiğiniz için ağırlık kaldırmak daha hızlı şekillenmenizi sağlar. Ağırlık çalışarak daha fazla kalori yakmak mümkündür. Böylece metabolizma hızlanır ve daha hızlı bir şekilde kilo verirsiniz. Düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli beslendiğiniz için yağlarınız erirken kaslarınız şekillenir. Böylece hayalinizde vücuda kavuşmuş olursunuz. Eğer ağırlık kaldırmak sizin için uygun değilse tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet ya da yüzme gibi egzersizleri de deneyebilirsiniz. Önemli olan vücudunuzu hareket ettirmek ve kalori yakmasını sağlamaktır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!