Kusmaya İyi Gelen Besinler Nelerdir?

 Kusmaya İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Çeşitli sebeplerle oluşan kusma hissini bastırmak için kusmaya iyi gelen besinler tüketmek oldukça faydalıdır. Eğer kusma hissi ya da kusma varsa bu besinler iyi gelebilir. Ancak şiddetli bir kusma ve eşlik eden diğer semptomlar da varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Doktor onayı alarak kusma ilaçları kullanabilirsiniz. Burada bahsedilen besinler bitkisel tedavi amaçlıdır. O halde siz de hazırsanız kusmaya iyi gelen besinler listesine birlikte göz atalım.

kusmaya iyi gelen besinler

İşte kusmaya iyi gelen besinler!

Yoğurt

Her evde bulunabilen bir besin olan yoğurt, mide bulantısı ve kusmaya en iyi gelen besinlerden biridir. Oda sıcaklığında bekleyen yoğurttan birkaç kaşık yiyerek kusma hissini bastırabilirsiniz. Soğuk bir şekilde tüketmeniz midenize iyi gelmez. Bunun için öncesinde oda sıcaklığında bekletebilirsiniz. Dilerseniz içine bir tutam kuru nane de ilave edebilirsiniz.

Yoğurt Kaç Kalori? Yoğurdun Besin Değeri Nedir?

Nane

Kusmaya iyi gelen besinler dendiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak nane gelir. Çünkü nane mide bulantısı ve kusmaya en iyi gelecek bitkilerden biridir. Kuru naneyi demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz. Demleme şansınız yoksa nane yaprağı da çiğneyebilirsiniz.

Zencefil

Sindirim sistemine, mideye iyi gelen zencefil kusma hissini de yok etmeye yarar. Zencefili demlediğiniz çaya atabilir ya da direkt olarak bir parça çiğneyebilirsiniz.

Şifa Kaynağı Zencefil Faydaları Nelerdir?

kusmaya iyi gelen besinler

Tarçın

Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı toz tarçın karıştırıp içtiğinizde mide bulantınız hafifler ve kusma hissi kaybolur. Dilerseniz içme suyunuzun içine çubuk tarçın atarak da gün içinde oluşabilecek kusma hissini bastırabilirsiniz.

Tarçının faydaları nelerdir? Tarçının Besin Değerleri

Türk Kahvesi

Mide sorunlarına iyi gelen Türk kahvesini kusma için de kullanabilirsiniz. Sade Türk kahvesi içerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Neye İyi Gelir?

Limon

C vitamini kaynağı olarak bilinen limon, bulantı ve kusma hissine de iyi gelir. Suya limon damlatarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz demlediğiniz çaya limon kabukları da atabilirsiniz.

Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Neye İyi Gelir?

 

kusmaya iyi gelen besinler

Papatya Çayı

En bilinen bitkisel çatlardan biri olan papatya çayı, kusmaya, mide bulantısına, gaza ve mide ağrılarına iyi gelir.

Rezene

Kusmaya iyi gelen besinler arasında rezene çayı da vardır. Rezene çayı aynı zamanda sindirim sistemine de iyi gelir.

Karanfil

Bulantı veya kusma hissi oluştuğunda bir adet karanfil çiğneyerek bu hissi bastırmak mümkündür.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!