Sabah Sporu Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yapılmalıdır?

 Sabah Sporu Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yapılmalıdır?

Bugün sabah erkenden uyandınız ve spor yapmak için hazırsınız. Fakat merak ettiğiniz bir soru var: Sabah sporu aç karnına mı yapılır yoksa kahvaltıdan sonra mı? Birçok uzman kahvaltı yapmanın spora olan etkisini şöyle ifade etmektedir:

Yapılan araştırmalara göre, aç karnına yapılan spor yağ yakımını arttırdığı gözlenmiştir. Dolayısıyla yağ yakmak ve kilo vermek isteyen bireylere kahvaltıdan önce spor yapmaları tavsiye edilmektedir.

Sabah koşusuna çıkmadan önce atıştırmalık bir şeyler tüketilmesi pek tavsiye edilmez. Bunun sebebi koşu anında ya da spor yaparken kan şekeri yükselir ve enerji kaybı yaşar. Buna bağlı olarak da birey de baş dönmesi, halsizlik ve açlık hissi gibi nedenlere yol açar.

Kahvaltıdan önce kısa bir yürüyüş yapmanız durumunda bile metabolizma hızı ve yağ yakımı 2 katına çıkmaktadır.

Kahvaltıdan önce spor yapmak yalnızca yağ yakımı ve metabolizma hızını arttırmaz. Aynı zamanda vücuda oksijen alınımını arttırır.

Bireyde diyabet, kalp ve tansiyon gibi sağlık sorunları var ise doktoruna bu konuyu danışmalı ve ona göre spor programı hazırlanmalıdır.

Sabah sporu ve kaliteli yaşam

Kaliteli bir yaşam için düzenli olarak spor yapmanın oldukça fazla etkisi vardır. Spor yapmak yalnızca beden sağlığı için yararlı değil aynı zamanda ruh sağlığı içinde yararları oldukça fazladır.  Günümüzde en bilinen hastalıklardan kurtulmak ve önlemek için etkili bir yöntemdir. Sabah sporu yalnızca fazla kilolardan kurtulmak isteyen bireyler için değil, her yaş grubunun yapması gereken bir aktivitedir.

Gün içinde daha dinamik görünmek için sabah erkenden kalkılmalı ve sabah sporu yapılmalıdır. Sabah erkenden uyanamayan bireylerin bile birkaç gün sabah spor yapması durumunda erkenden uyanmak onlar için bir alışkanlık haline gelecektir.

sabah sporu

Sabah sporu sonrası nasıl beslenilmelidir?

Kahvaltıdan önce yapılan sabah sporu, vücutta depolanan yağların yakılmasını sağlar. Vücutta bulunan bu yağlardan tamamen kurtulmak için; sabah sporundan sonra dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir.

Sporu yaptıktan sonra ilk önce hafif soğuk suyla duş alınmalıdır. Spor yaparken vücut çok su kaybettiğinden dolayı bir bardak su içilmelidir. Kahvaltıda hayvansal ve bitkisel kaynaklı gıdalara yer verilmelidir. Kahvaltıda yeşillikler, yumurta ve peynir ilk tercih olmalıdır. Kahvaltı tabağınızda yumurta ve peynire yer vererek kas kütlenizin artmasına yardımcı olursunuz. Yağda yumurta tüketmek yerine haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Haşlanmış yumurta kalori açısından oldukça yüksek bir protein kaynağıdır.

Spordan sonra fazla ekmek tüketmek mide tıkanmasına yol açtığından dolayı olabildiğince az tüketmeye ve tam buğday ekmeği olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca gün içerisinde hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Sabah sporunun etkisini görmek için beslenmeye dikkat edilmeli ve önem verilmelidir. Konu hakkında daha detaylı bilgi için beslenme uzmanlarıyla iletişime geçilmelidir.

Sabah sporu aç karnına mı yapılır?

Bu soruya şöyle cevap vermek daha doğru olacaktır. Sabah sporu aç karnına yapıldığında etkisi daha fazladır. Kahvaltıdan sonra spor yapılamaz diye bir şey yoktur. Kahvaltıdan önce ya da sonra spor yapmak tamamen kişiye bağlıdır.

Kahvaltıdan sonra spor yapılacaksa bazı hususlara dikkat edilmelidir. Kahvaltı yaparken sindirilmesi zor besinler tercih edilmemelidir. Kahvaltıda süt ürünleri, omlet ve kuru yemiş gibi besinler tüketilmişse yarım saat sonra spor yapılmalıdır. Kahvaltı da düşük kalorili ama doyurucu besinler tercih edilmelidir.

sabah sporu

Sabah spor yapmanın faydaları nelerdir?

Erken saatlerde uyanıp spor yapanlar, geç saatte uyanıp spor yapanlara göre her zaman bir sıfır öndedir. Çünkü sabah sporunun birçok faydası bulunmaktadır. Sabah erkenden uyanıp, spor yapmaya başladığınızda ilk önce metabolizma çalışır ve temponuz arttıkça metabolizma hızı da artar. Böylelikle günün ilk saatlerinde bağırsaklar çalışmaya ve temizlenmeye başlar.

Spor yaparken hücre sürekli olarak kendini yenileme eğilimindedir. Yürümek ve bisiklet sürmek gibi hafif egzersizler hücrelerin yenilenme hızını artırır.  Böylelikle kişinin daha genç ve dinamik kalmasını sağlar.

Düzenli şekilde sabah spor yapmak, gün içerisinde halsizlik ve yorgunluk gibi problemleri önler. Gün içerisinde daha enerji dolu biri olmanızı sağlar.

Açık havada spor yapıldığında, ciğerlere daha fazla oksijen girecektir. Buna bağlı olarak da vücutta bulunan mutluluk hormonu gibi birçok hormon günün ilk saatlerinde salgılanmaya başlar. Bu durum kişinin gün boyunca sinirli ve gergin olmasını önler.

Sabah sporu cildi sıkılaştırır ve esnetir. Günün ilk saatlerinde yapılan egzersizler, vücutta bulunan birçok kas kütlesinin çalışmasını sağlar.

Günü verimli değerlendirmek isteyenler için sabah sporu güzel bir alternatiftir. Bedenin genç, dinamik ve sağlıklı kalması için düzenli olarak spor yapılmalıdır.

 

İlginizi çekebilir: Spor Sonrası Ne Yenir? Spordan Sonra Ne Zaman Yemek Yenir?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!