Okinawa Diyeti Nedir? Okinawa Diyeti Nasıl Yapılır?

 Okinawa Diyeti Nedir? Okinawa Diyeti Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda adından sıkça söz edilen Okinawa diyeti ile uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün. Tükettiğimiz her yiyecek sağlığımızı doğrudan etkiler. Kilo vermek, enerjik olmak, mutlu hissetmek ve hastalıklara karşı korunmak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. İşte Okinawa diyetinin de asıl amacı budur. Okinawa kentinde yaşayanların uzun ömürlü olması sebebiyle beslenmeleri mercek altına alınmıştır. Sağlıklı beslenerek uzun ve sağlıklı bir hayat süren Okinawa’lıların hayatına göz atmaya ne dersiniz?

Okinawa diyeti

Okinawa diyeti nedir?

Okinawa diyeti antioksidanlar içeren yiyeceklerin yoğun olarak tüketildiği bir beslenme şeklidir. Bitkisel ağırlıklı beslenilen bu beslenme düzeniyle uzun ömürlü olmanın yanı sıra geç yaşlanmak da mümkün. Vücudu kötü etkileyen doymuş yağ, şeker, tuz, et, rafine tahıllar, tam yağlı süt ve süt ürünlerinin tüketiminin sınırlandırdığı bir beslenme düzenidir. Yapılan araştırmalara göre Okinawa’lıların beslenme tarzından esinlenilen bu diyet, bitkisel bazlı, yarı vegan bir beslenme tarzını sunuyor. Bazı et ve süt ürünlerinin tüketiminin serbest olduğu bu beslenme tarzı ile sağlıklı olmak ve fit kalmak mümkün. Özellikle bu beslenme tarzına göre yaşayan kişilerin ilerleyen yaşlarda bile zinde, fit ve sağlıklı kalması tesadüf değildir. O halde Okinawa diyeti ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

Okinawa diyeti yaparken neler tüketilir?

Bu diyet, bitkisel beslenmenin yoğun olduğu bir diyet türüdür. Sebzelerin yanı sıra soya bazlı yiyecekler ve mantarlar da yoğun olarak tüketilir. Süt ürünleri, balık, et ve tahıllar size az miktarlarda tüketilmektedir. Bu diyeti yaparken tüketilebilecek besin grupları şunlardır:

  • Sebzeler: portakal, tatlı patates, mor tatlı patates, deniz yosunu, yosun, bambu filizleri, turp, acı kavun, lahana, havuç, balkabağı, papaya ve mantarlar
  • Soya bazlı yiyecekler: tofu, miso, natto (fermente soya fasulyesi) ve edamame
  • Tahıllar: darı, buğday, pirinç ve erişte
  • Et ve deniz ürünleri: balık, diğer deniz ürünleri

Bu beslenme tarzında işlenmiş et ürünleri, peynir, yumurta, şekerli tatlılar ve karbonhidratlar yer almaz. Bu diyet programında rafine karbonhidrat tüketimi sınırlıdır. Ancak sebzelerden alınan sağlıklı karbonhidrat da önem taşır. Özellikle patates gibi sağlıklı karbonhidrat içeren sebzelerin tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Okinawa diyeti yaparken tuz tüketimini de sınırlandırmak gerekir. Bu nedenle az tuz tüketmenin sağlığınıza herhangi bir etkisi varsa bu diyeti yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Okinawa diyeti

Akdeniz diyeti ile benzer özelliklere sahip olan Okinawa diyeti, bu beslenme tarzına göre yaşayan insanların neden sağlıklı olduğunu açıklıyor. Sebze ağırlıklı beslenmenin birçok hastalığı önlediği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Özellikle kalp ve damar hastalıkları, diyabet, tansiyon, kolesterol gibi yaşamı etkileyen ve ömrü kısaltan hastalıklara yakalanma riskini düşürmektedir. Bu sebeple Okinawa’lılar uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi beslenmelerine borçludur.

Okinawa diyeti zayıflatır mı?

Diyet adı altında olan her türlü beslenme programının öncelikle zayıflatıp zayıflatmadığına odaklanılır. Bu tür diyetlerin asıl amacı sağlıklı beslenmedir. Ve sağlıklı beslendiğinizde kilo vermeniz mümkündür. Bu beslenme şeklinde tüketilen her besin düşük kalorilidir. Dolayısıyla sağlıksız beslenme alışkanlıklarını bir kenara bırakıp Okinawa diyetine göre beslendiğinizde kilo kaybının olması mümkündür. Rafine gıdaları, şekeri, tuzu ve kalorili besinleri hayatınızdan çıkardığınızda kilo vermeniz çok daha kolay hale gelir. Bunu egzersiz ile taçlandırırsanız ideal kilonuza ulaşmanız çok daha kolay olur.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!