Makarna Pişirme Püf Noktaları Nelerdir? Makarna Nasıl Pişirilir?

 Makarna Pişirme Püf Noktaları Nelerdir? Makarna Nasıl Pişirilir?

En sevilen yemeklerden biri olan makarna ile ilgili derlediğimiz makarna pişirme püf noktaları yazımızı sizin için derledik. Makarna pişirmek ne kadar zor olabilir ki diyebilirsiniz. Ancak makarnanın lezzetli ve tadına doyulmaz olması için bazı püf noktalarını uygulamak gerekir. Direkt suya koyup haşlarsanız yine pişecektir ancak lezzeti istediğiniz gibi olmayabilir. Diyet yaparken porsiyona dikkat ederek makarna tüketebilirsiniz. Dilerseniz kepekli, tam buğday unlu makarnaları da tercih edebilirsiniz. O halde hazırsanız birlikte makarna pişirme püf noktaları listesini keşfe çıkalım.

makarna pişirme püf noktaları

Fırında Kıymalı Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

Makarna pişirme püf noktaları nedir?

Tencere seçimi

Makarnayı pişirirken mutlaka geniş ve derin bir tencere tercih etmelisiniz. Eğer küçük bir tencerede pişirirseniz makarna birbirine yapışır ve hamurumsu bir kıvam alır. Bunu önlemek için geniş tencere seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Tuz kullanımı

Makarnaya lezzet veren en önemli şey tuzdur. Ancak tuzun miktarını ve ne zaman ekleneceğini iyi bilmek gerekir. Az tuzlu ya da çok tuzlu şekilde damak tadınıza göre karar verebilirsiniz. Ancak tuzu başlangıçta değil makarnalar haşlanmaya başladığı anda atmalısınız. Bu sayede tuz makarnalara daha iyi işler ve lezzetini arttırır.

Yağ kullanımı

Bazı kişiler haşlama suyuna yağ eklerken bazı kişiler ise süzdükten sonra yağ eklemeyi doğru bulur. Peki doğrusu hangisi? Yağ eklenmesinin sebebi makarnaların yapışmasını engellemektir. Ancak haşlama suyuna çok fazla yağ eklerseniz de sos uygulama aşamasında sosun makarnaya karışması zorlaşır. Bu nedenle birkaç damla yağ koymanız yeterli olacaktır. Yağ eklemeden de pişirebilirsiniz. Makarnaların yapışmaması için ara ara karıştırmanız yapışmaması için yeterli olacaktır.

makarna pişirme püf noktaları

Karidesli Domatesli Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

Ateş miktarı

Yemeklerin ateş miktarını iyi ayarlamak da lezzetlerini etkiler. Makarna, kısık ateşte kesinlikle pişirilmez. Harlı ateşte pişirerek kısa sürede haşlanmasını sağlamak gerekir. Böylece hamurlaşmadan diri bir şekilde pişer. Kapağı kapalı bir şekilde düşük ateşte pişirirseniz makarnalar birbirine yapışır ve hamurlaşır. Bunun yerine kapağı açık bir şekilde yüksek ateşte pişirin. Ayrıca makarnaları su kaynadıktan sonra eklemeyi de unutmayın.

Makarnayı süzmek

Makarna pişirme püf noktaları arasında makarnayı süzme ve yıkama konusu da vardır. Makarnanın lezzetli olmasını engelleyen hatalardan biri de makarnayı süzerek suyunu dökmektir. Ancak makarnanın suyunu sos aşamasında kullanarak leziz bir tat elde edebilirsiniz. Ayrıca makarnayı piştikten sonra sudan geçirmek de lezzetini kaybetmesine neden olur.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!