Yemeğin Acısı Nasıl Alınır? Acı Yemeği Kurtarma Yöntemleri

 Yemeğin Acısı Nasıl Alınır? Acı Yemeği Kurtarma Yöntemleri

Sizin için yemeğin acısı nasıl alınır ipuçları derledik. Yemeği lezzetli hale getiren baharatlar, doğru miktarda kullanılmalıdır. Acı baharatlar, çok leziz bir tat oluştursa da miktarını tutturamadığınızda zararlı olabilir. Yemeklerde kullanılan acı, bağışıklığı kuvvetlendirir. Ancak fazla acı yemek de mideye iyi gelmez. Bu açıdan kullanılan acının ölçüsüne dikkat etmek son derece önemlidir. Bazen elimizin ayarını tutturamayabiliriz. Bu gibi durumlarda acıyı fazla kullanmış olabiliriz. Peki yemeğin acısı fazla kaçtığında ne yapmak gerekir. İşte sizin için yemeğin acısı nasıl alınır sorusunu cevapladık.

yemeğin acısı nasıl alınır

Yemeğin acısı nasıl alınır?

Bal

Acı tadı kırabilmek için tatlı tatlardan yardım almak mümkündür. Acıyı bastıran malzemelerden biri baldır. Pişirme esnasında fazla acı olduğunu fark ettiğiniz yemeğe 1 çorba kaşığı bal ekleyerek acısını dengeleyebilirsiniz.

Limon Suyu

Tıpkı tatlı aromalar gibi ekşi de acıyı dengeleme açısından etkilidir. Limon suyu, fazla acının yok olmasını sağlar. Bunun için yemeğe yarım fincan limon suyu eklemeniz yeterlidir. Salçalı ve sulu yemekler için limon suyu en ideal tercihtir. Ancak yoğurtlu yemeklerde kullanılması önerilmemektedir.

yemeğin acısı nasıl alınır

Patates

Yemeğin acısı nasıl alınır sorusu sorulduğunda akla ilk gelenlerden biri patatestir. Hem tuzlu hem de acı yemeklerin tadını dengelemek için yemeğe patates atılabilir. Bu en bilinen yöntemlerden biridir. Yemeği pişirirken içine soyulmuş patates atmanız yeterlidir. Daha sonrasında dilerseniz patatesi yemekten çıkarabilirsiniz.

Pirinç

Pirinç de acı yemeğin tadını dengeleyen bir malzemeler. Çorba ya da sulu yemeklerin acısını almak için 1 fincan pirinç ekleyebilirsiniz.

yemeğin acısı nasıl alınır

Havuç

Tıpkı patates gibi yemeğe havuç atmak da yemeğin acısını dengelemek açısından etkili bir yöntemdir. Etli yemekler, sulu yemekler ya da çorbalar için havuç yöntemi kullanılabilir.

 

İlginizi çekebilir: Makarna Pişirme Püf Noktaları Nelerdir? Makarna Nasıl Pişirilir?

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!