Kalan Son 5 Kilo Nasıl Verilir?

 Kalan Son 5 Kilo Nasıl Verilir?

Diyet ve spor ile birlikte kilo verme süreciniz sorunsuz bir şekilde devam ederken ideal kilonuza 5 kilo kalmışken birden kilo vermeniz durur. Dirençli kilo da denilen bu son kilolar genellikle kilo verme sürecindeki en zor aşamadır. Peki son 5 kiloyu vermek için ne yapmak gerekir?

What Eat Mediterranean Diet

Yapılması gereken ilk şey motivasyonunuzu kaybetmemektir. Nasılsa kilo veremiyorum diyerek diyeti ve sporu keserek pes etmek tekrar kilo almanıza sebep olabilir. Kendinizi bu konuyla ilgili strese sokmadan neler yapabileceğinizi netleştirmeniz gerekir. Eğer son 5 kiloyu verebilmek için kendinizi aç bırakıyorsanız da metabolizmanız daha da yavaşlayacağından kilo vermeniz imkansız hale gelir.

Kilo verme sürecine girdiğinizde kendinize daha gerçekçi hedefler koymaya özen gösterin. Böylece bu küçük ve gerçekçi hedeflere her ulaştığınızda motivasyonunuz artacaktır. Motivasyonunuz artarsa kilo verme süreciniz dursa bile iradeli bir şekilde diyetinizi yapmaya devam edersiniz.

Dirençli kilolar da denilen bu son 3-5 kilo, hemen herkesi strese sokar. Oysa ki belli bir kilo kaybı yaşadıktan sonra kilo kaybetmenin yavaşlaması son derece sağlıklı bir durumdur. İdeal kilonuza çok az kaldığını bilmenin rahatlığıyla diyet ve spor yapmaya devam etmelisiniz.

Peki dirençli kiloları vermek için ne yapmalı?

Kilo verme sürecinde hep aynı diyet ve egzersiz programını uyguladıysanız bu kısımda değişiklik yaparak vücudunuzu şaşırtabilirsiniz. Her zaman yediğiniz saatlerde yemek yerine öğünlerinizin saatlerini değiştirebilirsiniz. Başlangıçtaki kilonuzun altına indiyseniz günlük olarak almanız gereken kalori miktarı da değişmelidir. Bu açıdan öğünlerinizi ya da diyet programınızı daha az kalori alacak şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz. Buna ek olarak egzersiz programınızı da daha fazla kalori yaktıracak şekilde yeniden planlayabilirsiniz. Böylece kalan kiloları vermek çok daha kolay hale gelecektir.

Uzun süreli diyetler yaptıysanız ve 10-15 gibi fazla miktarda kilolar kaybettiyseniz koruma programı uygulayarak bir süre bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Koruma programına 1 ay devam ettikten sonra yeniden sıkı bir diyet ve egzersiz programı başlatarak kalan son 5 kiloyu verebilirsiniz.

Kalan dirençli kiloları vermek için şok diyet listelerini uygulamak birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Kendinizi uzun süreli aç bırakmak, tek tip beslenmek ya da şok detoks programları yapmaktan kaçınmalısınız. Bu tür programlar ile son kiloları vermek yerine sağlığınızdan olabilirsiniz.

Başarılı bir kilo verme süreci geçirdiyseniz kendinizle gurur duymalı ve kalan kiloları vermek için kendinizi hırpalamaktan vazgeçmelisiniz. Diyet ve spor yapmaya devam etmek ve bu süreçte sabırlı olmak en önemli kısımlardan biridir. Pes etmeden, sağlığınızı kaybetmeden, yavaş yavaş da olsa sonuca ulaşabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!