Tok Tutan Besinler Nelerdir?

 Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Sizin için tok tutan besinler listesi hazırladık. Kilo vermek için aç kalmak gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hem tokluğa ulaşmak hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermek doğru besinlere seçerek mümkün. Bazı besinler az miktarda tüketilse bile tok tutarken bazı besinlerde tok tutma oranı oldukça düşüktür. Bir yiyeceğin tok tutmasının en önemli kuralı su ve lif içeriyor olmasıdır. Yapılan araştırmalarla birlikte hangi besinlerin daha uzun süre tok tuttuğu belirlenmiştir. O halde hazırsanız tok tutan besinler listesini birlikte keşfedelim!

İşte tok tutan besinler!

tok tutan besinler

Yumurta

Yumurta tok tutan besinler arasında en bilinenlerden biridir. Kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceği olan yumurta özellikle haşlanmış şekilde tüketildiği zaman 36 saat tok tutabiliyor.

Yulaf Ezmesi

Diyet yapanların mutlaka haşır neşir olduğu besinlerden biri olan yulaf ezmesi yüksek miktarda lif içerdiği için tok tutan besinler listesinin başında geliyor.Öğle yemeğinde ya da ara öğünde tüketeceğiniz 25 gr yulaf ezmesi ile uzun süre tokluk hissi yaşayabilirsiniz.

yulaf ezmesi faydaları

Balık

Omega-3 yağ asidi bakımından son derece zengin olan balık, aynı zamanda tok tutma açısından da çok başarılı.

Yoğurt

Faydalı bakteriler içeren yoğurt hem bağırsak florsunu korur hem de hacimli olduğu için midede doluluk yaratır. Her gün tüketeceğiniz 250 gr yoğurt ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bitter çikolata

Diyet yapanlar için popüler olan besinlerden biri de bitter çikolatadır. Bitter çikolata tatlı krizlerini kontrol altına aldığı gibi uzun süre tok kalmayı da sağlıyor.

Patates

Her ne kadar diyetlerde yasak olarak gösterilse de doğru şekilde pişirilip tüketilirse tokluk açısından son derece faydalıdır. 200 gramdan fazla olmayacak şekilde ve haşlandıktan sonra bir süre soğumasını bekledikten sonra tüketmek tokluk hissi için yeterli.

patatesin faydaları

Çorba

Her ne kadar tok tutmayacağı düşünülse de sıvı ve pütürsüz çorbalar da midede tokluk hissi yaratıyor. Elbette unlu ya da karbonhidratlı çorbalar yerine sebze ve yoğurtlu çorbalar tüketmekte fayda var.

Kepekli-tam tahıllı makarna

Makarna, birçok kişi için tam bir tutkudur. Normal makarnayı tüketmek diyette yanlış olsa da kepekli ya da tam tahıllı makarnalar lif açısından zengin olduğu için rahatlıkla tüketilebilir. Elbette porsiyona dikkat etmek oldukça önemli. Sebzelerle zenginleştirdiğiniz makarna sizi uzun süre tok tutabilir.

Muz

Diyet yapanlar için yasaklı gibi görünen ama son derece faydalı olan besinlerden biri de muzdur. Muzun içinde bulunan nişasta vücutta lif görevi görür. Kan şekerinin salınımını yavaşlatır ve bu sayede vücutta doygunluk hissi artar. Lif bakımından da zengin olduğu için tokluk hissi iki katına çıkar. Yeşile dönük muzları, doğru miktarda tüketerek tokluk hissini uzun süre koruyabilirsiniz.

Muz Kaç Kalori? Diyette Muz Tüketimi

Antep fıstığı

Protein ve doymamış yağ oranı yüksek olsa da iştahı kontrol etme açısından son derece faydalıdır. Antep fıstığını günde 20 adet tüketerek hem keyifli bir ara öğün yapabilir hem de doygunluk hissine sahip olabilirsiniz.

Saydığımız bu besinler içeriğinde barındırdıkları özellikler sayesinde tok kalmayı sağlıyor. Ancak bu besinleri tüketerek hızlı bir şekilde kilo vermeyi beklemek yanlıştır. Dengeli ve yeterli beslenmek istiyorsanız bu besinler buna yardımcı olacaktır. Hiçbir besin tek başına mucizevi bir etki yaratmaz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve iştahınızı kontrol altına tutmak için bu besinleri kontrollü bir şekilde tüketebilirsiniz.

Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir? Antep Fıstığı Kaç Kalori?

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!