Bacak İnceltmek İçin Egzersiz İpuçları

 Bacak İnceltmek İçin Egzersiz İpuçları

Bacaklarınız eğer istediğiniz gibi görünmüyorsa ve kalın olduklarını düşünüyorsanız, bazı egzersizleri yaparak bu sorunu aşabilirsiniz. Bu gibi bölgesel incelme isteklerinizde, beslenme düzeninize egzersizi mutlaka dahil etmeniz gerekir. Diğer türlü kilo verseniz bile, o istediğiniz bölgedeki incelmeyi elde edemeyebilirsiniz.

Özellikle skinny pantolonlar ya da mini etekler için ince bacaklar elde etmeniz, kıyafetleri üzerinizde daha iyi taşımanızı sağlar. Birkaç egzersiz hareketini gün içinde tekrarlayarak bacaklarınızı kolaylıkla inceltebilirsiniz. Ancak bu süreçte beslenme düzeninize dikkat etmeniz, aşırı kalorili beslenmekten kaçınmanız da önemlidir.

best leg exercises header

Parmaklarınızın ucunda yükselin

İlk hareketimiz alt bacakları inceltmeye yöneliktir. Herhangi bir alet kullanmanıza ya da yere uzanmanıza gerek olmadığından her an, her yerde uygulayabilirsiniz. Bu hareketi yapmak için öncelikle ayağa kalkmalı ve her iki ayağınızı yere hafif açıklık bırakacak şekilde basmalısınız. Aradaki mesafeyi ayarlamak için omuz açıklığını kullanabilirsiniz.

Daha sonra parmak uçlarınızda yükselin ve içinizden beşe kadar sayın. Tekrar yere inin. Bu hareketi yaparken zamanla  saydığınız sayıyı ilerletebilirsiniz. Ancak ilk aşamada beşe kadar saymanız uygun olacaktır. Hareketi en az yirmi kez tekrarladıktan sonra alt bacak kaslarınızdaki yanmayı hissedersiniz. Bu hareketi sabah ve akşam birer set olmaz üzere yirmişer kez tekrar etmeyi unutmayın. İlerleyen günlerde tekrar sayınızı otuza ve daha sonra kırka çıkarabilirsiniz.

Ayakta Germe Hareketi

Bu hareketi yapmak için bir sandalyeden, bir duvardan ya da bir kapıdan tutunabilirsiniz. Özellikle üst bacaklarının kalın olduğunu düşünenler için hem pratik hem de etkili bir harekettir. Tutunacağınız yere yüzünüz dönük olsun ve iki elinizi göğüs hizanızda tutunacağınız yere yaslayın. Bu sırada her iki bacağınızın da yere dik bir şekilde durduğundan ve ayağınızı düz bastığınızdan emin olur.

Daha sonra bir bacağınızı arkaya doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bu germe hareketi özellikle üst ve arka bacak kaslarınızı çalıştırır ve bölgedeki yağların yakılmasını sağlar. Hareketi her bir bacak için yirmişer kez tekrarların. Yine sabah ve akşam olmak üzere iki set halinde yapabilir, ilerleyen günlerde hareket sayısını ve set sayısını artırabilirsiniz.

Ayaktayken Yana Germe Hareketi

Ayaktan yana germe hareketi ile hedeflenen iç ve yanlar olmak üzere üst bacaklardır. Eğer üst bacaklarınızda incelme elde etmek istiyorsanız, sizin için uygun bir hareket demektir. Bu hareket için de yine tutunup destek alacağınız bir yere ihtiyacınız vardır. Tutunmadan da yapabilirsiniz ancak denge problemi yaşabilir ve hareketi gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz. Bir önceki harekette yere yüzünüz dönüktü ancak bu kez yan dönmelisiniz. Bir elinizle tutunup destek alırken diğer elinizi belinize koyabilirsiniz.

Açık tarafta kalan bacağınızı yana doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırmalısınız. Bekletmeden geri indirip hareketi seri bir şekilde tekrarlamalısınız. İlk başta 10 ila 15 tekrar her iki bacak için olmak üzere yeterli olacaktır ancak sonraki günlerde bu sayıyı mutlaka artırmalısınız. Hareketten daha fazla verim elde etmek istiyorsanız, ayak bileklerinize ağırlık bağlayabilirsiniz. Spor marketlerden temin edebileceğiniz ağırlıkları ayak bileklerinize bağlayarak bu hareketleri yaptığınızda kaslarınız daha etkili bir şekilde çalışır ve yağ yıkımı hızlanır.

Yatarken Yana Germe Hareketi

Yine üst bacak bölgenizde inceleme elde etmek için yatarken germe hareketini uygulayabilirsiniz. Bir tarafınıza doğru uzanıp uzandığınız taraftaki elinizi başınızın altına koyup destekleyin. Üstte kalan bacağınızı ise yukarı doğru kaldırıp indirin. Bu hareketi yaparken bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ki gerginlik artsın.

Yine ayak bileklerinize ağırlık bağlanarak bu germe hareketini uygulayabilirsiniz. Bu şekilde daha kısa sürede daha etkili sonuçlar elde edersiniz. Hareketi her iki bacak için de yirmişer kez olmak üzere sabah ve akşam iki set halinde uygulayabilirsiniz.

Yatarken Arkaya Germe Hareketi

Yine ayaktayken uyguladığınız arkaya doğru germe hareketini yüz üstü yatarken de uygulayabilirsiniz. Bu hareketi ayak bileklerinize ağırlık bağlayarak uygulayabilir ve üst bacaklarınızda daha fazla incelme elde edebilirsiniz.

Hareketi tekrarlama sayınız ayaktaki ile benzerdir ve zamanla set sayısını ve hareket sayısını artırmanız uygun olacaktır. 

Squat İle İncelin

Bacaklarınız yanında basenleriniz ve karın bölgeniz için de inceltici bir hareket uygulamak istiyorsanız squat tam size göre demektir. Bu hareket için de yine hiçbir alete ihtiyacınız yoktur. İstediğiniz her yerde ve her an uygulayabilirsiniz.

Squat hareketinin yarattığı mucizeleri çok kısa sürede görürsünüz ancak devamlılık sağlamanız ve hareketi her gün düzenli olarak tekrarlamayı bırakmamanız önemlidir. İlk başlarda kaslarınızın ağrıdığını hissedebilirsiniz ancak bu size engel olmamalıdır. Zamanla daha az zorlanırsınız ve squattan keyif almaya başlarsınız. Bu hareket için ayaklarınızı omuz hizanızda yanlara açmalısınız.

Önemli olan noktalardan biri sırtınızın dik durmasıdır. Yani öne doğru eğilmemeye dikkat etmeli, dik ve gergin bir şekilde durduğunuzdan emin olmalısınız. Daha sonra ellerinizi öne doğru uzatıp birbiri ile bağlayabilirsiniz. Aşağı doğru çömelir gibi inmeli bu sırada dizlerinizi kırmalısınız. Ancak tam bir çömelme hareketi yapmamalı tam orta hizaya gelmişken durmalı ve geri kalkmalısınız. İlk başta nerede duracağınızı kestirmekte zorlanabilirsiniz ancak kolaylaştırmak için aynanın karşına geçebilir ve hareketi nasıl yaptığınızı kontrol edebilirsiniz.

Bacak Çekme Hareketi

Yine hem karın, hem basen hem de bacak bölgenizi inceltmeye yarayan bir harekettir. Bunun için ayakta durmalı ve bacaklarınızı omuz hizasından daha geniş olmak üzere açmalısınız. Daha sonra bir bacağınızı çapraz olarak karnınıza doğru çekmeli ve geri yerine indirmelisiniz. Bu hareketi yaparken seri ve tempolu olmanız önemlidir. Üst üste hep aynı bacağınızı çekip bıraktıktan sonra diğer bacağa geçebilir ve aynı hareketi tekrarlayabilirsiniz. Bu hareketi de her iki bacak için yirmişer kez tekrarlayıp daha sonra sayıyı artırabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!