Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Besinler Nelerdir?

 Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemini zayıflatan besinler nelerdir? Halsiz ve hasta olmaya yakın hissettiğiniz zamanlarda vitaminli olduğunu düşündüğünüz yiyeceklere yöneliyor musunuz? Birçok kişi hasta olacağı zaman portakal suyu içerek bağışıklığını güçlendirebileceğini düşünür. Oysa ki bağışıklığı güçlü tutmak için hasta olmayı beklememek gerekir. Tükettiğiniz her besin bağışıklık sisteminizi doğrudan etkiler. Özellikle korona salgını dönemindeyken bağışıklığınızı güçlü tutmak istiyorsanız bazı besinleri hayatınızdan çıkarmanızda fayda var.

Kendinizi daha enerjik, güçlü ve dinç hissetmek için bağışıklığınızı güçlendirmeniz gerekir. Bunun yanında hastalıklardan korunmak için de güçlü bağışıklık sistemi gereklidir. Hasta olmamak ya da hastalıkları daha kolay atlamak için tükettiğiniz sağlıksız besinlerden uzak durmanız gerekir. Bazı besinler sürekli tüketildiği takdirde günden güne bağışıklık sistemini zayıflatır.

bağışıklık sistemini zayıflatan besinler

Peki bağışıklık sistemini zayıflatan besinler nelerdir?

Şekerli yiyecek ve içecekler

Şeker her yaştan insan için oldukça zararlıdır. Özellikle fazla rafine şeker tüketimi birçok hastalığa sebebiyet verir. Şeker aynı zamanda vücudun iltihap tutmasına da neden olmaktadır. İltihap oluştuğunda vücuttaki beyaz kan hücreleri zayıflar. Bu da bağışıklık sisteminin sarsılmasına neden olur. Hem diğer hastalıklardan hem de korona virüsünden korunmaya çalışırken şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketimini azaltmanızda fayda var.

Süt

Her ne kadar sağlık için sayısız faydaya sahip olsa da bağışıklığı güçlü tutmak için tercih edilebilecek doğru besin süt değildir. Çünkü süt ve süt ürünleri tükettiğinizde mukus kalınlaşır. Bu da zararlı alerjen maddelerin vücudunuza daha kolay girmesine ve uzun süre kalmasına sebep olur. Halsiz ya da hasta olmaya yakın hissettiğiniz zamanlarda özellikle tam yağlı süt tüketmemelisiniz. Süt tüketme ihtiyacı hissettiğinizde bitkisel süt tüketebilirsiniz. Özellikle badem sütü sağlık için son derece faydalıdır. Yine bitkisel sütlerden yapılmış yoğurt, peynir ya da kefir tüketmenizde sakınca yoktur.

Dondurma

Birçok kişi boğaz ağrısı yaşadığında ilk olarak dondurma tüketme eğiliminde olur. Ancak dondurmanın boğaz ağrısını iyileştirici bir etkisi bulunmamaktadır. Tam tersine dondurma tam yağlı inek sütü ile yapıldığından hastalığın daha uzun süre devam etmesine neden olur. Ayrıca hazır olarak aldığınız dondurmalarda doymuş yağ ve şeker yüksek miktardadır. Bu da vücuttaki iltihaplanmanın artmasına neden olur.

Kahve

Sıcak bir kahve içmenin sizi iyi hissettirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak kahvenin hastayken tüketilmesi kas ağrılarının daha yoğun hissedilmesine sebep olur. Ayrıca kafein fazla idrara çıkma isteği yaratır. Eğer hastalık döneminde ishal ve kusma yaşıyorsanız kahve tükettiğinizde vücudunuzda daha fazla su kaybı meydana gelebilir. Kendinizi halsiz hissettiğiniz zamanlarda kahve yerine bitki çayı tüketebilirsiniz.

Kalamar

Oldukça sevilen deniz ürünlerinden biri olan kalamar, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için tercih edilecek bir besin değildir. Çünkü kalamar tüketimi ile birlikte vücutta histamin miktarı artar. Bu da geniz yollarının hastalıklara daha açık olması anlamına gelir. Ayrıca kalamarın yağda kızartılması da vücuttaki iltihaplanmayı tetikleyebilir.

Kırmızı Et

Protein tüketimi ile bağışıklığınızı güçlendirmek için kırmızı et tüketiyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Soğuk algınlığı başlangıcında hissedilen mide bulantısı veya sindirim sorunları, kırmızı et tüketimi ile iki katına çıkar. Her ne kadar kırmızı etin protein miktarı yüksek olsa da yazla yağlı olduğundan bağışıklık için doğru seçim değildir.

Makarna

Beyaz ekmek, beyaz makarna gibi işlenmiş karbonhidrat grubundaki besinler, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bağışıklığınızı güçlü tutmak istediğiniz günlerde beyaz makarna ve beyaz ekmekten uzak durmanızda fayda vardır.

Alkollü içecekler

Bağışıklık sistemini zayıflatan besinler arasında alkollü içecekler de yer alır. Çünkü alkol, bağışıklık sistemini ciddi anlamda sarsar. Özellikle kendinizi halsiz hissettiğiniz zamanlarda alkol tüketirseniz enfeksiyona açık hale gelirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!