Light Ürünler Kilo Verdirir Mi?

 Light Ürünler Kilo Verdirir Mi?

Diyet yaparken sıklıkla tüketilen light ürünler kilo vermeye yardımcı oluyor mu?

istock cracker carb diet cracker

Her geçen gün popülerleşen sağlıklı beslenme ve diyet programları insanların light ürünleri daha çok tercih etmesini sağladı. Marketlerde daha da çeşitlenen bu ürünler düşük kalorili olmalarıyla çok daha cazip hale geldi. Peki düşük kalorili, şekersiz, az yağlı gibi özelliklere sahip bu ürünleri tüketerek daha kolay kilo vermek mümkün mü?

Light ne demek?

Light ürün dendiğinde herkesin aklına daha az yağlı, daha az şekerli ve dolayısıyla daha az kalorili ürünler geliyor. Üretilen bu ürünlerin normal ürünlere göre %30 daha az kalorili olması şart. Ancak light olarak geçen bu ürünlerde yağ, şeker daha az olsa da başka katkı maddelerinin yer aldığını görmek mümkün. Bu açıdan etiket okumayı bilmek son derece önemli. Tükettiğiniz light ürünün gerçekten sağlıklı olup olmadığını etiket okuyarak anlamak mümkün.

Satın alacağınız light ürünün etiketinde yağ ibaresine dikkatle bakmanızda fayda var. “Az yağlı” ibaresi bulunan ürünlerde genellikle porsiyon başına 3 gram yağ bulunuyor. Eğer “yağsız” ibaresi yer alıyorsa porsiyon başına en fazla 0,5 gram yağ bulunuyor demektir. Bu ibare, ilave yağ içermediğini belirtmek için de kullanılabilir. “Düşük doymuş yağ” ibaresi içeren bir üründe ise porsiyon başına en fazla 1 gram yağ bulunur.

Düşük kalorili olarak sunulmuş bir light ürünün kalorisi 40 veya daha az oluyor. Ancak kalorisiz ibaresi ile üretilmişse 5 kaloriden az olması beklenir.

Bir light ürün satın alırken normal ürünlerden daha az kalori ve yağ içerdiğine dikkat edebilirsiniz. Ancak bu noktada asıl dikkat etmeniz gereken şey az yağlı ya da kalorili olmasına rağmen diğer katkı maddelerini içeriyor olup olmadığıdır. Bazı light ürünlerde lezzet katma amacıyla maya özütü, glisin, klorid, glutamat ya da diğer aromalı maddeler kullanılabiliyor. Bu katkı maddeleri ise uzun vadede bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliyor. Aynı şekilde şekersiz olarak sunulan bir üründe tatlandırıcı bulunabiliyor. Bu da sürekli olarak tatlandırıcıya maruz kalmaya neden oluyor.

Light ürünler sağlığa zararlı mı?

healthy cinnamon cereal for weight loss

Light ürünlerin sağlığa zararlı olup olmadığıyla ilgili kesin bir görüş olmasa da uzun vadede böbrek rahatsızlıklarına neden olduğuyla ilgili araştırmalar mevcut. Sağlığa bir zararı olmasa bile kilo verme açısından hiçbir etkisinin olmadığı aşikar. Daha az kalori almak, abur cubur isteğini bu ürünlerle köreltmek sağlıklı bir kilo verme süreci için mantıklı değildir. Yapılan araştırmalarla light ürünlerin kilo vermeye hiçbir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Her zaman ev yapımı yiyecekler çok daha sağlıklıdır ve kalori açısından kilo vermeye yardımcıdır. Ancak çaresiz kalınan durumlarda daha az kalori almak adına light ürünlerin tüketilmesinde de sakınca yoktur.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!