Doğum Sonrası Emziren Anne Diyeti Nasıl Yapılır?

 Doğum Sonrası Emziren Anne Diyeti Nasıl Yapılır?

Doğum sonrası emziren anne diyeti yaparak daha sağlıklı bir emzire süreci geçirmek mümkündür. Emziren anne diyeti, hem bebeğin hem de annenin sağlığı için doğru beslenme programıdır. Tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de annenin aldığı her besin, bebeği etkiler. Emzirme döneminde süt kalitesi ve süt miktarı da en önemli konulardan biridir. Bu açıdan hem süt kalitesi ve miktarı, hem annenin ve bebeğin sağlığı için bu dönemde beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Doğum sonrası emziren anne diyeti ile hamilelik süresince alınan kiloların bir kısmını da vermek mümkündür. Her ne kadar emzirme döneminde kilo vermek öncelik olmasa da bu süreçte sağlıklı beslenerek ideal kiloya ulaşılabilir.

emziren anne diyeti

Doğum sonrası emziren anne diyeti nasıl uygulanır?

Emziren annelere özel olarak hazırlanmış diyet programlarının asıl amacı hem bebeğin hem de annenin sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Annenin aldığı besinler emzirdiği için bebeğe direkt olarak ulaşır. Bu yüzden bu diyet programında bebeğe herhangi bir zararı dokunmayacak besinler yer almalıdır. Bebeğin gelişimini de destekleyecek besinler seçilirse bu süreç çok daha verimli geçer. Her diyet programı gibi emziren anne diyet listesi de kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Annenin ya da bebeğin herhangi bir alerjisi ya da hastalığı varsa listede yer alacak yiyecekler buna göre seçilmelidir. Emziren anne diyet listelerinde aşırı baharatlı ya da acılı yiyeceklerin yer almaması gerekir. Çünkü tüketilen besinler sütün tadını etkiler. Sütün miktarının artması açısından sıvı tüketimi de önem taşır. Bol bol su içmek hem anne hem bebek için oldukça faydalıdır. Kalsiyum ve protein bakımından zengin yiyecekler tüketmek de sütün kalitesini arttırır. Bu süreçte anne hiçbir öğünü atlamamalı ve her besin grubundan yiyeceklerin yer aldığı zengin tabaklarla beslenmelidir.

Emziren anne diyetinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Emziren anne diyetinin asıl amacı kilo vermek değildir. Adının diyet olması insanları yanıltmamalıdır. Diyetlerin asıl amacı beslenme düzenini değiştirmektir. Bu açıdan emziren annelerin daha sağlıklı beslenmek için emziren anne diyeti yapmalarında hiçbir sakınca yoktur. Emziren anneler için hazırlanmış diyet programlarında anne ve bebeğin sağlığı ön plandadır. İlk amaçlardan biri ise sütün verimliliğini korumaktır. Ancak sağlıklı beslenme nedeniyle kilo kaybetmek de mümkündür. Bu süreçte hamilelikte alınan kiloların yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde verilmesi son derece normaldir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ya da daha fazla kilo almamak adına emziren anneler bu diyeti yapabilir. Bu diyetin en önemli işlevlerinden biri de hem anne hem de bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin sağlanmasıdır. Yapılan araştırmalara göre emziren bir annenin günlük olarak alması gereken kalori miktarı 2000’dir. Az kalori alınması sütün kalitesini ve miktarını da doğrudan etkiler. Elbette bu kaloriyi sağlıklı besinlerden almak önem taşır. Kuru baklagiller, sebze, meyve, kuru yemişler, tahıl grubu besinler bu diyet programının olmazsa olmazlarıdır.

Süt nasıl arttırılır?

Emziren annelerin en çok merak ettiği konulardan biri de süt miktarının nasıl arttırılacağıdır. Bu süreçte stresten uzak durmak büyük önem taşır. Stres, sütün miktarını ve kalitesini doğrudan etkiler. Annenin gün içinde ılık duş alması stresin azalması için etkilidir. Kuru incir ve kuru üzümün sütü arttırdığı bilinmektedir. Beslenme programında haftada en az gün balık yer almalıdır. Aynı şekilde protein alımı açısından kırmızı et de tüketilmelidir. Emziren anneler için en önemli besinlerden biri yeşil yapraklı sebzelerdir. Folik asit zengini ve antioksidan özelliği bulunan yeşil yapraklı sebzeler, sütün artması ve kaliteli olması için çok etkilidir. Bunların yanı sıra tahıl grubu besinler tüketmek, rezene çayı tüketmek ve yemeklerde bol bol sarımsak tüketmek de önemlidir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!