Pilav Nasıl Yapılır? İyi Pilav Yapmanın Püf Noktaları!

 Pilav Nasıl Yapılır? İyi Pilav Yapmanın Püf Noktaları!

En sevilen yemeklerden biri olan pilav ile ilgili pilav nasıl yapılır yazısını sizin için derledik. Pilav, Türk mutfağında en çok tüketilen yemeklerden biridir. Beyaz pirinç ya da bulgur ile yapılabilir. Özellikle sulu yemeklerin yanında tüketilir. Diyet ve egzersiz sürecinde de tüketilebilen yiyeceklerden biridir. Ancak pilavı tutturmak zor olabilir. Bunun için püf noktalarını takip etmek önemlidir. Kolayca lezzetli bir pilav yapmanız için pilav nasıl yapılır sorusunu sizin için yanıtladık.

pilav nasıl yapılır

Pilav nasıl yapılır?

Tencere seçimi

Öncelikle doğru tencere seçerek işe başlayabilirsiniz. Yanmaz ve yapışmaz bir tencere seçtiğinizden emin olun. Granit ya da teflon pilav tencereleri bunun için uygun olabilir.

Pirinç seçimi

Pirinç türlerine göre pilavın lezzeti de değişmektedir. Tane tane pilav için en iyi pirinç türü baldo pirinçtir.

Pirinci ıslatmak

Pirinç, nişastalı bir yiyecek olduğu için pişirmeden önce mutlaka ıslatılması gerekir. Bir süre suda beklettiğinizde nişastasını salar. Sonrasında iyice yıkayarak nişastasından arındırmanız gerekir. En fazla 30 dakika suda bekletmeniz yeterli olacaktır. Ilık suda ve bir tutam tuz ekleyerek bekletebilirsiniz.

Yağ seçimi

Pilav nasıl yapılır sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de yağ seçimidir. Pilav en iyi tereyağı ile yapılır. Pirinci kavurmadan önce tereyağını eritmeli ve sonrasında pirinçleri atmalısınız.

Kavurma işlemi

Şehriyeli pilav yapmak isterseniz önce şehriyeleri kavurmanız gerekir. Ancak şehriyelerin yanmaması için kısık ateşte kavurmanız gerekir. Şehriyelerin rengi hafifçe döndükten sonra pirinçleri de ekleyip yeniden kavurun. Kavurma aşamasında nazik olmanız gerekir. Pirinçler kırılırsa lezzeti azalır. Kavurma aşamasında tuz eklemenizde fayda vardır.

pilav nasıl yapılır

Limon suyu

Pilavın beyaz ve parlak görünmesi için püf noktası limon suyu kullanmaktır. Pilavı pişirirken suyuna birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Doğru ölçü

Pilav nasıl yapılır sorusu en çok bu konuda akla gelir. Doğru ölçüyü kullanarak lezzetli pilav yapmak mümkündür. Eğer 1 su bardağı pirinç kullandıysanız 1 buçuk su bardağı su eklemelisiniz. Pirinç miktarı arttıkça su miktarı da artmalıdır.

Karıştırma

Pirinçleri kavurduktan sonra su ekleme aşamasında pilavı fazla karıştırmayın. Tahta kaşık yardımıyla tencerede artı işareti çizerek karıştırmanız yeterlidir. Daha sonra kapağını kapatabilirsiniz.

Kısık ateş

Pilav her zaman kısık ateşte pişirilmelidir. Çünkü yüksek ateşte pişirirseniz lezzetini kaybeder.

Demlenme

Son olarak pilavınız piştikten sonra mutlaka 10 dakika dinlendirmelisiniz. Piştikten sonra üzerine kağıt havlu serip kapağını kapatırsanız fazla suyun çıkmasını da sağlamış olursunuz.

 

İlginizi çekebilir: Makarna Pişirme Püf Noktaları Nelerdir? Makarna Nasıl Pişirilir?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!