Kakao Çekirdeği Nedir? Kakao Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

 Kakao Çekirdeği Nedir? Kakao Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda kakao çekirdeği faydaları oldukça ilgi çeken bir konu haline geldi. Birçok çikolata, kakaonun hammaddesi, kakao çekirdeği ile yapılmaktır. Toz kakaolar da kakao meyvesinden elde edilir. Kakao ağacında yetişen bu çekirdekler acı bir tada sahiptir. Toplanan çekirdekler kurutulur, fermente edilir ve daha sonra kırılır. Kakao çekirdeği, çiğ veya kavrulmuş şekilde satılabilmektedir. O halde kakao çekirdeği faydaları ve diğer özelliklerini keşfetmeye ne dersiniz?

Kakao çekirdeği besin değeri nedir?

28 gram kakao çekirdeğinin besin değerleri şöyledir:

 • Kalori: 175
 • Protein: 3 gram
 • Yağ: 15 gram
 • Lif: 5 gram
 • Şeker: 1 gram
 • Demir: Referans Günlük Alımın (RDI )% 6’sı
 • Magnezyum: RDI’nin % 16’sı
 • Fosfor: RDI’nın % 9’u
 • Çinko: RDI’nin % 6’sı
 • Manganez: RDI’nin % 27’si
 • Bakır: RDI’nin % 25’i

kakao çekirdeği faydaları

Kakao çekirdeği faydaları nelerdir?

Antioksidan kaynağıdır.

Vücuda zarar veren ve kronik hastalıkların oluşmasına neden olan serbest radikalleri bloke eden antioksidanlar içerir. İçeriğinde epikateşin, prosiyanidin, kateşin gibi flavonoidler de vardır. Bu özellikleri sayesinde kalp ve damat hastalıkları, kanser ve sinir sistemi rahatsızlıklarını önler.

Sağlıklı Beslenmede Antioksidan İçeren Yiyecekler

İltihabı önler.

Kısa bir süre devam eden iltihap, vücudun bağışıklık sisteminin bir tepkisidir. Ancak kronikleşen iltihaplanma birçok hastalığın temel sebebidir. Bu nedenle antioksidanlar bakımından zengin olan kakao çekirdeğinin iltihap önleyici özelliği önem taşır. İçeriğinde bulunan polifenoller sayesinde iltihap oluşumunu büyük ölçüde önler.

Bağışıklığı güçlendirir.

Antioksidan kaynağı olmasının bir diğer önemli etkisi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Yapılan araştırmalara göre kakao çekirdeği faydaları arasında vücut direncini büyük ölçüde arttırması da yer almaktadır.

Koronavirüse karşı bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Kan şekerini dengeler.

Kakao çekirdeği, insülin duyarlılığını arttırarak kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. Aynı zamanda ilave şeker içermemesi sayesinde de kan şekeri üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

kakao çekirdeği faydaları

Kalbi güçlendirir.

Kakao çekirdeği faydaları arasında kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlamasıda vardır. Polifenoller içerdiği için kolesterolü ve tansiyonu dengeleyerek kalbi korur.

Kalp Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kabızlığı önler.

Kakao çekirdeği yüksek oranda lif içermektedir. Bu da bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önlemesini sağlar.

Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Demir eksikliğini engeller.

Kakao çekirdeği, demir bakımından zengindir. İçeriğindeki demir sayesinde kırmızı kan hücresi üretimini destekler. Aynı zamanda C vitamini ile birlikte tüketilmesi halinde anemiyi de önlemektedir.

Demir Açısından Zengin Yiyecekler Nelerdir?

Stresi giderir.

Çikolatada da bulunan kakao ve kakao çekirdeği serotonin hormonu salgılanmasını arttırır. Bu da stresin kaybolması ve daha mutlu bir ruh halinin gelmesi demektir.

Serotonin Nedir? Serotonin İçeren 10 Besin

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!