Demir Açısından Zengin Yiyecekler Nelerdir?

 Demir Açısından Zengin Yiyecekler Nelerdir?

Demir açısından zengin yiyecekler tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük demir miktarını karşılayabilirsiniz. Demir, vücudun işlevlerinin yerine getirilmesi için gerekli olan minerallerden biridir. Vücuttaki oksijenin taşınması açısından hemoglobin oldukça önemli bir işleve sahiptir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunur. Hemoglobin miktarının yeterli seviyede olabilmesi için vücut demire ihtiyaç duyar. Vücuttaki demirin yeterli miktarda olması sayesinde kan dolaşımı eksiksiz şekilde yerine getirilir. Böylece bağışıklık sistemi de güçlenerek hastalıklara karşı koruma sağlamış olur. Vücudun ihtiyacı olan demiri bitkisel ve hayvansal besinlerden almak mümkündür. Yeterli miktarda demir alınmazsa kansızlık gibi rahatsızlıklara yakalanma riski artar. Demir eksikliği problemleriyle karşılaşmamak adına demir açısından zengin yiyecekler tüketmekte fayda vardır. Vakit kaybetmeden bol miktarda demir içeren besinlere yakından bakmaya ne dersiniz?

demir açısından zengin yiyecekler

İşte demir açısından zengin yiyecekler listesi!

Ispanak

Demir zengini yiyecekler denildiğinde birçok kişinin aklına ıspanak gelir. Ispanağın bir kilosunda 30 mg demir bulunmaktadır. Ispanak demirin yanı sıra A, C ve K vitamini açısından da zengindir. Kırmızı etle yarışacak kadar demir içerir. Bu açıdan vegan ve vejetaryen beslenenler için de önemli bir demir kaynağıdır.

Yeşil Mercimek

Yine vegan ve vejetaryen beslenenle için önemli demir kaynaklarından biri yeşil mercimektir. Demirin yanı sıra lif ve protein bakımından da zengindir. Yeşil mercimeğin 200 gramında 3 mg demir bulunmaktadır.

Karaciğer

Hayvansal besinler arasında en yüksek demir içeren yiyeceklerden biri karaciğerdir. Hem demir hem de protein kaynağı olan karaciğerin 100 gramında ortalama olarak 6-7 mg demir bulunmaktadır.

Siyah Üzüm

Siyah üzümün 100 gramında 2 mg demir bulunmaktadır. Sağlığa oldukça faydalı bir meyve olan siyah üzümün özellikle çekirdekli olanının tüketilmesi önerilir. Her gün bir avuç siyah üzüm tüketmekte fayda vardır. Siyah üzümü kuru üzüm şeklinde de tercih edebilirsiniz.

Nohut

Demir zengini bakliyatlardan biri olan nohutun 200 gramında 4 mg demir bulunur. Demirin yanı sıra protein ve karbonhidrat açısından da zengindir. Vegan ve vejetaryenlerin yanı sıra diyet yapanların da tüketmesinde fayda vardır. Sağlıklı, doyurucu ve tok tutan bir bakliyattır.

Bitter Çikolata

Düşük kalorili olan bitter çikolata diyet yapanlar için önemli bir besindir. Tatlı krizlerini en sağlıklı yoldan çözen bitter çikolatanın 100 gramında ortalama olarak 7-8 demir bulunur. Demir açısından zengin olmasının yanı sıra kan şekerini de dengelemektedir.

Pekmez

Kan yaptığı bilinen pekmez aynı zamanda demir açısından zengin besinlerden biridir. 100 ml pekmezde yaklaşık 18-20 mg demir bulunur. Demir eksikliği yaşayanlara genellikle önerilir. Keçiboynuzu pekmezi ya da üzüm pekmezi vücudun ihtiyaç duyduğu demiri karşılamak için yeterlidir.

Yumurta

Kahvaltıların olmazsa olmazı yumurta hem demir hem de protein açısından zengin besinlerden biridir. 1 tane orta boy yumurtada 1 mg demir bulunmaktadır. Her gün kahvaltıda tüketilmesi önerilir.

Kuru Fasulye

Baklagiller arasında sağlığa son derece faydalı olanlardan biri de kuru fasulyedir. Kuru fasulye protein, lif ve vitaminler bakımından son derece zengindir. İçeriğinde bol miktarda demir de içerdiğinden haftada en az bir kere tüketilmesi önerilir. 100 gram kuru fasulyede yaklaşık olarak 4 mg demir bulunmaktadır.

Kuru Yemişler

Fıstık, fındık, badem ve ceviz gibi kuru yemişler besin değeri açısından oldukça faydalıdır. Uzmanlar tarafından da her gün bir avuç kuru yemiş tüketilmesi önerilir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan kuru yemişler demir, çinko ve E vitamini bakımından zengindir. Kuru yemişlerin 100 gramında ortalama olarak 3-4 mg demir bulunur. Kuru yemişler gibi demir içeren besinleri tüketirken c vitamini içeren besinleri de tüketmekte fayda vardır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!