Vücuttaki İltihabı Azaltan Yiyecekleri Nelerdir?

 Vücuttaki İltihabı Azaltan Yiyecekleri Nelerdir?

Stres, sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam gibi sebeplerle vücutta iltihap oluşabilir. Vücuttaki iltihabı azaltan yiyecekler sayesinde bu sorundan kurtulmak mümkündür. Kronikleşmiş iltihaplanmalar, bazı hastalıklara ve fazla kilo alımına sebebiyet verebilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve hareketli bir yaşam tarzına geçiş yapmak önem taşır. Peki bunun için hangi yiyecekleri tüketmek gerekir? İşte vücuttaki iltihabı azaltan yiyecekler ile bunu başarmak mümkündür.

vücuttaki iltihabı azaltan

Vücuttaki iltihabı azaltan yiyecekler nelerdir?

Kırmızı meyveler

Lif, vitamin, mineral ve antioksidan maddeler bakımından zengin olan kırmızı meyveler bu konuda son derece etkilidir. Çilek, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini gibi kırmızı meyveleri bol bol tüketerek vücuttaki iltihabın azalmasını sağlayabilirsiniz. Kırmızı meyveler anti-inflamatuar etkiye sahip olduğundan bu etkisinin yanı sıra bağışıklığı da güçlendirmektedir.

Yağlı balıklar

Somon, hamsi, orkinos, ringa ve sardalye gibi yağlı balık türleri de vücuttaki iltihabı azaltan yiyecekler arasındadır. Protein ve omega-3 yağ asitleri içerdiğinden sağlığa son derece faydalıdır. Yağlı balıklar aynı zamanda EPA ve DHA içerir. Bunlar kalp rahatsızlığına, diyabete ya da böbrek hastalıklarına sebep olan iltihaplanmaları azaltma konusunda son derece etkilidir.

Brokoli

En besleyici sebzelerden biri olan brokoli de antioksidan maddeler bakımından zengindir. Bu sebeple anti-inflamatuar etki gösterir.  Aynı zamanda vücuttaki iltihabı azaltan sülforafan bakımından da zengindir.

Avokado

Sağlıklı tekli doymamış yağlar, lif, magnezyum ve potasyum açısından zengin olan avokado aynı zamanda tokoferoller ve karotenoidler içerir. Bu özelliğiyle özellikle deri hücrelerinde bulunan iltihabı azaltmaktadır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado ile Sağlıklı Diyet

Yeşil Çay

Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan yeşil çay da vücuttaki enflemasyonu azaltır ve birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalara göre obezite, kanser, kalp rahatsızlıkları, Alzheimer hastalığı riskini en aza indirmektedir.

Biber

Hem acı hem de tatlı biber, C vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda antioksidan bileşenler içerir. Bunun yanında sinapsik asit ve ferulik asit içermesi sebebiyle vücuttaki iltihabı söker.

vücuttaki iltihabı azaltan

Mantarlar

B vitaminleri, selenyum ve bakır bakımından zengin olan mantar da bu kategoride yer alan yiyeceklerden biridir. Mantarın içeriğinde fenol, lektin ve anti-inflamatuar özellikli diğer bileşenler bulunur. Yapılan araştırmalara göre mantarı pişirme şekli bu özelliklerini kaybedip kaybetmemesinde oldukça etkilidir. Bu sebeple mantarı az pişmiş olarak tüketmekte fayda vardır.

Üzüm

İçeriğinde bulunan antosiyaninler, iltihabı azaltma etkisi gösterir. Bunun yanı sıra kalp rahatsızlıkları, obezite, Alzheimer, diyabet ve göz bozukluğu gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür.

Zerdeçal

Bağışıklığı güçlendirmesiyle ünlü olan zerdeçal aynı zamanda anti-inflamatuar bir besindir. İçeriğinde bulunan curcumin, sağlığa son derece faydalıdır. Özellikle diyabet ve artrit gibi hastalıklara neden olan iltihaplanmaları azaltır.

Sızma zeytinyağı

Tekli doymamış yağlar açısından zengin olan sızma zeytinyağı, insan sağlığına son derece faydalı yağ çeşitlerinden biridir. Anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra birçok hastalığa karşı da koruma sağlamaktadır.

Bitter Çikolata ve Kakao

Bitter çikolata, özellikle diyetlerde tüketilen besinlerden biridir. İltihabı azaltma etkisi gösteren antioksidanlar içermektedir. Sağlıklı beslenme içerisinde bitter çikolatanın da yer alması gerekir.

Domates

Likopen, potasyum ve C vitamini bakımından zengin olan domates de bu kategoriye giren yiyecekler arasındadır. İçeriğinde bulunan likopen sayesinde vücuttaki iltihabı azaltır ve aynı zamanda kansere karşı koruma sağlar.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!