Koronavirüse karşı bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

 Koronavirüse karşı bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Hayatımızı derinden etkileyen koronavirüs, tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bilim insanlarının çalışmalarına karşın hala etkili bir tedavisi ve aşısı bulunamayan koronavirüs ciddiyetini koruyor. Koronavirüse yakalanmamak için kalabalık ortamlardan kaçınmak, dışarı çıktığımızda maske takmayı ihmal etmemek son derece önemli. Ancak tüm bunların yanında koronavirüse yakalanmamak için bağışıklık sistemini güçlendirmek de önem taşıyor. Kişisel hijyene ve diğer önemli tedbirlere dikkat etmeye devam ederken kolayca uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilirsiniz. Birçok bilimsel araştırmanın de gösterdiği üzere güçlü bir bağışıklık sistemi, hastalık karşısında alınabilecek en önemli tedbirlerden biri. Peki koronavirüse karşı bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? İşte uzmanlardan alınan bilgilerle derlediğimiz bağışıklık sistemini güçlendirecek yöntemler.

koronavirüse karşı bağışıklık

Sağlıklı yaşam

Sağlıklı bir yaşam, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için en önemli şeylerden biridir. Ancak sağlıklı yaşama sahip olmak için birçok unsuru yerine getirmek önemlidir. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak, sağlıklı ve düzenli beslenmek, hareketli bir yaşama sahip olmak, daha çok su içmek gibi birçok unsur bir araya geldiğinde sağlıklı bir yaşamdan söz etmek mümkündür.

Sigarayı bırakın.

Yapılan araştırmalara göre koronavirüse yakalananlar arasında bu hastalığı daha ciddi geçiren ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanan vakalar sigara tüketimi fazla olan hastalar olarak gözlemlenmiştir. Akciğer kanseri, kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıklara da sebebiyet veren sigara tüketimi, koronavirüse karşı da savunmasız kalmanıza neden olur.

İyi uyuyun.

Uyku, bağışıklık sistemi için son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre uykusuzluk yaşayan kişilerin hastalıklara çok daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Bu açıdan bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak ve daha sağlıklı olmak için en geç 23:00’te uyumak ve deliksiz bir gece uykusu çekmek oldukça önemlidir.

Egzersiz yapın.

Birçok uzmanın da söylediği gibi düzenli olarak egzersiz yapmak çeşitli hastalıklara karşı korunmamızı sağlar. Koronavirüse karşı bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak istiyorsanız hareketli bir yaşam tarzına geçiş yapmalısınız. Ancak aşırı yorulmanıza ya da sakatlanmanıza sebep olacak egzersizlerden de kaçınmalısınız. Tempolu yürüyüş, hafif koşu, pilates, bisiklet gibi kendinize en uygun gördüğünüz egzersizi seçerek yapmanızda fayda vardır.

Stresten uzak durun.

Birçok hastalığın temelinde stres bulunur. Çünkü stres, bağışıklık sistemini ciddi anlamda sarsabilir. Eğer stresli bir yaşam tarzınız varsa bağışıklığınızı güçlü tutmak ve koronavirüse yakalanmamak için hayatınızda ufak tefek değişiklikler yapabilirsiniz. Pandemi sürecinde stresli olmak kaçınılmaz olsa da gündemden uzak durmak, hobi edinmek ya da ilgi alanlarınıza yönelmek stresi azaltabilir.

Alkolü abartmayın.

Birçok insan stresliyken alkol tüketmeye yönelir. Ancak düzenli olarak ve fazla miktarda alkol tüketmek vücutta enfeksiyon riskini arttırabilir. Aynı zamanda düzenli olarak alkol tüketen kişilerde akut solunum sıkıntısı da sıklıkla görülmektedir. Akciğerlerinizi güçlü tutmak için alkolden mümkün olduğunca uzak durmalı ya da daha az miktarda tüketmelisiniz.

Vitaminlerden mahrum kalmayın.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için beslenme son derece önemlidir. Beslenmenizde her besin grubundan sağlıklı yiyecekleri tükettiğinizden emin olmalısınız. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlayarak koronavirüse yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz. Vücudun alması gereken en önemli vitaminler A, B, C ve D vitaminidir. Virüslere ve bakterilere karşı koruma sağlayan A vitaminini, balık, yumurta sarısı, fındık, peynir, baklagiller ve kepekli tahıllardan alabilirsiniz. B vitaminini yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, patates, tavuk ve turunçgillerden almak mümkündür. Bağışıklık sistemi için en önemli vitaminlerden olan C vitaminini kivi, limon, greyfurt, brokoli, kırmızıbiber ya da domatesten alabileceğiniz gibi takviye olarak da tercih edebilirsiniz. Evde vakit geçirdiğimiz bu dönemde D vitamini takviyesi almak da son derece önemlidir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!