Kilo Verirken Bunları Yapmayın

 Kilo Verirken Bunları Yapmayın

Yanlış bazı adımlar nedeniyle kilo vermek zorlaşabilir. Hatta eskisinden daha çok kilo alarak amacınızı ters etkilemiş bile olabilirsiniz. Bu nedenle yapılmaması gerekenlere göz atmakta fayda var.

Depositphotos 25396871 m 2015

Kan Şekerinizi Düşürmeyin

Kilo vermek isteyen biri çok uzun süre aç kaldığında bunu kolayca yapacağı hatasına düşebilir. Temelde doğru bir mantık gibi görünse de, ruhsal açıdan çok ciddi yan etkileri olabilir. Uzun süre aç kaldığınızda canınız daha çok tatlı ister. Çünkü kan şekeriniz düştüğünden aniden bunu yükselten yiyeceklere odaklanırsınız. Şekerli hazır yiyecekler de bu isteğinize çok hızlı biçimde yanıt verir. İşte tam bu noktada kilo almış da olursunuz. Kan şekeriniz dengelenirken aynı zamanda hızlıca yağ depolarınız da dolar. Metabolizmanız ortalama bir seviyede çalışıyorsa kolayca kilo alırsınız. Bu nedenle kan şekerinizi dengede tutan besinler yemeli ve uzun süre aç kalmamalısınız.

Kısa Süreli Düşünmeyin

En sık yapılan diyet hataları arasında kısa vadeli çözümler istemek vardır. Kısa sürede kilo vermek metabolizmanızı ve bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler. Kolayca hastalanmaya başlarsınız ve bu da günlük hayatınızı olumsuz etkiler. Temel amaç sağlıklı beslenme olunca işiniz daha kolay hale gelir. Fakat bu beslenme sizi zorlamayan türde olmalıdır.

Kendinizi Cezalandırmayın

Sürekli her yerden zayıf kadınlar güzeldir algısına maruz kalsanız da bazı hatalı bakış açılarının farkına varmak sizin elinizde…  Örneğin başka birine benzemek yerine vücudunuzun olağan haline aykırı durumu yok etmeyi istemek daha sağlıklı bir düşünce olabilir. Vücudunuz fazla kilolarla beraber sağlıksız bir yapıda varlığını sürdürür. Kıyafetlere kolayca girememek de bunu besler. Fakat kilo vermeye odaklanırken kendinizi cezalandırır tavır içinde olmayın. Öncelikle sizin bu duruma karşı tavrınız her zaman başta gelmelidir.  

Şeker ve Hamur İşi Yemeyin

Çok klasik bir kilo verme önerisi olarak şeker ve hamur işini tüketmemeye özen gösterin. Bu yiyeceklerin yerine, tatlı isteğinizi azaltacak protein ve sağlıklı karbonhidrat odaklı beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Fakat tatlı isteğinizi gidermek ve canınızın istediklerini yemek için birkaç haftada bir kendinizi ödüllendirin. Bir öğün, bazen bir gün gibi ödüllendirme yapabilirsiniz. Harcadığınız enerjiye göre ödül durumunu ayarlarsınız.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!