Akşam Yemeğini Atlamak Zayıflatır Mı?

 Akşam Yemeğini Atlamak Zayıflatır Mı?

Kilo almanın en büyük sebeplerinden biri, akşam geç saatte yemek yemektir. Akşam saat 5-6 civarı yemek yedikten sonra hiçbir şey yememek metabolizma için sağlıklıdır. Ancak akşam saat 8-9’dan sonra yemek yemek ya da sağlıksız besinler atıştırmak kilo alımına ve sağlıksızlığa sebep olur. Tüm bunlar göz önüne alındığında birçok kişi akşam yemeğini atlamanın çok daha mantıklı olduğunu düşünür. Akşam yemeği atlandığında hızla kilo kaybedildiği görüşü günümüzde de son derece yaygındır. Bir kesim bunun sağlıksız olduğunu düşünse de bir kesim kilo vermek ve sağlıklı olmak için bunun gerekli olduğunu savunur. Ancak akşam yemeğini atlamak, bazı önemli unsurları yerine getirdiğinizde sağlıklı bir şey haline gelir.

low carb diet meal plan and menu 1296x728 feature

Gün içinde ne yediğiniz, öğünlerinizin sıklığı, en son kaçta yemek yediğiniz gibi tüm unsurları göz önünde bulundurarak akşam yemeğini kesme kararı almalısınız. Kilo vermek için hiç yemek yememek, aç kalmak son derece yanlıştır. Önemli olan neyin ne kadar tüketildiğidir. Sağlıklı besinleri doğru miktarlarda tükettiğinizde hem kilo kaybeder hem de sağlıklı olursunuz. Akşam yemeklerinde yüksek kalorili, yağlı, sağlıksız yemekler tüketiyorsanız akşam yemeğini atlamak sizin için kilo kaybına sebep olur. Ancak ızgara tavuk, balık, salata, baklagiller, sebze yemekleri gibi sağlıklı yemekler tüketiyorsanız akşam yemeğinin sizin için herhangi bir kötü etkisi yoktur. Akşam yemeğini atlamaya karar verdiğiniz halde kahvaltıda ve öğle yemeğinde yine kalorili, yağlı ve düşük kalitede besinler tüketirseniz de kilo kaybetmeniz zorlaşır. Beslenme düzeni bir bütün olarak algılanmalıdır. Yalnızca tek bir öğünü kaldırmak hiçbir zaman yeterli gelmez. Önemli olan ana öğünler ve ara öğünleri doğru planlayarak günlük ihtiyacınız olan besinleri almaktır. Diğer öğünlerinizde sağlıklı beslenmeyecekseniz akşam yemeğini atlamanın sizin vücudunuza herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Akşam yemeğini sağlıklı hale getirmek

Ne olursa olsun akşam yemeğini atlamaya karar verdiyseniz. Bir sonraki güne kadar çok fazla acıkmamak için başlangıçta akşam yemeği yerine hafif atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Salata, yoğurt, sebze haşlaması gibi sağlıklı atıştırmalıklar yiyerek açlık sürenizi uzatabilirsiniz. Böylece başlangıçta gece aç uyuma sorununu en aza indirmiş olursunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta öğle yemeğinden sonra atıştırdığınız besinleri akşam yemeği atıştırmalığı olarak görmemeniz gerektiğidir. Kraker, leblebi, kuru yemiş gibi ara öğün besinleri akşam yemeğinin yerini tutamaz. Çünkü akşam öğünü günün son besinlerini almanızı sağlar. Bu açıdan daha besleyici gıdalar tükettiğinizden emin olmanızda fayda var.

Yapılan araştırmalarla birlikte akşam geç saatlerde yemek yemenin sağlığa ve kiloya olumsuz yönde etki ettiği saptanmıştır. Bu açıdan akşam yemeğini atlamak yerine daha erken bir saatte yemek çok daha doğru bir tercih olabilir. Kilo vermek istiyorsanız ama bunu en sağlıklı yoldan yapmanın doğru olduğunu düşünüyorsanız akşam yemeğini atlamak yerine daha farklı çözümler deneyebilirsiniz.
Akşam 5 ya da 6 gibi erken bir saatte besleyiciliği yüksek, düşük kalorili ve lezzetli bir akşam yemeği yemek motivasyonunuzu da diri tutacaktır. Yağsız proteinler, et, balık, haşlanmış sebzeler, meyveler, baklagiller akşam yemeğinde tüketilebilecek sağlıklı besinlerden birkaçıdır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!