Sağlıklı Diyet Programları Nelerdir? Sağlıklı Diyet Programı

 Sağlıklı Diyet Programları Nelerdir? Sağlıklı Diyet Programı

Kilo verme süreci çoğu zaman birçok yöntemi deneyip başarısız olmakla başlar. Kendiniz için en sağlıklı diyet programını bulmak için üst üste başarısızlık yaşamanız son derece normaldir. Kiloları kalıcı bir şekilde vermek için sağlık diyet programları tercih etmek son derece önemlidir. Sağlığınızı kaybetmeden ideal kilonuza ulaşmayı hedeflemelisiniz. Eğer şimdiye kadar birkaç diyet programı uygulamış ve sonuç alamamışsanız artık sağlıklı diyet programları arasından seçim yapma vakti gelmiş demektir. Sizin için derlediğimiz bu diyet programları ile hem sağlıklı bir yaşam sürebilir hem de hayalinizdeki bedene kavuşabilirsiniz.

sağlıklı diyet

Sağlıklı Diyet Programları

Peki sağlıklı diyet programları hangileridir? İşte en sağlıklı diyet programları;

Şekersiz 21 gün diyeti

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş bir diyet programıdır. Temel amacı 21 gün boyunca şeker tüketmemektir. Rafine şeker ve rafine şeker içeren her türlü besinden uzak durmayı temel alan bir diyet programıdır. Bu süreçte paketli gıdalar, hamur işleri, tatlılar, çikolata ve şeker içeren her türlü besinden uzak durmak gerekir. 21 gün sürmesinin asıl sebebi ise yapılan araştırmalara göre bir alışkanlığı kazanmak için 21 gün boyunca tekrar etmek gerekmektedir.

İşte tükettiğimiz şeker miktarını azaltmak ve şekersiz beslenmeyi alışkanlık haline getirmek için 21 gün boyunca şekeri kendimize yasaklamamız gerekiyor. Bu süreç sonunda şekersiz beslenmenin artı yönlerini fark edecek ve belki de bundan sonraki hayatınızda şeker tüketmemeyi ya da daha az tüketmeyi tercih edeceksiniz. Tatlı krizleri yaşamamak adına belli miktarda meyve tüketmek serbesttir. Bu açıdan taze meyveler, bal veya pekmez gibi doğal tatlandırıcılar bu diyette tüketilebilir.

Düşük karbonhidrat diyeti

Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için önemli olan en önemli şey karbonhidrat tüketimini azaltmaktır. Ancak burada bahsedilen rafine karbonhidratlardır. Sebzelerde veya tam tahıllarda bulunan karbonhidrat çeşidi vücut için faydalıdır. Eğer sık sık fast food gıdalar, abur cuburlar ve makarna, hamur işi gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler tüketiyorsanız bunları yemeyi kestiğinizde hızlı bir şekilde kilo verirsiniz. Çünkü bu besinleri tükettiğinizde vücudunuz enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Eğer düşük karbonhidratlı beslenmeye başlarsanız vücuduz enerji olarak yağ yakmaya başlar ve böylece kilo verme hızlanır. Bu açıdan karbonhidratları azaltıp protein ağırlıklı beslenerek sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkündür.

Aralıklı oruç diyeti

Son dönemin en çok konuşulan ve uygulanan diyetlerinden biri de aralıklı oruç diyetidir. Asıl adı Intermittent fasting olan bu diyette belli bir süre boyunca aç kalmak gerekir. Aç kaldığı süre boyunca vücut yağ yakar, dinlenir ve bir süre sonra hafifler. Belirlenen süre boyunca aç kalmak aslında bir süre sonra daha az yemek yeme isteğinin oluşmasını sağlar.

Aralıklı oruç yapanlar bir yerden sonra günde tek öğün yemek yemeye alışır. Eğer siz de hem kilo vermek hem de iştahınızı kontrol altına almak istiyorsanız aralıklı oruç yapabilirsiniz. Yeni başlayanlar 16 saat aç, 8 saat tok kalınan versiyonu deneyebilir. Bu 16 saatin büyük bir bölümü uykuda geçtiği için zorlayıcı değildir. 8 saat tokluk zamanında ise sebze ve meyve ağırlıklı, mümkün olduğunca sağlıklı besinler tüketmek gerekir. Açlık saatlerinde ise bitki çayı, sade kahve içilebilir.

Aristo Diyeti

Kısa süreli bir diyet programı değil bir yaşam kılavuzudur. En doğru şekilde kilo vermek, istediğiniz bedene kavuşmak ve bunu en sağlıklı yoldan yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi diyet programıdır. Sağlıklı diyet dendiğinde aklınıza aç kalmamak geliyorsa Aristo Diyeti tam da bunu sağlar. Aç kalmadan, kendinizi halsiz ve mutsuz hissetmeden, lezzetlerden mahrum kalmadan fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Aristo Diyeti bir diyet olarak başlar ve yaşamınızın boyunca sürdürebileceğiniz bir beslenme alışkanlığına dönüşür.

aristo diyeti 1

Dr. Gönül Ateşsaçan Aristo Diyeti Nedir?

Aristo Diyeti ile İlk Ay Kilonuzun %10’u Kadar Zayıflarsınız.

Bitkisel bazlı beslenmenin temel alındığı bu diyet programı Gönül Ateşsaçan öncülüğündedir. “Aristo Diyeti ile Yeni Yaşam” adlı kitabını da edinerek bu diyet ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme üzerine kurulu olan Aristo Diyeti, vücudun ödemden ve toksinlerden arınmasını sağladığı için hafif ve ince hissettirir. Aristo Diyeti yaparak kendinizi yiyecekler mahrum bırakmak yerine vücudunuzun ihtiyaçlarına cevap vererek ve sağlıklı beslenerek hızlı ve kalıcı kilo verebilirsiniz. Aristo diyeti ile ilk ayda kilonuzun %10’unu verebilirsiniz. Kilolarınızdan kalıcı bir şekilde kurtulmak için Gönül Ateşsaçan‘ın öncüsü olduğu Aristo Diyeti’ni yapabilirsiniz.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!