Lutein ve Zeaksantin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

 Lutein ve Zeaksantin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Son zamanlarda diyet ve sağlıklı beslenme alanında adından sıkça söz edilen lutein ve zeaksantin faydaları ile ilgili bilgiler edinmeye ne dersiniz? Sebze ve meyvelere kırmızı ve sarı rengini veren bir tür pigment olan lutein ve zeaksantin, karotenoiddir. Oldukça güçlü antioksidanlar olduğu için insan sağlığına son derece faydalıdır. Kronik hastalıkların semptomlarını gidermede de son derece etkilidir.

lutein ve zeaksantin faydaları

İlginizi çekebilir: Mineral İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Lutein ve zeaksantin nedir?

Karotanoid olan lutein ve zeaksantin, yiyeceklere renk veren bileşiklerdir. Aynı zamanda antioksidan görevi de gördükleri için vücuda sayısız faydaları bulunur. Vücut işlevlerinin yerine getirilmesinde önemli rol oynayan bu iki bileşik, birçok sağlıklı yiyecekte bulunur. Peki lutein ve zeaksantin faydaları nelerdir?

lutein ve zeaksantin faydaları

İlginizi çekebilir: A Vitaminin 6 Faydası! A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Lutein ve zeaksantin faydaları nelerdir?

  • Bu iki önemli bileşiğin en önemli faydalarından biri, güçlü bir antioksidan olmalarıdır. Bu sayede vücut direnini artırır ve vücudu serbest radikallerin hasarından korur. Serbest radikaller, vücuda zarar verir, yaşlanmayı hızlandırır ve kalp hastalığı, diyabet, Alzheimer ve kanser gibi hastalıkları tetikler.
  • Lutein ve zeaksantin ise vücutta bulunan yağ, DNA ve proteinleri korur. Ayı zamanda bir başka antioksidan türü olan glutatyonun geri dönüştürülmesine katkıda bulunur.
  • Kolesterolü dengeleyerek kalp hastalıkları riskini büyük ölçüde azaltır.
  • Lutein ve zeaksantin faydaları arasında en önemlilerinden biri de göz sağlığını korumasıdır. Serbest radikallere karşı koruduğu için göz hücrelerinin zarar görmesini engeller.
  • Lutein ve zeaksanstinin işlevleri arasında cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak da vardır. Erken yaşlanma ve cilt kanseri oluşumunu da önler.

lutein ve zeaksantin faydaları

İlginizi çekebilir: Serotonin Nedir? Serotonin İçeren 10 Besin

Lutein ve zeaksantin içeren besinler nelerdir?

Çoğu sebze ve meyvede lutein ve zeaksantin bulunmaktadır. En çok bulundukları besinler ise yeşil yapraklı sebzelerdir. Lahana, brokoli, bezelye, ıspanak ve maydanoz en önemli lutein ve zeaksantin kaynaklarıdır.

Aynı zamanda üzüm, kabak, kırmızıbiber, kavun ve portakal da bu kaynaklarda arasında yer alır. Sebze ve meyvelerin yanı sıra mısır, buğday ve yumurta sarısı da lutein ve zeaksantin zenginidir. Yumurta sarısı yüksek miktarda yağ içerdiği için bu bileşiklerin emilimini de arttırmaktadır. Bu açıdan sebzeleri zeytinyağı ile birlikte tüketerek etkilerini arttırabilirsiniz.

İşte lutein ve zeaksantin içeren besinler listesi!

 

Yiyecek 100 gramdaki Lutein & Zeaksantin Miktarı
Lahana (pişmiş) 19.7 mg
Kış Kabağı (pişmiş) 1.42 mg
Sarı tatlı mısır (konserve) 1,05 mg
Ispanak (pişmiş) 11.31 mg
Pazı (pişmiş) 11.01 mg
Yeşil bezelye (pişmiş) 2.59 mg
Roka (çiğ) 3,55 mg
Brüksel Lahanası (pişmiş) 1.29 mg
Brokoli (pişmiş) 1.68 mg
Kabak (pişmiş) 1.01 mg
Yumurta sarısı taze (çiğ) 1.1 mg
Tatlı patates (pişmiş) 2,63 mg
Havuç (çiğ) 0.36 mg
Kuşkonmaz (pişmiş) 0.77 mg
Yeşil pancar (pişmiş) 1.82 mg
Karahindiba (pişmiş) 3.40 mg
Tere (pişmiş) 8.40 mg
Şalgam (pişmiş) 8.44 mg

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!