Kilo Almak İçin Hangi Yüksek Kalorili Yiyecekler Tüketilmelidir?

 Kilo Almak İçin Hangi Yüksek Kalorili Yiyecekler Tüketilmelidir?

Diyet dendiğinde birçok kişi yalnızca kilo verme amaçlı yapılan bir beslenme programı olduğunu düşünür. Aslında diyetler kilo almak için de yapılmaktadır. Diyetlerin asıl amacı beslenme şeklini düzenlemek ve daha sağlıklı bir beslenme programına geçiş yapmaktır. Bu sebeple kilo almak isteyen kişiler de yüksek kalorili diyetler yaparak bu amaçlarını gerçekleştirebilir. Peki kilo almak için nasıl beslenmek gerekir?

kilo almak için

İşte kilo almak için tüketilebilecek yüksek kalorili besinler

 • Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi, kilo vermek isteyenlerin de belli miktarlarda tüketebildiği yiyeceklerden biridir. Yüksek kalorili olması sebebiyle kilo vermek isteyenler sınırlı miktarda tüketir. Ancak kilo almak için fıstık ezmesini daha fazla tüketebilirsiniz. İki yemek kaşığı fıstık ezmesi 191 kaloridir. Ayrıca içeriğinde protein, yağ ve karbonhidrat da bulunur. Bu da sağlıklı kilo almak isteyenler için önemli bir özelliktir.

 • Tam Yağlı Süt

Tam yağlı sütler, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Aslında kilo vermek isteyenlere bile tam yağlı süt önerilir. Çünkü yarım yağlı ya da yağsız sütler besin değerini kaybeder. Bir fincan tam yağlı süt 149 kaloridir.

 • Muz

A ve C vitamini, lif, potasyum, folat, sağlıklı yağlar ve protein bakımından zengin bir meyvedir. Bir adet muzda 105 kalori bulunur. Ayrıca karbonhidrat oranı da oldukça yüksektir. Muz aynı zamanda enerji de verir. Bu nedenle güne başlarken tüketilebilir.

kilo almak için

 • Kırmızı Et

Kilo alırken yağ değil de kas kazanmak istiyorsanız kırmızı et tüketebilirsiniz. Hayvansal protein kaynakları arasında en sağlıklısı kırmızı ettir. Yağsız kırmızı et tüketerek protein ihtiyacınızın da büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

 • Patates

Karbonhidrat ve nişasta oranı yüksek bir sebze olan patates de kilo almak için tüketilecek yiyeceklerden biridir. Sağlıklı karbonhidrat içerdiğinden bol bol tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Elbette pişirme şekli önem taşır. Besin değerini kaybetmemesi için kızartmak yerine haşlanmış ya da fırında pişirilmiş patates tercih edilmelidir.

 • Pirinç

Yüksek kalorili beslenmek istiyorsanız en kolay ulaşılabilecek yiyeceklerden biri de pirinçtir. 100 gram pirinç 130 kalori içerir. Aynı zamanda yağ ve karbonhidrat da içerir.

 • Somon ve Yağlı Balıklar

Kilo alırken sağlıklı bir şekilde kas kütlesi kazanmak istiyorsanız somon ve yağlı balıklar da tüketmelisiniz. 100 gram somon balığı, 142 kalori içerir. Aynı zamanda protein ve omega-3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

kilo almak için

 • Peynir

Süt ürünleri arasında en sağlıklılarından biri olan peynir de yüksek kalorilidir. Özellikle çedar peyniri, beyaz peynir, mozzarella peyniri ve parmesan oldukça yüksek kalorilidir. Aynı zamanda kalsiyum da içerdiğinden kemikleri güçlendirir.

 • Kuru Meyveler ve Kuruyemiş

Enerji vermesi ve sağlıklı bir ara öğün alternatifi olması sebebiyle diyetlerde sıklıkla tüketilen kuru meyveler ve kuru yemişler de yüksek kalorilidir. Bu sebeple kilo almak için yapılan diyetlerde de tercih edilebilir. Özellikle kuru kayısı, kuru üzüm, badem, fındık, ceviz gibi yiyecekler protein, sağlıklı yağ ve karbonhidrat bakımından zengindir.

 • Tahin

Birçok tarifte kullanılabilen tahin, susam tohumundan elde edilir. Hem çok leziz hem de yüksek kalorilidir. Aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirdiğinden sağlıklı olmak için kilo almak isteyenlerin tüketebileceği besinlerden biridir.

 • Baklagiller

Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız beslenme programınızda mutlaka baklagillere de yer vermelisiniz. Baklagiller, bitkisel protein kaynaklarıdır. Yağsız kas kütlesi oluşturmak için tüketilmelidir. Özellikle mercimek, fasulye, bezelye gibi baklagiller sağlıklı kalori aldırır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!