Kapari Nedir? Kapari Faydaları Nelerdir?

 Kapari Nedir? Kapari Faydaları Nelerdir?

Sizin için kapari faydaları ve besin değerlerini derledik. Akdeniz bölgesine özgü bir bitki olan kapari, hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Yemeklerde kullanılmasının yanı sıra tıbbi amaçlarla da kullanılan bir bitkisidir. Antioksidan özellikleri sayesinde insan sağlığına oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirimi rahatlatır. O halde siz de hazırsanız kapari faydaları ve diğer özelliklerini birlikte keşfedelim.

kapari faydaları

Kapari nedir?

Capparis spinosa adlı bir çalının çiçek tomurcuğuna kapari denir. Akdeniz bölgesinde yetişen kapari, genellikle turşu şeklinde tüketilir. Bazı bölgelerde baharat haline getirilerek de tüketilebilmektedir. Dünya mutfağında da yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılmaktadır. Balık, makarna, pizza, sandviç ya da salatalarda kullanılmaktadır. Hem  yaprakları hem kökleri hem de çiçekleri antibakteriyel, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır.

Kaparinin besin değerleri nedir?

Aşağıda, 100 gram kapari (turşulu) içeriğindeki besin değerlerinin yaklaşık olarak ne olduğunu gösteren bir tablo verilmiştir:

  • Kalori: 23 kcal
  • Protein: 2.4 g
  • Yağ: 0.4 g
  • Karbonhidrat: 4.9 g
  • Lif: 3.2 g
  • C vitamini: 4 mg
  • K vitamini: 20.5 mcg
  • Demir: 1.7 mg
  • Magnezyum: 27 mg

kapari faydaları

Kapari faydaları nelerdir?

Kapari faydaları şöyle sıralanabilir:

Antioksidan kaynağıdır.

Antioksidan bileşenler bakımından zengin olması sayesinde serbest radikallerin sebep olduğu hasarı azaltır ve bu sayede vücut direncini de güçlendirir.

Sağlıklı Beslenmede Antioksidan İçeren Yiyecekler

Antiinflamatuardır.

Antiinflamatuar özelliği sayesinde vücuttaki inflamasyonu azaltır. Aynı zamanda artrit gibi hastalıkların oluşmasını engeller ve tedavisini destekler.

Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Sindirime iyi gelir.

Lif bakımından zengin olması sebebiyle sindirim sistemine iyi gelir ve kabızlığı önler.

Sindirim Dostu Lif Kaynağı Yiyecekler Nelerdir?

kapari faydaları

Kan şekerini dengeler.

Kapari faydaları arasında kan şekeri seviyelerini dengelemesi de vardır. Bu açıdan diyabet hastalar için de oldukça faydalıdır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kansere karşı korur.

Antioksidanlar bakımından zengin olması sayesinde kansere karşı koruma sağlar. Aynı zamanda kanser tedavisinde de olumlu etkiler oluşturur.

Kalp sağlığına iyi gelir.

Magnezyum ve potasyum gibi kalp sağlığına iyi gelen mineraller içermektedir.

Kalp Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

İdrar söktürücüdür.

Kapari faydaları arasında idrar söktürücü özelliğe sahip olması da sayılabilir. İdrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı rahatsızlığının tedavisinde destekleyici rol oynar.

 

Uyarı: Kapari, tuzlu olduğu için yüksek tansiyonu olan kişilerin tüketmesi önerilmez. Bu tür bir rahatsızlığınız varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurun.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!