Krom Pikolinat Nedir? Krom Pikolinat Faydaları Nelerdir?

 Krom Pikolinat Nedir? Krom Pikolinat Faydaları Nelerdir?

Krom mineralinin bir türü olan krom pikolinat faydaları ve etkileri ile ilgili yeni bilgiler keşfetmeye ne dersiniz? Son zamanlarda zayıflama konusunda krom pikolinat takviyesi almak oldukça konuşulur hale geldi. Peki krom pikolinat faydaları ve etkileri nelerdir?

Krom pikolinat nedir?

Farklı şekillerde bulunan bir mineral olan krom, birçok besinde de doğal olarak bulunur. Kromun besinlerden alınması gereken bir mineral olduğu bilinmektedir. Bu mineralin vücudumuzda bazı önemli işlevleri vardır. En önemli işlevlerinden biri insilün hormonunun vücudumuzda çalışmasına yardımcı olmasıdır. Pankreas tarafından salınan bir molekül olan insülin, vücudumuzda yağ, protein ve karbonhidratın işlenmesini sağlamaktadır. Krommun bağırsaklardaki emilimi oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra en iyi emilen krom formu da krom pikolinattır. Krom pikolinat genellikle takviye şeklinde alınır.

krom pikolinat faydaları

İlginizi çekebilir: Kükürt İçeren Yiyecekler Nelerdir? Kükürt Faydaları

Krom pikolinat faydaları nelerdir?

Takviye olarak alınabilen krom pikolinat faydaları ise şunlardır:

Kan şekerini dengeler.

İnsülin hormonu, kan şekerinin kan hücrelerine gelmesi için sinyal verir. Diyabet hastası olan kişilerde vücut insüline vermesi gereken cevabı veremez. Yapılan araştırmalarla krom pikolinat takviyesi alarak diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin dengelenebileceği saptanmıştır.

16 hafta boyunca günde 200 mg krom alınarak kan şekeri ve insülinin dengeli bir şekilde çalışması sağlanabilmiştir. Özellikle düşük insülin duyarlılığı ve yüksek kan şekeri olanlarda çok daha iyi sonuçlar verdiği saptanmıştır.

İştahı kontrol altına alır.

Kilo verme sürecinde en çok zorlanılan konulardan biri iştah açıklığıdır. Krom pikolinat faydaları dendiğinde akla ilk olarak bu etkisi gelir. Sürekli olarak açlık duygusu olduğu için kişi diyet yapmakta zorlanır. Yapılan araştırmalara göre krom pikolinat takviyesi alan kişilerde açlık ve iştah azalması gözlemlenmiştir. Özellikle duygusal yeme ve depresyon üzerinde etkili olduğu için iştahı kontrol altına alma konusunda da başarılı olduğu saptanmıştır.

krom pikolinat faydaları

İlginizi çekebilir: Lutein ve Zeaksantin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Krom pikolinat zayıflatır mı?

Krom pikolinat, son zamanlarda genellikle kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilir hale geldi. Aşırı kilolu insanları içeren araştırmalar ile krom pikolinatın az da olsa kilo vermeye etkisinin olduğu saptanmıştır.  Kilo kaybının gerçekleşmesinin temel sebepleri iştahı dengelemesi ve kan şekerini dengede tutarak açlık krizlerini önlemesidir. Sağlıklı bir yetişkin sağlıklı beslenme ve egzersizle birlikte krom pikolinat takviyesi alarak kilo verme sürecini hızlandırabilir. Ancak tek başına bu mineralin zayıflatma gibi bir etkisi bulunmamaktadır.

Krom pikolinat hangi besinlerde vardır?

Bu mineral, genellikle takviye yoluyla alınsa da aslında bazı besinlerde de doğal olarak vardır. Ancak tarım ve üretim süreçleri gıdalarda bulunan krom miktarını etkilemektedir. Bu açıdan yiyeceklerin içerdiği krom miktarı değişiklik gösterebilir.

Et, tam tahıllı besinler, meyve ve sebzeler krom içerir. Yapılan araştırmalara göre brokoli, portakal ve elmanın yüksek miktarda krom içerdiği saptanmıştır. Vücudun krom ihtiyacını karşılamak adına sağlıklı beslenmek önemlidir.

Sonuç olarak;

Krom pikolinat takviyesi almak herkes için şart değildir. Bunun kararını vermeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Hiçbir şey yapmadan yalnızca takviye kullanarak kilo verme düşünceniz varsa bu tür takviyelerin size istediğinizi vermeyeceğini bilmeniz gerekir. Krom eksikliği çok nadir olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle takviye almak çok da gerekli değildir.

 

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!