Pankreasa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

 Pankreasa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sizin için derlediğimiz pankreasa iyi gelen besinler listesine mutlaka göz atmalısınız. Sağlıklı bir vücut için sağlıklı beslenmek önem taşır. Pankreas, sindirim sisteminin ihtiyacı olan enzimleri üretme görevine sahiptir. Sağlıksız beslenme nedeniyle pankreas yorulur ve işlevini yerine getirememeye başlar. Bu nedenle pankreasa iyi gelen besinler tüketerek sindirim sağlığını korumak mümkündür.

Pankreasa iyi gelen besinler hangileridir?

pankreasa iyi gelen besinler

Sarımsak

Sağlıksız beslenme nedeniyle pankreas yorulduğunda iltihap oluşur. Pankreasın iltihaplanmasını önlemek amacıyla antibiyotik etkili sarımsak tüketimi son derece önemlidir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Neye İyi Gelir?

Tarçın

Tarçın, antioksidan kaynağı baharatlardan biridir. Pankreasın sağlığını korumak için tarçını yoğurt ya da süt ile birlikte tüketmekte fayda vardır. Tarçın aynı zamanda pankreas ağrısına da iyi gelir.

Tarçının faydaları nelerdir? Tarçının Besin Değerleri

Ekinezya

Ekinezya bitkisini salatalarda kullanabilir ya da çay şeklinde tüketebilirsiniz. Pankreas ağrısını gidermek ve pankreas sağlığını korumak için ekinezya çayı içmekte fayda vardır.

Ardıç meyvesi

Pankreasa iyi gelen besinler arasında ardıç meyvesi de vardır. Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olduğu için enzimlerin üretiminin sağlıklı bir şekilde olmasını sağlar.

pankreasa iyi gelen besinler

Yoğurt

Probiyotik zengini yoğurt da pankreas rahatsızlıklarını önlemek için tüketilmesi gereken besinlerdendir. Yoğurt aynı zamanda pankreas iltihaplanmasını da önler.

Yoğurt Kaç Kalori? Yoğurdun Besin Değeri Nedir?

Ispanak

Demir bakımından zengin olan ıspanak da pankreasa iyi gelen besinler arasında yer alır. Her hafta tüketilmesi gereken ıspanak, pankreasta oluşabilecek iltihabı da önler.

Demir Deposu Ispanak Faydaları Nelerdir?

Brokoli

Lif bakımından zengin olması sayesinde enzimlerin yeterli seviyede salgılanmasını sağlar. Aynı zamanda düzenli olarak brokoli tüketmek pankreasta ağrı oluşumunu önler.

Diyetlerin Olmazsa Olmazı Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Mantar

Düşük kalorili ve kolay sindirilebilen bir besin olduğu için pankreas hastalarının tüketebileceği besinlerden biridir.

pankreasa iyi gelen besinler

Siyah üzüm

Pankreas kanallarını temizleyen siyah üzüm, ağrı ve sancılara da iyi gelir. Antioksidanlar bakımından zengin olduğu için pankreasa iyi gelen besinler arasında yer alır.

Siyah Kuru Üzüm Faydaları ve Besin Değeri Nedir?

Tatlı patates

Kan şekerini dengede tutmasıyla bilinen tatlı patates, pankreası yormaz. Aynı zamanda enzimleri kontrol altına aldığı için de pankreas için oldukça faydalıdır.

Tatlı Patates Zayıflatır Mı? Tatlı Patates Nasıl Tüketilir?

Limon

C vitamini açısından zengin olan limon, pankreas kanallarını temizler. Aynı zamanda şekerin yağ şeklinde depolanmasını engellediği için de pankreas sağlığı için oldukça faydalıdır.

Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Neye İyi Gelir?

Kekik

Pankreas iltihabını temizleme açısından kekik oldukça etkilidir. Aynı şekilde şeker hastaları için de son derece faydalıdır.

Kekiğin Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

Pankreasa iyi gelmeyen yiyecekler nelerdir?

  • Sigara
  • Alkol
  • Kırmızı et
  • Yağlı yiyecekler
  • Şekerli gıdalar
  • Unlu mamuller (makarna, beyaz ekmek dahil)
  • Kızarmış gıdalar
  • Yapay tatlandırıcı içeren yiyecekler ve içecekler

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!