Magnezyum İçeren Yiyecekler Nelerdir?

 Magnezyum İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Günlük ihtiyacınız olan magnezyum ihtiyacının bir kısmını karşılamak için magnezyum içeren yiyecekler tüketebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek vitamin ve mineraller yönünden zengin besinleri tüketerek gerçekleştirilir. Vücudumuzun ihtiyaçlarını karşıladığımızda çok daha sağlıklı bir bedene sahip olabiliriz. Vitamin ve mineral eksiklikleri kilo vermeyi de engelleyen bir sorundur. Bu nedenle vücudunuzdaki eksiklikleri tespiti için mutlaka doktorunuza başvurun. Magnezyum takviye olarak da alınabilen bir mineraldir. Ancak bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunur. Peki magnezyum içeren yiyecekler hangileridir?

İşte magnezyum içeren besinler listesi!

magnezyum içeren yiyecekler

Bitter Çikolata

Diyet sürecinde tüketilmesinde sakınca görülmeyen bitter çikolata, magnezyum açısından zengindir. Her gün bir parça bitter çikolata tüketerek kan dolaşımının hızlanmasını ve böylece kalp hastalıklarına karşı korunmayı başarabilirsiniz. Bitter çikolatanın metabolizma hızını arttırarak yağ yakılmasını kolaylaştırması özelliği de vardır.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir? Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Avokado

Lif zengini avokado aynı zamanda magnezyum da içermektedir. Bir adet avokado tükettiğinizde günlük olarak almanız gereken magnezyum miktarının %15’ini karşılayabilirsiniz. Magnezyum gibi önemli bir minerale ek olarak potasyum da içermektedir.

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado ile Sağlıklı Diyet

Taze Fasulye

Taze fasulye, magnezyum, demir ve kalsiyum bakımından zengin bir sebzedir. Besleyici ve doyurucu olduğu için diyet programlarında sıklıkla yer alır.

Muz

Potasyum zengini olmasıyla bilinen muz, magnezyum da içerir. Sindirim sistemine iyi gelmesinin yanı sıra uzun süre tok tutar.

Muz Kaç Kalori? Diyette Muz Tüketimi

magnezyum içeren yiyecekler

Süt

Kalsiyum bakımından zengin olmasıyla bilinen süt, aynı zamanda magnezyum içeren yiyecekler arasında da yer alır. Süt, diyet yaparken az yağlı ya da yağsız şekilde tüketilebilir.

Sütün Faydaları Nelerdir? Sütün Besin Değerleri

Ispanak

Antioksidan kaynağı ıspanak, demir ihtiyacını karşılamasının yanı sıra önemli oranda magnezyum da içermektedir. Haftada bir kere ıspanak tüketmek sağlık açısından son derece faydalıdır.

Demir Deposu Ispanak Faydaları Nelerdir?

magnezyum içeren yiyecekler

Soya Fasulyesi

K vitamini, fosfor, demir ve potasyum bakımından zengin olan soya fasulyesinin bir diğer özelliği ise magnezyum kaynağı olmasıdır.

Kuru Baklagiller

Tok tutma ve kan şekerini dengeleme konusunda etkili olan kuru baklagiller ihtiyacımız olan magnezyumu da sağlar. Potasyum ve demir de içerdikleri için sağlıklı beslenmede mutlaka yer almaları gerekir.

Tam Tahıllı Besinler

Magnezyum içeren yiyecekler arasında buğday, arpa, yulaf gibi tam tahıllı besinler de yer almaktadır. Bu besinler aynı zamanda B vitamini ve lif bakımından da zengindir.

Tam Tahıllı Besinler ile Sağlıklı ve Dengeli Diyet

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!