Ara Öğünlerin Vazgeçilmezi Yeşil Elmanın Faydaları

 Ara Öğünlerin Vazgeçilmezi Yeşil Elmanın Faydaları

Yeşil elmanın faydaları listesini duyunca yeşil elmayı daha fazla tüketmek isteyebilirsiniz. Çünkü elma türleri içinde en fazla faydaya sahip olanı yeşil elmadır. Tüm meyveler insan sağlığı için son derece faydalı. Farklı içeriklere sahip olduklarından faydaları da çeşit çeşit. Yeşil elmanın en önemli özelliklerinden biri ise diyetlerde de tüketilmesinin tavsiye edilmesidir. Düşük kalorili olduğu için tatlı ihtiyacınızı yeşil elma ile giderebilirsiniz. 1 orta boy yeşil elmada yaklaşık olarak 52 kalori bulunmaktadır. Dolayısıyla ara öğünde düşük kalorili bir yiyecek tüketmek isterseniz yeşil elma harika bir seçenektir. Posalı ve lifli olması da en büyük artılarından biridir.

Yeşil elma, diyet dönemine yardımcı olmasının yanı sıra birçok hastalığa da iyi gelir. İçeriğinde lif, demir, A vitamini ve kalsiyum bulunur. Meyve olarak tüketilebileceği gibi meyve suyu olarak da tüketilebilir. Peki yeşil elmanın faydalarına daha yakından bakmaya ne dersiniz?

yeşil elmanın faydaları

İşte yeşil elmanın faydaları!

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Günde 1 adet yeşil elma tüketerek kalp sağlığınızı koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? Yeşil elma, kalbe giden damarların işleyişini düzenler ve kan basıncını dengeler. Dolayısıyla kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.

Yağ yaktırır.

Diyet listelerinin baş tacı olan yeşil elma, düşük kalorili olmasının yanında yağ yakımına da destek olur. Zayıflama sürecine girdiyseniz her gün yeşil elma tüketebilir ya da detoks içeceklere yeşil elma katabilirsiniz.

Ağız kokusunu giderir.

Ağız ve diş sağlığı için yeşil elma tüketimi son derece önemlidir. Ağız içinde oluşacak iltihaplanmaları önler ve ağız kokusunu giderir. Düzenli olarak yeşil elma tüketen kişilerde diş çürümesi riski de çok düşüktür.

Cilde iyi gelir.

Yeşil elma, antioksidan bakımından zengindir. Bu açıdan kabuğuyla tükettiğiniz yeşil elma, uzun vadede cildi güzelleştirir. Her sabah yeşil elma tüketerek cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeşil elma aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini tetiklediği için yaşlılık izlerini geciktirme özelliğine de sahiptir.

Enfeksiyonu giderir.

Yeşil elma, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Düzenli tüketim ile birlikte vücuttaki enfeksiyonu temizler. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişiler 1 hafta boyunca her gün yeşil elma tüketerek enfeksiyonun temizlenmesine katkıda bulunabilir.

Saçları güzelleştirir.

C vitamini, A vitamini ve protein içerdiği için saç sağlığına da oldukça faydalıdır. Yeşil elma tüketerek saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayabilirsiniz. Özellikle kuru ve yıpranmış saçlara sahipseniz her gün yeşil elma tüketerek saçlarınızın onarılmasını destekleyebilirsiniz.

Gözleri güçlendirir.

A vitamini bakımından zengin olan yeşil elma, göz sağlığı için de son derece faydalıdır. Göz hastalıklarını önlemek için mutlaka düzenli olarak yeşil elma tüketmelisiniz.

Kolesterolü düzenler.

Yüksek kolesterol sorunuyla uğraşıyorsanız, yeşil elma tükettiğinizde kolesterolünüz dengelenir. Kanı ve damarları temizleyen yeşil elma, vücudu toksinlerden arındırır. Böylece kolesterol dengelenir ve diğer hastalıklara yakalanma riski de düşer.

Böbreklere iyi gelir.

Yeşil elma, lif bakımından zengin bir meyvedir. İdrar yollarının daha iyi çalışmasını sağladığı için böbrek hastalıklarına yakalanma riskini de en aza indirir. Düzenli olarak yeşil elma tüketerek böbrek ve safra kesesinde oluşan kum ya da taş rahatsızlığını önleyebilirsiniz.

Enerji verir.

Diyetlerde önerilen yeşil elmanın, spor yapan kişilere de önerilmesinin en önemli sebebi enerji veriyor olmasıdır. Spor öncesinde bir bardak kahve ile birlikte tüketerek daha enerjik olabilirsiniz. Ayrıca iş hayatında da enerjiniz düştüğünde yeşil elma tüketerek canlanabilirsiniz. Besin değeri son derece yüksek bir besin olduğundan uykulu hali ortadan kaldırır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!