Sağlıklı Yağlı Yiyecekler Nelerdir?

 Sağlıklı Yağlı Yiyecekler Nelerdir?

Zayıflamak ya da sağlıklı beslenmek için bazı sağlıklı yağlı yiyecekler tüketmek önemlidir. Diyet yaparken yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yağ her zaman kilo yapmaz. Önemli olan sağlıklı yağ olmasıdır. Bunun için sağlıklı yağlı yiyecekler tüketerek kilo verebilir ve sağlıklı beslenebilirsiniz. Bu tür yiyecekler aynı zamanda kalp sağlığı için de oldukça önemlidir. Bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmekte fayda vardır. Yağlar, vücut fonksiyonlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için gereklidir. Sağlıklı yağlar aynı zamanda cilt ve saç güzelliği için de önemlidir. Diyet yapıyorsanız beslenme programınızda düşük kaliteli yağları bulunduramayabilirsiniz. Bu tür yağlar kolesterolü arttırır ve kalp hastalıklarına sebep olur. Peki hangi yiyecekler sağlıklı yağlar içerir?

sağlıklı yağlı yiyecekler

İlginizi çekebilir: Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado ile Sağlıklı Diyet

İşte bol bol tüketebileceğiniz sağlıklı yağlı yiyecekler listesi!

Avokado

En faydalı yağlı yiyeceklerden biri avokadodur. Son zamanlarda sağlıklı beslenme ve diyet alanında popülerleşmesin temel sebebi de budur. Orta boy bir adet avokado, 24 gram yağ içerir. Aynı zamanda %40’ı da liften oluşur. Bu açıdan salatalarda, smoothielerde ya da kahvaltılarda gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Avokado aynı zamanda sos yapımında da kullanılabilir.

Pikan cevizi

Son zamanlarda adından sıklıkla söz edilen pikan cevizi, omega-3 yağ asitleri içerdiği için oldukça sağlıklıdır. Bu özelliği sayesinde kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Dolaşım sistemine de iyi gelir. Ancak pikan cevizini az miktarda tüketmekte fayda vardır. Çünkü pikan cevizi, karbonhidrat bakımından da zengindir. Eğer diyet yapıyorsanız ara öğünlerde birkaç tane tüketmeniz yeterlidir.

Peynir

Her ne kadar yağlı yiyecek olduğu düşünülmese de peynir de sağlıklı yağlı yiyecekler arasında yer alır. Kaliteli tam yağlı peynir tüketmek sağlığınız açısından faydalıdır. Çünkü peynir, selenyum, kalsiyum, fosfor ve B12 vitamini bakımından zengindir. Peyniri, kızartılmış veya fazla kalorili besinlerle birlikte tüketmemekte fayda vardır. Sebzelerle ve tahıllarla tüketmek çok daha doğrudur.

sağlıklı yağlı yiyecekler

İlginizi çekebilir: Cevizin faydaları nelerdir? Cevizin Besin Değeri

Yağlı balıklar

Somon ve sardalya gibi yağlı balıklar da bu listede yer alır. Çünkü bu balık türleri omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Aynı zamanda vitamin ve mineraller de içerirler. Yalnızca yağlı balıkları tüketirken fazla yağ kullanmamak önem taşır. Izgarada, fırında ya da buharda tüketmek besin değerlerini kaybetmemesi için gereklidir. Somon ya da sardalya balığı tüketirken bol bol sebze tüketerek yağ tüketimini daha dengeli hale getirebilirsiniz.

Bitkisel yağlar

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar da sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Bitkisel yağlar, tereyağı gibi hayvansal yağlara göre çok daha sağlıklıdır. Ancak bitkisel yağlar fazla pişirilmeye uygun değildir. Bu nedenle kızartma yapmamanızda fayda vardır. Bu yağ türlerini az pişirilen ya da soğuk tüketilen tariflerde kullanabilirsiniz. Sebze yemekleri ve salatalar bunun için en ideal yemeklerdir.

sağlıklı yağlı yiyecekler

İlginizi çekebilir: Omega-3 Nedir? Omega-3 Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı yağlı yiyecekler tüketirken unutmamanız gerekenler:

Beslenme programınızda mutlaka sağlıklı yağlar ve bu yağları içeren yiyecekler yer almalıdır. Ancak önemli olan porsiyondur. Sağlığınız açısından bu yiyecekleri tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmenizde fayda vardır.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!