Yararlı ve Zararlı Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

 Yararlı ve Zararlı Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Yararlı ve zararlı karbonhidrat içeren besinler ile sağlıklı beslenmenin yolunu keşfedebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek ya da istediğiniz kiloda olmak için doğru beslenmeyi öğrenmeniz gerekir. Diyet dendiğinde ilk söylenenlerden biri karbonhidratı hayatımızdan çıkarmamız gerektiğidir. Oysaki tıpkı protein, yağ, vitamin ve mineraller gibi karbonhidrat da vücudumuz için gereklidir. Sağlıklı beslenmek için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri dengeli olarak tüketmemiz gerekir? Peki hangi karbonhidratlar kilo aldırır? Yararlı ve zararlı karbonhidratlar nelerdir?

karbonhidrat içeren besinler

İşte yararlı ve zararlı karbonhidrat içeren besinler listesi!

Zararlı karbonhidrat nedir?

Basit karbonhidrat da adlandırılan zararlı karbonhidratlar, genellikle diyet listelerinin yasaklı besinler listesinde yer alan yiyeceklerde bulunur. Bu besinler yüksek glisemik indekslidir. Bu açıdan kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir ve ardından düşürür. Bu da karnın kazınması, hemen acıkma, tatlı tüketme ihtiyacı, halsizlik ve baş dönmelerine neden olur. Sürekli acıkmanın etkisiyle basit karbonhidrat tüketme ihtiyacı da artar. Bu sebeple hızlı bir şekilde kilo alınır. İşte kilo vermek için hayatınızdan çıkarmanız gereken karbonhidrat türü budur.

Peki zararlı karbonhidrat hangi besinlerde bulunur?

Rafine Şeker

Rafine şeker, en önemli basit karbonhidrat kaynaklarından biridir. Birçok yiyecekte bulunur. Rafine şeker içeren yiyecekler çok yüksek kaloriye sahiptir. Bu yiyecekler tüketildiği anda hızlı bir şekilde kana karışır. Mutluluk hormonu salgılanmasının sebeplerinden biri budur. Kolayca sindirildiği için kısa bir süre sonra yeniden acıkma hissi oluşur. Açken yeniden rafine şeker içeren besinleri tüketme ihtiyacı hissedilir. Rafine şeker tüketimi diyabet ve obezite hastalıklarının temel sebeplerinden biridir. Rafine şeker içeren besinleri depresyonda olan kişiler de daha fazla tüketir. Ancak bu tür yiyecekler sadece anlık olarak mutluluk verir. 50 gram rafine şekerde 194 kalori vardır. Bu da uzun vadede fazla kilo alımı ve hastalıklara sahip olma gibi dezavantajlar getirir.

Bisküvi

Her alışverişe çıktığınızda bisküvi alıyorsanız ve ara öğünlerde tüketiyorsanız vücudunuza fazla miktarda zararlı karbonhidrat alıyorsunuz demektir. Özellikle çay saatlerinde tüketilen bisküvilerin karbonhidrat oranı %73’tür. Bir adet bisküvide 131 kalori vardır. Bu açıdan diyet yapıyorsanız ya da şeker hastalığınız varsa bisküvilerden uzak durmanızda fayda vardır.

Çikolata

Mutluluk verdiği düşünülen çikolata da obezite ve diyabet gibi hastalıklara sebebiyet verir. Basit karbonhidrat içeren besinlerden biri olan çikolata özellikle daha fazla tüketme ihtiyacı doğurduğu için sakıncalıdır. Kakao oranı yüksek olduğu için küçük bir parça bitter çikolata tüketerek bu ihtiyacınızı sağlıklı yoldan giderebilirsiniz.

Yararlı karbonhidrat nedir?

Kompleks karbonhidrat da denilen yararı karbonhidrat ise vücut için gereklidir. Lif, vitamin ve yüksek besin değerine sahip olan besinlerde yararlı karbonhidrat bulunur. Karbonhidratları hayatınızdan tamamen çıkartmak sağlıksız olmanıza neden olur. Çünkü yararlı yani kompleks karbonhidratlar sindirimin sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Yararlı karbonhidrat içeren besinler nelerdir?

Ekmek

Tahıl grubu besinler sağlık açısından son derece faydalıdır. Eğer diyet ve spor yaparken karbonhidrat tüketmezseniz vücudunuz enerji kaynağı olarak kaslarınızı kullanır. Bu da istenen bir durum değildir. Vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidratı sağlamak için sağlıklı ekmek türlerini tüketebilirsiniz. Tam tahıllı, tam buğday ya da kepekli ekmek oldukça sağlıklıdır.

Mercimek

Karbonhidratın yanı sıra protein açısından da zengin olan mercimek, diyet için de oldukça gereklidir. Özellikle vegan ve vejetaryen beslenenler için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerinde başında gelir. Kansızlığa iyi gelir ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Patates

Doğru ve gerekli miktarda tüketildiğinde sağlığa son derece faydalı olan patates de yararlı karbonhidrat kaynağıdır. Yüksek potasyum içerdiğinden kan basıncını düşürür ve kalp krizlerini engeller.

Muz

Diyet ve spor yapanlar için oldukça faydalı olan muz da yararlı karbonhidrat içerir. Enerji verdiğinden spor öncesi tüketilmesi önerilir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!