Yumurta Nasıl Haşlanır? Yumurta Haşlama Süreleri Nedir?

 Yumurta Nasıl Haşlanır? Yumurta Haşlama Süreleri Nedir?

Diyet yaparken yumurta tüketiyorsanız sizin için derlediğimiz yumurta haşlama süreleri ve ipuçlarını mutlaka keşfedin. Yumurtanın en çok tercih edilen versiyonu haşlamadır. En sağlıklısı, en doyurucusu da haşlama olduğu için diyetlerde genellikle bu şekilde pişirilmesi önerilir. Eğer siz de diyet sürecinizde sık sık yumurta haşlıyorsanız en güzel şekilde yapmak için bazı püf noktalarına ihtiyacınız olabilir.

Yumurta nasıl haşlanır?

Yumurta haşlamak için ihtiyacınız olanlar yalnızca su, tuz ve tenceredir. Cezvelerde de yumurta haşlanabilir. Ancak birkaç tane yumurta haşlayacaksanız cezve yetersiz olacaktır.

Derin bir tencereye yumurtaları alın. Üzerini geçecek kadar su ekleyip ocağın altını açın. Suya bir tutam tuz atın. Bu sayede su köpürmez ve yumurtanın kabukları çok daha kolay soyulur hale gelir. Yumurtanın ortalama olarak 10 dakika kaynaması en idealidir.

yumurta haşlama

Yumurta haşlama süreleri nedir?

Yumurtanın farklı pişme süreleriyle farklı lezzetler elde etmek mümkündür. Bazıları katı yumurta severken bazıları biraz daha cıvık bir kıvam ister. Bunun için kaç dakikada nasıl bir kıvam alacağını bilmeniz yeterlidir.

Cıvık yumurta

Eğer cıvık bir yumurta elde etmek istiyorsanız su kaynamaya başladıktan sonra 2 dakika daha bekleyin ve ocağın altını kapatın.

Rafadan yumurta

Eğer cıvıktan biraz daha katı bir kıvam istiyorsanız su kaynamaya başladıktan sonra 3 dakika bekleyin ve ocağı kapatıp yumurtaları çıkarın.

yumurta haşlama

Kayısı kıvamı

En sevilen kıvam olan kayısı kıvamının elde etmek için su kaynamaya başladıktan sonra 4.5 dakika daha bekleyin. Daha sonra ocağı kapatın ve yumurtaları ocaktan çıkarıp soğuk suya tutun.

Katı yumurta

Yumurtanızın katı bir kıvamda olmasını istiyorsanız su kaynadıktan sonra 6 dakika bekleyebilirsiniz.

Tam pişmiş yumurta

Katı kıvamdan biraz daha fazla pişmiş olmasını istiyorsanız da 10 dakika boyunca haşlayın.

yumurta haşlama

Yumurta haşlama ipuçları

  • Yumurtanın lezzetinin iyi olması için öncelikle taze olduğundan emin olduğunu yumurtaları tüketin.
  • Yumurtayı normal ısıda bir su ile kaynatın. Sıcak su ile kaynatmayın. Suyun yavaş yavaş ısınıp kaynaması gerekir.
  • Suya tuz eklemeyi ihmal etmeyin.
  • Yumurtaları haşlamadan önce buzdolabından çıkarıp bir süre dinlendirin. Bu sayede haşlanırken çatlamasını önlemiş olursunuz.

 

İlginizi çekebilir: Makarna Pişirme Püf Noktaları Nelerdir? Makarna Nasıl Pişirilir?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!