Sağlıklı Beslenmede Antioksidan İçeren Yiyecekler

 Sağlıklı Beslenmede Antioksidan İçeren Yiyecekler

Sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek için sofranızda değişiklikler yapacaksanız yüksek antioksidan içeren yiyecekler ile başlayabilirsiniz. Antioksidan besinler ile toksinlerden arınabilir ve çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Beslenme uzmanlarının da söylediği gibi antioksidan bakımından zengin besinleri tüketerek çok daha sağlıklı olabilir ve sağlıklı kilo verebilirsiniz. Peki antioksidan içeren yiyecekler hangileridir?

10 18 iStock

Nar

Antioksidan bakımından zengin olan nar, sağlık açısından da son derece faydalıdır. Narı, meyve olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınızda da kullanabilirsiniz. Narın antioksidan içermesinin yanı sıra en önemli özelliklerinden biri de ödem attırması. Haftada en az 2 kere nar tanesi ya da nar suyu tüketebilirsiniz.

Ceviz

Faydaları saymakla bitmeyen ceviz de en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Aynı zamanda Omega 3 içerdiği için de sağlık için son derece faydalıdır. Vücudu toksinlerden arındırır, kanser riskini düşürür, kalp hastalıklarına karşı korur, beyne iyi gelir. Aynı zamanda diyet yaparken de ara öğünlerde tüketilebilir.

Ispanak

Tüm yeşil yapraklı sebzeler antioksidan açısından zengindir. Ispanak da bunlar arasındadır. Düzenli olarak ıspanak tüketirseniz toksinlerden arınmanın yanı sıra bağırsaklardaki parazit ve enfeksiyonlardan da kurtulmuş olursunuz. Her hafta ıspanak tüketerek vücudunuzda toksik madde oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Kırmızı pancar

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kırmızı pancar, kansere karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalbi ve beyni de güçlendirerek hastalıkları önler.

Kivi

Diyetlerde de sıklıkla önerilen kivi, antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra yüksek miktarda C vitamini içerir. Hastalıklara karşı korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız haftada en az iki gün kivi tüketin. Kivi aynı zamanda kalbe giden damarları korur ve organlardaki yağlanmayı da önler.

Adaçayı

Vücudunuzdaki toksinler temizlemek için tüketebileceğiniz en iyi içeceklerden biri de adaçayıdır. Bağırsak sorunlarını giderir ve kemik ağrılarını giderir. Gebe değilseniz günde 2 fincana adaçayı tüketebilirsiniz.

Limon

Sofraların olmazsa olmazı limonun da güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Limon C vitamini de içerdiği için sağlık açısından son derece faydalı bir besindir. Salatalarınızda ya da çorbalarınızda kullanabileceğiniz gibi suyunuza karıştırarak da tüketebilirsiniz. Limonun kilo vermeye olan katkısı da çoktur.

Brokoli

Bağırsak sorunlarını gidermesinin ve kalbi korumasının yanında kilo vermeye de etkisi vardır. Yüksek miktarda antioksidan içeren brokoli aynı zamanda göbek ve bel çevresindeki yağlanmaları gidermek için de sık sık tüketilmelidir. Eğer diyet yapıyorsanız brokoliyi mutlaka beslenme listenize eklemelisiniz.

Salatalık

Bol su içeren salatalık da antioksidan içeren yiyecekler arasındadır. Günün her saatinde, her şekilde tüketebileceğiniz salatalık ile sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Özellikle yoğurt ile birlikte tükettiğinizde bağırsaklarınızı temizler. Aynı zamanda vücudun su ihtiyacını da karşılar.

Maydanoz

Güçlü bir antioksidan olan maydanoz aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır. Detoks içeceklerinde kullanılarak yağ yakma özelliğinden faydalanılır. Salatalarda kullanabileceğiniz gibi suyunuzun içine de atabilirsiniz. Bu şekilde ödem attırır ve yağ yakımını hızlandırır. Maydanoz aynı zamanda kansere karşı da koruma sağlar.

Avokado

Diyet listelerinin baş tacı olan avokadı da bu listede alması gereken besinlerden biri. Antioksidan içermesinin yanı sıra güçlü bir E vitamini kaynağıdır. Kahvaltı ya da öğlen yemeğinde avokado tüketerek daha sağlıklı olabilirisniz. Avokado aynı zamanda ödeme ve şişkinliğe de iyi gelir.

Yeşil Çay

Yağ yakma özelliği ile bilinen yeşil çay antioksidan bakımından da oldukça zengindir. C vitamini de içerdiği için kilo vermenin yanında sağlıklı kalmak için de tüketilebilir. Kahvaltılarda siyah çay yerine yeşil çay tüketerek sağlıklı bir tercih yapabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!