Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

 Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Yavaşlayan kan dolaşımının bazı rahatsızlıklara sebep olmaması için kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler tüketmekte fayda vardır. Başta diyabet ve obezite olmak üzere dolaşım hastalıkları, kas krampları, sindirim sorunları gibi bazı rahatsızlıkların sebepleri arasında yavaşlayan kan dolaşımı vardır. Ciddi dolaşım sorunları tıbbi ilaçlarla giderilir. Ancak kan dolaşımının yavaşlamaması için bu sağlıklı besinler de tüketilebilir. Peki kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler nelerdir?

Kan dolaşımının yavaşlaması nasıl anlaşılır?

  • Karıncalanma
  • Uyuşma
  • Zonklama ve ağrı
  • Kas krampları

Kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler nelerdir?

kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler

Arnavut Biberi

İçeriğinde bulunan kapsaisin sayesinde kan basıncını düşürür ve kan damarlarını genişletir. Bu sayede kan dolaşımı artar. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak Arnavut biberi tüketimi ile kan akışının hızlanması ve damarların genişlemesi mümkündür.

Nar

Polifenol antioksidanlar ve de nitratlar açısından zengin olan nar da damar genişletici görevi görür. Özellikle direkt olarak tüketilmesi kan akışının hızlanması açısından önemlidir. Meyve suyu olarak değil de taneleriyle birlikte tüketilmesinde fayda vardır.

Nar Faydaları Nelerdir? Nar Kaç Kalori?

Soğan

Kalp sağlığına oldukça faydalı olan soğan flavonoid antioksidan içerir. Bu da kan akışını hızlandırması için önemli bir bileşendir. Soğan aynı zamanda anti-inflamatuar özelliğe de sahip olduğu için kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğan Kaç Kalori?

Tarçın

Tarçın, koroner arterdeki kan damarının genişlemesi ve kan akışını iyileştirmesi bakımından oldukça faydalıdır. Kan damarlarını rahatlatmasının yanında kan basıncını da azaltır. Bu nedenle kalp krizi riskini önlemesi açısından da etkilidir.

Tarçının faydaları nelerdir? Tarçının Besin Değerleri

Sarımsak

Kalp sağlığına iyi gelmesinin yanı sıra kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler arasında da sarımsak yer alır. Sarımsak, kan dolaşımını büyük oranda iyileştirir. Sarımsak direkt olarak tüketilebileceği gibi sarımsak tozu tableti de alınabilir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Neye İyi Gelir?

Yağlı Balık

Uskumru ya da somon gibi omega-3 yağa asitleri bakımından zengin olan balıklar da dolaşım sistemine iyi gelir. Nitrik oksit salınımı sağladıkları için kan damarlarını genişletir ve dolayısıyla kan dolaşımını hızlandırır.

kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Marul, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler de damarları genişletme konusunda son derece etkilidir.

Yeşil Sebzelerin Faydaları Nelerdir? En Faydalı 10 Yeşil Sebze

Pancar

Pancar suyu ve pancar tozu özellikle sporcular için gereklidir. İçeriğinde bulunan nitrik oksit, kan damarlarını rahatlamada oldukça etkilidir. Pancar tüketimi kan dolaşımını da hızlandırmaktadır.

Sağlık Deposu Pancar Neye İyi Gelir?

Zerdeçal

Çok eski tariflerde kan dolaşımını rahatlamak için zerdeçal kullanılırdı. Yapılan araştırmalar da zerdeçalın dolaşım sistemi üzerinde önemli etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.

Zerdeçal İle Zayıflama Mümkün Müdür?

Narenciye Meyveleri

Flavonoid bakımından zengin olan narenciyeler de düzenli olarak tüketilmelidir. Greyfurt, limon, portakal, mandalina gibi meyveler kan basıncını ve sertliğini azaltarak damarları rahatlatır.

kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler

Dutsu Meyveler

Böğürtlen, karadut, çilek gibi dutsu meyveler antioksidanlar bakımından zengindir. Bu nedenle kan basıncını düşürür  ve kan dolaşımını arttırır.

Ceviz

Kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler arasında ceviz de yer almaktadır. Kan damarlarını genişletmesinin yanı sıra iltihabı da azaltır.

Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Neye İyi Gelir?

Domates

Kan basıncını kontrol etmesiyle bilinen domates, kan akışını iyileştirmede de oldukça etkilidir.

Domates Kaç Kalori? Domatesin Faydaları Nelerdir?

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!