Sindirim Dostu Lif Kaynağı Yiyecekler Nelerdir?

 Sindirim Dostu Lif Kaynağı Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı bir sindirim ve bağırsak sistemine sahip olmak için lif kaynağı yiyecekler tüketmek oldukça önemlidir. Bu besinler sindirimi rahatlatır, şişkinliği hazımsızlığı önler, bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı engeller. Lif kaynağı yiyecekler aynı zamanda uzun süre tok tutar. Bu özelliği açısından diyet sürecinde bu besinlerden zengin beslenmek oldukça önemlidir.

Peki lif kaynağı yiyecekler hangileridir?

lif kaynağı yiyecekler

Badem

Ara öğünlerde tüketilmesi önerilen badem, lif kaynağı yiyecekler arasında yer alır. 1 avuç badem 3 gram lif içermektedir. Ancak kalorili bir kuru yemiş olduğu için bir avuçtan fazlasını tüketmemekte fayda vardır.

Bademin Faydaları Nelerdir? Badem Kaç Kalori?

Elma

En yüksek lif oranına sahip meyve, elmadır. 1 adet elma, 4 gram lif içerir. Kabuğunda da lif bulunduğu için soymadan tüketmekte fayda vardır. Üzerine toz tarçın serpiştirilerek tüketirseniz kan şekeriniz de dengede kalır.

Ara Öğünlerin Vazgeçilmezi Yeşil Elmanın Faydaları

Brokoli

Lif bakımından zengin sebzeler arasında brokoli vardır. 1 tabak haşlanmış brokoli tükettiğinizde 5 gram lif almış olursunuz.

Diyetlerin Olmazsa Olmazı Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Bezelye

Sindirim sistemine iyi gelen bezelye de lif kaynağı yiyecekler arasında yer almaktadır. 1 tabak pişmiş bezelye 8.8 gram lif içermektedir. Bezelye aynı zamanda antioksidan bileşenler de içerir.

Bezelye Faydaları Nelerdir? Bezelyenin 8 Faydası

lif kaynağı yiyecekler

Yulaf Ezmesi

Lif kaynağı yiyecekler dendiğinde akla ilk olarak yulaf ezmesi gelir. Diyet alanında en popüler besinlerden biri olan yulaf ezmesi yüksek lif oranına sahiptir. Hem uzun süre tok tutar hem de sindirimi rahatlatır.

Diyetin Olmazsa Olmazı Yulaf Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Ahududu

Antioksidan kaynağı ahududu da lif bakımından zengin olan meyvelerden biridir. Bir kase ahududu 3 günlük lif ihtiyacını karşılayabilecek kadar lif içerir.

Armut

En faydalı meyvelerden biri olan armutun tanesinde 5 gram lif bulunmaktadır. Aynı zamanda günde bir tane armut tüketmek metabolizma hızını da arttırır.

Armutun Faydaları Nelerdir? Armut Kaç Kalori?

Mercimek

Protein kaynağı baklagillerden biri olan mercimek lif bakımından da zengindir. Bir tabak mercimek 15 gram lif içerir.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Kırmızı Mercimek Besin Değeri

lif kaynağı yiyecekler

Bulgur

Diyet sürecinde pirinç yerine tüketilmesi gereken bulgur da lif içeriği sayesinde uzun süre tok tutar. Bir tabak haşlanmış bulgur 3,5 gram lif içermektedir.

Bulgur Faydaları Nelerdir? Bulgurun 8 Faydası

Avokado

Yine diyetlerin olmazsa olmazı olarak görülen avokado da bu listede yer alır. İçeriğinde lifin yanı sıra sağlıklı yağlar da bulunur.

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado ile Sağlıklı Diyet

İncir

İnciri hem taze hem de kuru olarak tüketebilirsiniz. 1 kase incir 15 gram lif almanızı sağlar. Özellikle kabızlığı önlemede son derece etkilidir. Ancak fazla tüketimi ishale de sebep olabilir.

İncirin Faydaları Nelerdir? İncirin 11 faydası

Kabak

Diyetlerde tüketilmesi önerilen bir diğer lifli sebze de kabaktır. 1 kase kabak 9 gram lif içerir.

Kabak Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!