Kalp Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 Kalp Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler tüketerek sağlıklı bir vücuda sahip olabileceğinizi biliyor musunuz? Oldukça ciddi hastalıklardan biri olan kalp hastalıkları, ölümle sonuçlanabiliyor. Kalp hastalığı günümüzde diyabet ve obezite gibi hastalıklar gibi son derece yaygındır. Özellikle sağlıklı beslenme, kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde arttırır. Kalbimizi sağlıklı tutmak için sağlıklı beslenmeli ve kötü alışkanlıklarımızı geride bırakmalıyız. Kalp sağlığını tehdit eden sağlıksız yiyecekleri hayatımızdan çıkararak en önemli adımı atabiliriz. Peki kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler hangileridir?

kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Yağlı Yiyecekler Nelerdir?

İşte kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler listesi!

Balık

Omega yağ asitleri bakımından zengin olmasıyla bilinen balık türleri, kalp sağlığı için son derece faydalıdır. Özellikle düzenli tüketim ile birlikte ritim bozukluğu, kan pıhtılaşması gibi kalbi etkileyen rahatsızlıkları büyük ölçüde önlemektedir. Omega-3 yağ asidi gibi son derece önemli içeriğe sahip olan balık türlerinde aynı zamanda protein, demir ve birçok önemli vitamin de yer alıyor. Kalp sağlığınız için haftada en az iki kez balık tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yeşil Çay

Ödem ve toksin attırmasıyla bilinen ve diyetlerde tüketilen yeşil çay aslında hemen herkesin tüketmesi gereken sağlıklı bitki çaylarındandır. Yeşil çayın en önemli özelliği güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Düzenli olarak yeşil çay tüketmek, kalp hastalıklarını önlemek için atılabilecek en doğru adımlardan biridir. Yeşil çayın strese de iyi gelmesi sayesinde strese bağlı olarak oluşabilecek kalp rahatsızlıklarını da önlemek mümkündür. Yeşil çay gibi adaçayı, rezene ve papatya çayı gibi diğer bitki çayları da stresin kalp üzerindeki etkilerini en aza indirmektedir.

Yulaf Ezmesi

Lif bakımından zengin olan yulaf ezmesi sindirim sistemini rahatlatır. İçeriğinde lif sindirim sisteminin yanı sıra kolesterolün dengelemesi açısından da önemli rol oynar. Kalp sağlığı üzerinde sindirim sistemi, kolesterol ve bağırsak sağlığının büyük etkisi vardır. Yulaf ezmesi bütün bunlara iyi geldiği için dolaylı olarak kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler

İlginizi çekebilir: Kirazın Faydaları Nelerdir? Kiraz Kaç Kalori?

Kırmızı meyveler

Antioksidan kaynağı olarak bilinen kırmızı meyveler de kalp ve damar hastalıklarına karşı korumada oldukça etkilidir. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi kırmızı meyveler lif açısından da zengindir. Bu açıdan kalp hastalıklarına karşı korumada oldukça etkilidir.

Ceviz

Sağlıklı yağ konusunda zengin olan ceviz aynı zamanda içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral de içermektedir. Kalp ve damar iltihabı oluşma riskini engellemek amacıyla bol bol ceviz tüketmekte fayda vardır. Ceviz kan basıncını da düşürdüğü için ani kalp krizlerini önler. İçeriğindeki manganez de yine kalp sağlığını koruma konusunda etkili minerallerden biridir.

Avokado

Avokado, en sağlıklı meyvelerden biridir. İçeriğinde E ve K vitaminin yanı sıra potasyum ve diğer önemli mineraller bulunur. Avokado sağlıklı yağlar içeriği için kolesterolü dengelemek açısından da etkilidir. Her sabah avokado tüketerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler

İlginizi çekebilir: Tam Tahıllı Besinler ile Sağlıklı ve Dengeli Diyet

Tam tahıllı besinler

Lif bakımından zengin beslenmek kalp sağlığını korumak için yapılacak en doğru şeydir. Vücudunuzun lif ihtiyacını gidermek için tam tahıllı besinler tüketebilirsiniz. Kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan tahıllar lif zengini olmalarının yanı sıra mineraller bakımından da zengindir.

Keten Tohumu

Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri ve potasyum bakımından zengin olduğu için kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmayı düzenler ve kalbi rahatlatır.

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan ıspanak, demir ve magnezyum gibi önemli minerallerin yanı sıra A ve K vitamini bakımından da zengindir. Kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler arasında yer aldığı için haftada bir kere ıspanak tüketmekte fayda vardır.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!