Spor Sonrası Ne Yenir? Spordan Sonra Ne Zaman Yemek Yenir?

 Spor Sonrası Ne Yenir? Spordan Sonra Ne Zaman Yemek Yenir?

Spor sonrası ne yenir? Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için doğru bir şekilde diyet uygulamanın yanı sıra spor yapmak da oldukça önemlidir. Spor yaparak sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve incelmek mümkündür. Spor yaptıktan sonra enerji kaybedilir. Spor sonrası birçok kişi çok acıktığını söyler. Açlık krizleri genellikle spor sonrasındaki bu süreçte ortaya çıkar. Ortaya çıkan enerji kaybı ile hissedilen bu açlık çok fazla yemek yeme dürtüsüne sebep olabilir. Ancak diyeti bozmamak ve spor sonrasında kasların onarımını sağlamak için spor sonrası yiyeceklerimize dikkat etmemiz gerekir. Peki spor sonrası ne yenir?

spor sonrası ne yenir

Spordan sonra ne zaman yemek yemek gerekir?

En çok merak edilen konu da spordan sonra ne zaman yemek yemek gerektiğidir. Spordan hemen sonra halsizlik ve açlık hissedilebilir. Bunun sebebi büyük miktarda enerji harcanmasıdır. Spordan sonra kaybedilen enerjiyi yenilemek adına protein ve karbonhidrat içeren besinler tüketmek gerekir. Spordan sonraki 45 dakika içerisinde yemek yemekte fayda vardır. Eğer hızlıca yemek yiyecek durumunuz yoksa spordan sonraki 2 saat mutlaka yemek yemelisiniz. Aynı zamanda yemek yerken ve sonrasında sıvı tüketimine de dikkat etmek gerekir. Spor esnasında kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bol bol su ve sıvı tüketimi şarttır. Peki spor sonrası ne yenir?

haşlanmış yumurta diyeti

Spor sonrası ne yenir?

Yumurta

Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta genellikle spor sonrasında yenilen besinlerden biridir. Birkaç tane haşlanmış yumurta yiyerek vücudunuza protein kazandırabilirsiniz. Eğer kahvaltıdan önce spor yaptıysanız sporunuzu bitirdikten sonra yağsız ve tuzsuz bir omlet yaparak enerji kazanabilirsiniz. Yumurta aynı zamanda uzun süre tok kalmayı da sağlar.

Yoğurt

Spor yaptıktan sonra canınız tatlı bir şeyler çekiyorsa bunun için başvuracağınız en güzel besin yoğurttur. Yoğurda meyve katarak tüketebilir ve tatlı krizinizi kontrol altına alabilirsiniz. Dilerseniz kuru yemiş, kuru meyve ve bal da katabilirsiniz. Yoğurdun evde yapılmış olması çok daha faydalı olmasını sağlar.

Kinoa

Kinoa pilavı ile spor sonrasında harika bir şekilde doyabilirsiniz. Kinoayı haşladıktan sonra sebzelerle birlikte pişirerek tüketebilirsiniz. Lif bakımından zengin olan kinoa hem metabolizmayı hızlandırır hem de uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Ton Balığı

Spor yaptıktan sonra kaybettiğiniz enerjiyi tekrar kazanmak için ton balığı da tüketebilirsiniz. Eğer ekmek tüketiyorsanız tam buğday ekmeği ile harika bir ton balıklı sandviç hazırlayabilirsiniz. Yeşilliklerin de yer alacağı bu sandviç spor sonrasında oluşan açlığı en iyi şekilde giderecektir.

muz diyeti

Muz

Spor sonrası ne yenir sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri de muzdur. Muz aynı zamanda spor öncesinde de tüketilebilir. Enerji kazanmanın en kolay yolu muz tüketmektir. Bu harika meyve aynı zamanda hem kan şekerini dengeler hem de tok kalmanızı sağlar. Yemek yemek için vaktiniz yoksa yanınızda taşıyacağınız muz ile hemen enerjinizi yerine getirebilirsiniz.

Salata

Sıkı bir diyet yapıyorsanız spordan sonra yeşil sebzelerle dolu kocaman bir kase salata tüketebilirsiniz. Salata hem düşük kalorilidir hem de içeriğindeki sebzeler sayesinde metabolizmayı hızlandırır.

Izgara Et Yemekleri

Et tüketiyorsanız spor sonrasında protein almanın en güzel yolu ızgara et yemektir. Tavuk, köfte ya da kırmızı et tüketmek istiyorsanız mutlaka ızgarada pişmiş olmasına özen göstermelisiniz. Izgara et ile birlikte salata veya yoğurt da tüketebilirsiniz.

Süt

Spor sonrası ne yenir sorusuna süt de iyi bir cevap olabilir. Sporunuzu sabahları yapıyorsanız bitirdikten sonra bir bardak süt içerek anında enerji dolabilirsiniz. Süt aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve bağırsakları rahatlatır. Süte tarçın da eklerseniz kan şekeriniz dengelenir. Laktoz alerjiniz varsa laktozsuz süt tüketebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Sabah Sporu Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yapılmalıdır?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!