Zerdeçal İle Zayıflama Mümkün Müdür?

 Zerdeçal İle Zayıflama Mümkün Müdür?

Zerdeçal ile zayıflama özellikle diyet yapanların en merak ettiği konulardan biridir. Zerdeçal baharatının sağlığa sayısız faydası vardır. Bu faydaları arasında yağ yakma ve kilo vermeyi kolaylaştırma da olduğu bilinmektedir. Zerdeçal, sağlığı korumak için kullanılan en önemli bitkilerden biridir. Peki zerdeçalın zayıflamaya etkisi nedir? İşte zerdeçal ile ilgili bilinmesi gerekenler!

zerdecal ile zayiflama 2

Zerdeçal nedir?

Antioksidan bakımından son derece zengin olan zerdeçal zencefil ailesinden bir bitkidir. Büyük yapraklı ve sarı çiçekli olan bu otsu bitki, kurutularak baharat haline getirilir. Hint safranı adıyla da anılan zerdeçal antiinflamatuar yani iltihapla savaşma özelliği olan bir baharattır. Antioksidan ve antiinflamatuar özelliklerinin yanı sıra antiapoptotik yani hücre yenileyici özelliği de vardır. Zerdeçalın ana bileşeni kurkumin, kronik hastalıkların semptomlarını azaltır. Yapılan araştırmalara göre bazı kanser türlerini önleme ve tedaviyi destekleme etkisi de bulunmaktadır. Zerdeçalın bu etkilerinin yanı sıra zayıflamaya etkisi de sıklıkla gündeme gelmektedir. Diyet ve sağlıklı yaşam konusunda antioksidanların yeri oldukça önemlidir. Bu açıdan bakıldığında zerdeçal da kilo verme döneminde tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Kilo verirken yağ yakarız. Yağ yakımından sonra ise vücutta toksik maddeler artar. İşte sağlıklı beslenme ve diyet programlarında vücutta biriken bu toksik maddeleri atmak için bazı listeler düzenlenir. Antioksidan bakımından zengin olan besinler tüketilerek toksik maddelerin atılması sağlanır. Bu açıdan bakıldığında zerdeçal da bu görevi görür. Zerdeçalın içeriğinde protein, karbonhidrat, yağ, posa ve enerji vardır. B12 vitamini haricindeki tüm B grubu vitaminleri, E, C, K vitamini ve folat bakımından da zengindir. Mineral açısından bakıldığında ise demir, magnezyum, manganez, bakır, kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum, çinko ve sodyum içerir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan zerdeçal, bu özelliğiyle insan sağlığına son derece faydalıdır. E vitamini içerdiği için vücuttaki hücre yağ asitlerini serbest radikallere karşı korur. Kurkumin içeriği ise vücudun toksik maddelerden temizlenmesini sağlar. B vitaminleri açısından zengin olduğundan vücuda enerji verir. Özellikle spor yapanlar için son derece faydalıdır. Bol miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklığı kuvvetlendirir ve diyet döneminde oluşan toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. C vitaminin aynı zamanda vücuttaki insülin ve glokuz seviyesini düzenlediği bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre zerdeçal tüketimi ile kötü kolesterolü düşürmek mümkündür.

Zerdeçal ile zayıflama

Zerdeçalın zayıflamaya etkisi ise yine yapılan araştırmalarla saptanmıştır. Özellikle obezitenin tedavisi için de etkili olduğu bilinmektedir. Obezitenin yol açtığı bazı metabolizma sorunlarını gidermede zerdeçalden faydalanılır.

Zerdeçalı tek başına tüketmek zayıflama açısından yeterli değildir. Kilo vermek için günlük olarak alınması gereken kalori miktarından daha az kalori almak gerekir. Yüksek kalorili yiyecekler tüketmemek, şeker tüketimini azaltmak, porsiyonları küçültmek, sağlıklı yiyecekler tüketmek ve hareketli olmak kilo vermek için önemlidir. Bu açıdan bakıldığında zerdeçal, zayıflama sürecini destekleyici etki gösterir. Vücuttaki iltihabın azalması, hastalıkların sebep olduğu rahatsızlıkların giderilmesi açısından zerdeçal kullanılır. Antioksidan özelliği olduğundan vücuttaki yağ yakımını hızlandırma etkisi de gösterir.

Depresyon ve halsizlik gibi rahatsızlıkları gidermede de etkili rol oynayan zerdeçal, dolaylı olarak zayıflamaya yardımcı olabilir. Özellikle stresli dönemlerde daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyuyorsanız zerdeçal tüketimini arttırarak stresin etkilerini hafifletebilirsiniz. Depresyon hastaları üzerinde yapılan birçok araştırma zerdeçalın depresyona iyi geldiğini saptamıştır. Eğer sizin kilo verememe sebebiniz ruh halinizse zerdeçal önemli bir yardımcı olabilir. Ancak yapılan zerdeçal kürü gibi tarifler mucizevi bir şekilde kilo vermenizi sağlamaz. Bu tür kürler yalnızca destekleyici görev görür.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!